Fotó: Wikipédia/Zinneke
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn kijelentette, hogy Románia várja Hollandia álláspontját Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban, mielőtt döntést hozna az ügyben.
2023. december 05., 11:302023. december 05., 11:30
A Bel- és Igazságügyi Tanács december 4-én és 5-én zajló ülésének napirendjén nem szerepel a szavazás Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról.
„Hollandiában november 22-én választásokat tartottak. A jelenlegi miniszterelnöknek nem volt ideje elindítani az eljárást, hogy a parlamentben szavazásra bocsássák a kérdést, mert választások voltak. Többé-kevésbé biztos volt, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács december 4-5-i ülésén nem tárgyalják meg az ügyet, de napirenden maradt a javaslat egy rendkívüli ülés megtartására december folyamán.
– mondta a miniszterelnök.
Az Ausztriával a közelmúltban folytatott párbeszédről Ciolacu azt mondta, hogy nem folytatott közvetlen megbeszélést Nehammer kancellárral. A párbeszéd a nagykövetek és a belügyminisztérium szintjén zajlott eddig, de
– szögezte még le.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár csatlakozás kérdése eredetileg szerepelt volna a Bel- és Igazságügyi Tanács napirendjén, de szavazni nem fognak róla.
Kormányzati források szerint azért, mert Hollandia – ahol éppen most zajlottak választások, amelyeken a Geert Wilders vezette jobboldali Szabadságpárt végzett az első helyen – továbbra is ellenzi Bulgária csatlakozását. Mivel pedig a két ország felvételét „csomagban” kezelik, inkább elhalasztják a szavazást.
Egyébként Ausztria a román remények ellenére ismét jelezte: mivel nem tartja működőképesnek a schengeni rendszert a jelenlegi formájában, és a küldő uniós h
Az értesülések szerint Románia szeretné elérni, hogy december második felére hívják össze a Bel- és Igazságügyi Bizottság rendkívüli ülését, és azon szavazzanak a kétlépcsős csatlakozásról, vagyis arról, hogy tesztjelleggel jövő márciustól először csupán a repülőtereken függesszék fel az ellenőrzéseket. Ugyanakkor kétséges, hogy ez az erőfeszítés sikerrel járhat.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint „elképzelhetetlen és elfogadhatatlan” lenne a rendszerváltás Iránban.
Megérkezett péntek reggel Romániába 121 román állampolgár és családtagjaik, akiket a közel-keleti konfliktusövezetből menekítettek ki a hatóságok.
Ukrajnának továbbra is „teljesen indokolt” veszteségeket kell okoznia Oroszországnak a fokozódó agresszióval szemben – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtök esti beszédében.
Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek – közölte Karoline Leavitt elnöki szóvivő.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint, ha az EU gyorsan, hatékonyan és stratégiailag kíván fellépni, akkor a minősített többségi szavazásra kell áttérni az egyhangú döntéshozatalról – közölte a kutatásért és innovációért felelős uniós biztos.
Oroszország „a lehető leghamarabb” véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, lehetőleg békés eszközökkel, és kész folytatni a tárgyalásokat, feltéve, hogy Kijev és nyugati szövetségesei hajlandóak erre – mondta Vlagyimir Putyin elnök.
Állásfoglalást fogadott el a szerdai strasbourgi plenáris ülésén az Európai Parlament, amelyben többek között javasolja a EU helyreállítási finanszírozásának (RFF) meghosszabbítását az előrehaladott állapotban lévő beruházások számára.
Donald Trump jóváhagyta az Irán elleni támadás terveit, de még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy csapást mér-e az országra – jelentette a CBS.
Miközben számos iráni nukleáris létesítmény megsínylette az Izrael által pénteken indított támadást, amelynek célja, hogy megakadályozza a perzsa államot az atombomba kifejlesztésében, egy létesítmény ellenáll: a fordói urándúsító üzem.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jelentést fogadott el, amelyben aggodalmát fejezte ki az uniós értékek állítólagos tagállami, köztük a magyarországi megsértése miatt – tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
szóljon hozzá!