Nem nézi jó szemmel. A tárgyalásokat ismerő források szerint Putyin nem akarja a NATO további keleti bővítését
Fotó: Orosz elnöki hivatal
Vlagyimir Putyin elnök az ukrajnai háború befejezésének egyik feltételeként azt követeli, hogy a nyugati vezetők írásban kötelezzék el magukat a NATO keleti bővítésének leállítására és az Oroszországgal szembeni szankciók egy részének feloldására – közölte három, a tárgyalásokat ismerő orosz forrás a Reuters szerint.
2025. május 28., 13:402025. május 28., 13:40
A hírügynökség emlékeztet: Donald Trump amerikai elnök többször is kijelentette, hogy véget akar vetni a második világháború óta leghalálosabb európai konfliktusnak, és az elmúlt napokban egyre frusztráltabbnak mutatkozott Putyinnal szemben, kedden pedig arra figyelmeztetett, hogy az orosz vezető „a tűzzel játszik”, mivel
Miután a múlt héten több mint két órán át beszélt Trumppal, Putyin közölte, hogy beleegyezett abba, hogy Ukrajnával együtt dolgozzanak egy memorandumon, amely a békemegállapodás kereteit, köztük a tűzszünet időzítését rögzítené.
Oroszország azt mondja, hogy jelenleg a memorandum saját változatának kidolgozásán dolgozik, és nem tudja megbecsülni, hogy ez mennyi időt vesz igénybe.
„Putyin kész békét kötni, de nem minden áron” – mondta egy magas rangú orosz forrás, aki tudja, hogyan gondolkodnak a Kreml legfelsőbb szintjein, és névtelenséget kérve beszélt.
A három orosz forrás szerint
Oroszország azt is szeretné, ha Ukrajna semleges lenne, ha feloldanák a nyugati szankciók egy részét, ha megoldódna a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyon kérdése, és ha az Ukrajnában élő orosz ajkúak védelmet kapnának – mondta a három forrás.
Az első forrás szerint,
Putyin és orosz tisztségviselők többször is azt mondták, hogy bármilyen békemegállapodásnak foglalkoznia kell a konfliktus „kiváltó okaival” – vagyis a NATO-bővítés és az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatás kérdésével.
Kijev ismételten kijelentette, hogy Oroszország nem kaphat vétójogot a NATO-hoz való csatlakozási törekvéseivel kapcsolatban.
Ukrajna szerint szüksége van arra, hogy a Nyugat erős biztonsági garanciát nyújtson neki, hogy elrettentsen minden jövőbeli orosz támadást.
Mint ismeretes, Putyin 2022 februárjában több tízezer katonát vezényelt Ukrajnába, miután nyolc éve folytak a harcok Kelet-Ukrajnában az Oroszország által támogatott szakadárok és az ukrán csapatok között.
Oroszország jelenleg az ország valamivel kevesebb mint egyötödét ellenőrzi. Bár az orosz előrenyomulás az elmúlt évben felgyorsult, a háború mind Oroszországnak, mind Ukrajnának sokba kerül, ami az áldozatok számát és a katonai kiadásokat illeti.
A Reuters januárban arról számolt be, hogy Putyint egyre jobban aggasztják az orosz háborús gazdaság torzulásai, a munkaerőhiány és az infláció megfékezésére bevezetett magas kamatlábak.
Trump, aki büszke arra, hogy baráti kapcsolatokat ápol Putyinnal, és kifejezte meggyőződését, hogy az orosz vezető békét akar, arra figyelmeztetett, hogy Washington további szankciókat vezethet be, ha Moszkva késlekedik a rendezésre irányuló erőfeszítésekkel.
Trump vasárnap a közösségi médiában azt írta, hogy Putyin „teljesen megőrült”, miután a múlt héten hatalmas légitámadást indított Ukrajna ellen.
Az első forrás azt mondta, hogy ha Putyin taktikai lehetőséget látna a csatatéren, akkor tovább nyomulna előre Ukrajnában – és
Egy másik forrás szerint Putyin most már kevésbé hajlik a területi kompromisszumra, és ragaszkodik ahhoz a már kifejtett álláspontjához, hogy négy kelet-ukrajnai régiót teljes egészében Oroszországnak akar.
„Putyin megkeményítette álláspontját” – mondta a második forrás a területkérdéssel kapcsolatban.
Azt ugyanakkor egyelőre nem lehet megállapítani, hogy a háború kiéleződése és az álláspontok szigorodása a megegyezésre való elszántságot vagy a tárgyalások összeomlását jelzi.
Tavaly júniusban Putyin megfogalmazta a háború azonnali befejezésének nyitó feltételeit:
A 2014-ben annektált Krím mellett Oroszország jelenleg Luhanszk szinte teljes területét, Donyeck, Zaporizzsja és Herszon régiók több mint 70 százalékát ellenőrzi.
Harkiv és Szumi régió egy szeletét is elfoglalta, és Dnyipropetrovszkot is fenyegeti.
Joe Biden volt amerikai elnök, a nyugat-európai vezetők és Ukrajna az inváziót birodalmi típusú területszerzésnek minősítették, és többször megfogadták, hogy legyőzik az orosz erőket.
A 2008-as bukaresti csúcstalálkozón a NATO vezetői megállapodtak abban, hogy Ukrajna és Grúzia egy napon taggá válik.
Ukrajna 2019-ben módosította alkotmányát, amelyben elkötelezte magát a NATO és az Európai Unió teljes jogú tagságának útja mellett.
Trump azt mondta, hogy az Ukrajna NATO-tagságára vonatkozó korábbi amerikai támogatás és Ukrajna NATO-tagságára irányuló ambíciója a háború egyik oka, és jelezte, hogy Ukrajna nem kapja meg a tagságot.
Előrehaladott tárgyalások folynak a német Rheinmetall és a medgyesi Romarm fegyvergyár között egy lőszerekkel kapcsolatos román–német vállalat létrehozásáról – jelentette be Nicușor Dan román államfő pénteken Berlinben.
Tömegbe hajtott egy autó szombat hajnalban Los Angeles East Hollywood városnegyedében, több mint húsz ember megsérült, köztük négyen-öten „minimum válságos állapotban” vannak.
Ukrajna szombatra virradóra ismét drónokkal támadta Moszkvát, így az orosz főváros már a harmadik egymást követő éjszakán került tűz alá.
Izrael és Szíria tűzszünetben állapodott meg – közölte pénteken az Egyesült Államok törökországi megbízottja, miután Szíria túlnyomórészt drúzok lakta területén több mint 300 halálos áldozatot követelő, napokig tartó vérontás zajlott.
Elfogták a palágykomoróci görögkatolikus templom feltételezett gyújtogatóját – közölte pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) kárpátaljai részlege a Facebook-oldalán.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
szóljon hozzá!