Figyelmeztet. Mark Rutte NATO-főtitkár szerint az európai védelem az Egyesült Államok nélkül „nem fog működni”
Fotó: NATO.int
Az európai védelem az Egyesült Államok nélkül „nem fog működni”; az európai szövetségeseknek az eddig meghatározottnál, GDP-jük két százalékánál „jóval többet” szükséges fektetniük a védelembe – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár Brüsszelben, az európai uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőit magában foglaló Európai Tanács értekezletét megelőzően hétfőn.
2025. február 04., 08:292025. február 04., 08:29
Az európai védelem helyzetéről szóló, nem hivatalos uniós csúcstalálkozóra érkezve – amelyen szintén „EU-n kívüliként” részt vett Keir Starmer brit miniszterelnök is – Mark Rutte közölte, a NATO-tagországok az év folyamán külön ülést szentelnek majd annak, hogy meghatározzák a védelmi kiadások szükséges szintét.
– húzta alá.
Rutte az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta: miközben az uniós tagországok az EU és a NATO ellenálló képességének és védelmének megerősítésén dolgoznak,
Ez nem várhat – húzta alá.
„Ezt együtt tehetjük a legjobban, beleértve a NATO és az EU közötti együttműködést is” – fogalmazott.
A NATO-főtitkár, aki a csúcstalálkozót megelőzően a brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélést, újságíróknak nyilatkozva közölte:
„Mindig vannak problémák a szövetségesek között (…), hol nagyobbak, hol kisebbek. Ugyanakkor teljesen meg vagyok győződve arról, hogy ez nem akadályozza meg kollektív elhatározásunkat, hogy elrettentő képességünk erős maradjon” – fogalmazott Rutte.
Keir Starmer a NATO-főtitkárral folyatott megbeszélését követően közölte:
Fontos mindkét partnerrel együttműködni olyan területeken, mint a kereskedelem és a biztonság – hangsúlyozta.
„Mindkét kapcsolat nagyon fontos számunkra. Nem választunk közülük” – fogalmazott Starmer, majd hozzátette: „jó üzletet akarunk folytatni mind az Egyesült Államokkal, mind az Európai Unióval”.
Kiemelte továbbá: azt szeretné, ha egy új védelmi és biztonsági paktum állna az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kapcsolatok középpontjában. Közölte, szeretné, ha a felek szorosan együttműködnének a védelmi kérdésekben, beleértve a katonai felszerelések beszerzését is.
„Védelmi kiadásaink jelenleg a GDP 2,3 százalékát teszik ki, és keményen dolgozunk azon, hogy kijelöljük az utat a 2,5 százalék elérésére” – tette hozzá a brit miniszterelnök.
António Costa: Az EU-nak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonsága érdekében
Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonsága szavatolására, ennek érdekében fejlesztenie szükséges védelmi iparát, és össze kell hangolnia, valamint fel kell gyorsítania a katonai eszközök gyártását – jelentette ki az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Brüsszelben hétfőn.
António Costa hangsúlyozta: További befektetéseket kell eszközölni a védelmi iparba a katonai kapacitás javítása érdekében, erősíteni kell a katonai mobilitást és a stratégiai partnerségi kapcsolatokat.
Az európai védelem helyzetéről szóló, egynapos nem hivatalos uniós csúcstalálkozót követően, hétfő éjszakai sajtótájékoztatóján António Costa hangsúlyozta: a találkozón a tagállami vezetők egyetértettek abban, hogy további befektetéseket kell eszközölni a védelmi iparba a katonai kapacitás javítása érdekében, erősíteni kell a katonai mobilitást és a stratégiai partnerségi kapcsolatokat.
Közölte: a védelem és a védelmi kiadások kérdése fontos téma lesz a 2027 utáni hétéves uniós költségvetés vitája során. Nem lehet azonban várni annak elfogadására, gyorsabb cselekvésre van szükség a fejlődés és a versenyképesség javítása érdekében - szögezte le az Európai Tanács elnöke.
Aláhúzta: az EU-nak védelmi szempontból stratégiai partnere a NATO, az Egyesült Államok pedig barátja és szövetségese. Az Európai Tanács tagjai a transzatlanti kapcsolatokról tartott vita során az EU és az Egyesült Államok közötti, „mélyen gyökerező” partnerség fenntartásának fontosságát hangsúlyozták – tette hozzá.
A tagállami vezetők „egyetértettek abban, hogy amikor problémák vetődnek fel, az EU érdekeinek védelme és értékeinek fenntartása mellett a megoldásokra kell törekedni” – fogalmazott.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az Egyesült Királyság az EU természetes partnere. A felek közösen sokat tehetnek a védelem erősítése, valamint a globális kihívások kezelése érdekében.
A vezetők megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna támogatása mellett és leszögezték: az EU továbbra is segítséget nyújt Kijevnek „ameddig arra szükség van, bármibe is kerül” – mondta Costa.
Kérdésre válaszolva közölte: azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump amerikai elnök ellenőrzést szerezne Grönland felett, az EU-tagállamok teljes támogatásukat és szolidaritásukat fejezték ki Dániával, és emlékeztettek a nemzetközi jog vonatkozó elveire. Dánia területi egységének megőrzése alapvető fontosságú a tagországok számára – húzta alá az Európai Tanács elnöke.
Olaf Scholz német kancellár távozáskor azt mondta, erősíteni kell az európai védelmi ipart, valamint elismerte: az EU közös védelmi politikájának problémája a széttagoltság és az átfogó közös védelmi programok hiánya. „Ennek meg kell változnia. Meg kell változtatnunk a vásárlás módját” – fogalmazott.
Azt, hogy Donald Trump amerikai elnök további segélyért cserébe azt kérte Ukrajnától, hogy lássa el ritkaföldfémekkel az Egyesült Államokat, Scholz úgy kommentálta: "ez nagyon önző, nagyon énközpontú lenne".
Kijelentette továbbá: Európa elég erős ahhoz, hogy saját érdekeit érvényesítse az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon.
„Az Európai Unió erős. Minden lehetőségünk megvan arra, hogy biztosak legyünk saját érdekeink védelme felől” – tette hozzá nyilatkozatában a német kancellár.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
szóljon hozzá!