Papp Vilmos kivitelező, Szilágyi Péter miniszteri biztos, Molnár Péter, a Bátaszéki Székelyek Baráti Körének elnöke és Horváth István országgyűlési képviselő az átadáson
Fotó: MTI/Kiss Dániel
A székelyek azután, hogy nyolcvan évvel ezelőtt elindultak Bukovinából, otthonra találtak Bátaszéken – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa szombaton Bátaszéken, a Székelyek Háza átadásán.
2021. augusztus 14., 17:052021. augusztus 14., 17:05
2021. augusztus 14., 17:122021. augusztus 14., 17:12
Szilágyi Péter emlékeztetett: a bukovinai székelyek áttelepítését 1941-ben határozták el, és valósították meg.
– tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság számára kiemelten fontos az ilyen közösségek létezése.
A Székely Házat a Tolna megyei Bátaszéken negyedik alkalommal megrendezett józseffalvai búcsú alkalmából avatták fel. A 320 négyzetméteres épületet a Bátaszéki Székelyek Baráti Köre a nemzetpolitikai államtitkárság 50 millió, az önkormányzat 2,5 millió forintos támogatásával és mintegy 40 millió forint értékű, önkéntes munkával hozta létre – mondta Molnár Péter, a szervezet elnöke az MTI-nek.
Fotó: MTI/Kiss Dániel
Kiemelte, hogy az elmúlt években számos olyan kezdeményezés indult Tolnában – Hőgyészen, Szekszárdon, Kismányokon, Bonyhádon –, amely a bukovinai székelyek egyben tartását segítette. Megemlítette, hogy emellett az Al-Duna menti Hertelendyfalva székely közössége is gyarapodott közösségi házzal és székelykapuval.
Horváth István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője elmondta:
Szavai szerint a nemzetpolitikai államtitkárság támogatásához az is kellett, hogy a helyi székely közösség megdolgozzon a sikerért. „Ha küzdünk, reménykedünk, összefogunk, akkor igazi értéket tudunk teremteni nemzetben és közösségben egyaránt” – jelentette ki.
A közösségi házban székely tájszobákban mutatják be a bukovinai székelyek néprajzi örökségét, egy új építésű közösségi teremben előadásokat, filmvetítéseket tartanak majd, és itt próbálhat a helyi székely néptáncegyüttes és az 51 éves népdalkör.
A Bátaszéki Székelyek Baráti Köre sokat tett az új közösségi ház megvalósulásáért (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Bátaszéki Székelyek Baráti Köre
A bukovinai székelyek az 1764-es madéfalvi veszedelem után Csíkból menekültek Bukovinába. Itt 1775 és 1786 között öt faluban: Istensegítsen, Fogadjistenben, Andrásfalván, Józseffalván és Hadikfalván telepedtek le. Egy részük az 1880-as években Déva és az Al-Duna mellé vándorolt, 1941-ben pedig román-magyar egyezmény alapján 4500 embernek el kellett hagynia szülőföldjét. Őket a Bácskában telepítették le, ahonnan 1944-ben menekültek Magyarországra. Az anyaországban 1945-ben – részben a kitelepített németség helyén – Tolna, Baranya és Bács-Kiskun megyében találtak új otthonra. Bátaszéken a Józseffalváról érkezettek telepedtek le.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
szóljon hozzá!