Az EU-állampolgárok április 2-ától már csak beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
2025. április 01., 18:472025. április 01., 18:47
Ezzel teljessé válik a nem vízumkötelezett beutazókra kidolgozott, az utóbbi másfél évben fokozatosan, a világ egyre több térségére érvénybe léptetett brit ETA-rendszer. Az EU-állampolgárok március 5-én kezdhették meg az ETA kiváltását, és április 2-ától, szerdától már csak a kiváltott engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba. A jelenleg 10 fontba (60 lejbe) kerülő engedély két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként legfeljebb hat hónap időtartamra. Az ETA kiváltásának díja jövő szerdától a tervek szerint 16 fontra (95 lejre) emelkedik – írta az MTI.
A tárca szerint a kérelmezők „elsöprő többsége” automatikusan és néhány perc alatt megkapja a beutazási engedélyt, így változatlanul lehetséges „akár spontán ötlettől vezérelve” is a beutazás Nagy-Britanniába. A minisztérium javasolja ugyanakkor, hogy a beutazók három munkanappal utazásuk megkezdése előtt kérvényezzék a belépési engedélyt, tekintettel „azokra a csekély számú esetekre, amelyek további elbírálást igényelnek”.
Akiknek nincs olyan mobileszközük, amelyre a UK ETA alkalmazás letölthető, a brit kormány honlapján – gov.uk – is folyamodhatnak az elektronikus beutazási engedélyért, vagy megkérhetnek más, jelenlévő személyt, hogy töltse le saját telefonjára az alkalmazást, és a kérvényt arról a telefonról is be lehet nyújtani a kérvényező adataival.
köztük arra, hogy volt-e elmarasztaló bírósági ítélet vele szemben bűncselekmény miatt. Az alkalmazásban kiemelik, hogy olyan bírósági ítéleteket nem kell feltüntetni, amelyeket az Egyesült Királyságban bűncselekménynek nem számító tevékenységért szabtak ki.
A kért adatok kitöltése után meg kell adni annak az útlevélnek a számát, amellyel a kérelmező beutazik Nagy-Britanniába. Ezután fotót kell készíteni az útlevél fényképes oldaláról, úgy, hogy látszódjon a kérelmező arcképe és az oldalon lévő összes hatósági adat. A mobiltelefont ezután rá kell helyezni az útlevél elülső fedelére, ahonnan az alkalmazás beolvassa az elektronikus chip adatait.
Meg kell adni egy e-mail-címet is, ahová a brit hatóságok elküldik először a visszaigazolást a kérvény beadásáról, majd a kérvény elbírálásának eredményét.
A folyamat végén ki kell fizetni az elektronikus beutazási engedély díját. Ezt bank- vagy hitelkártyával, illetve Google Pay vagy Apple Pay fizetési módozatokkal lehet megtenni. A fizetési felület a kért adatok feltöltése után megjelenik az alkalmazáson.
Útlevélcsere esetén viszont ismét kérvényezni kell az elektronikus beutazási engedélyt az új útlevél adataival.
London már a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után jelezte, hogy idővel a látogatási, turisztikai céllal érkező, vízumkötelezettség nélküli beutazóknak, köztük az európai uniós országok állampolgárainak is szükségük lesz belépési engedélyre.
Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status).
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!