Potápi Árpád János 57 éves korában hunyt el
Fotó: Pinti Attila
Elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Az 57 éves politikus tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halála megrázta a közvéleményt Magyarországon és a teljes Kárpát-medencében, hiszen Potápi Árpád szívügye volt a határon túli magyarság, rendszeresen járt Erdélybe is. Október 6-án Kézdivásárhelyen úgy fogalmazott: miképp a szabadságharc idején is, mindenki megteszi azt, amit megkövetel tőle a haza. Az erdélyi magyarság esetében ez most nem más, mint az összefogás.
2024. október 17., 17:192024. október 17., 17:19
2024. október 17., 19:452024. október 17., 19:45
„Potápi Árpád minden magyarért megharcolt, és most megpihent. Isten veled, Barátom! Hiányozni fogsz” – írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-oldalán.
„Elment a magyar nemzetpolitika hű katonája. Isten veled, Árpád!” – így búcsúzott pár perccel a kormányfő előtt közzétett bejegyzésében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az 57 éves államtitkártól.
Potápi Árpád október 6-án Kézdivásárhelyen
Fotó: Tuchiluș Alex
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a képviselőcsoport nevében búcsúzott a politikustól.
Távozása óriási veszteség és felfoghatatlan csapás a frakciónk számára. Osztozunk családja fájdalmában. Isten veled, Árpi!” – írta.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök így búcsúzott közösségi oldalán: „Elment régi barátunk, Potápi Árpád János. Tevékenyen szolgálta és kitartóan alakította az elmúlt másfél évtized nemzetpolitikáját. Ahol tudott, segített.
Megemlékezett az elhunytról az Erdélyi Magyar Szövetség is: „Felfoghatatlan. Tragikus hirtelenséggel távozott az élők sorából Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Élete és munkássága egyet jelentett azzal, amire felesküdött: nemcsak ismerte, hanem szolgálta is a Kárpát-medence magyarságát és közös, nemzeti célkitűzéseinket.
Potápi Árpád 2014-től haláláig a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára volt
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) is megdöbbenésének adott hangot az államtitkár váratlan halála kapcsán. „A Kárpát-medencei magyar civil szervezetek és közösségek következetes támogatását nemcsak munkájának, hanem hivatásának tekintette, ezen tevékenysége elismeréseként, megtiszteléseként az EMKE 2023-ban Kötő József-díjjal tüntette ki, melyet alázatosan, tovább munkálkodva köszönt meg” – írta a rangos erdélyi civil szervezet az MTI szerint.
Potápi Árpád Jánostól a marosvásárhelyi magyarság rendezvényének, a Vásárhelyi Forgatagnak a szervezői is Facebook-oldalukon búcsúztak. „Mindig velünk, mindig mellettünk volt. Támogatással, jó szóval, jelenlétével erősítette a marosvásárhelyi közösséget és a Vásárhelyi Forgatagot” – írták. Emlékeztettek, hogy tavaly Bethlen Zsuzsanna-díjjal tüntették ki a fideszes politikust, aki – mint fogalmaztak –
Potápi Árpád János haláláról Magyarország Kolozsvári és Csíkszeredai Főkonzulátusa is megemlékezett Facebook-oldalán, és több székelyföldi politikus is ily módon búcsúzott tőle. „Az örök vadászmezőkön lovagolsz tovább, kedves Árpád. Isten veled!” – írta Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök emlékeztetett: az államtitkár idén is a lovas zarándoklat élén érkezett a csíksomlyói nyeregbe. „Ő volt a magyar-magyar együttműködés egyik jó példája. Intézményes gyászunk jeléül fekete zászlót teszünk ki” – írta. Péter Ferenc Maros megyei tanácselnök úgy fogalmazott: Potápi Árpád János áldozatos munkája meghatározó volt az erdélyi magyar közösség számára.
Potápi Árpád János 1993-ban kapcsolódott be a politikai életbe, az 1994-es országgyűlési választásokon a Fidesz bonyhádi kampányfőnöke volt. 2007-től a Tolna Megyei Választmány elnöke, 2011-től 2014 áprilisáig a Fidesz-frakció egyik frakcióvezető-helyetteseként tevékenykedett. Egyéni mandátummal lett országgyűlési képviselő 1998-ban.
Húsz évvel később, 2018-ban hatodik alkalommal, nagy többséggel szerzett a lakóhelyén, Tolna megye 2. számú, Dombóvár központú választókerületében országgyűlési képviselői mandátumot. Az országgyűlési munkája mellett 2002-től 2014-ig Bonyhád polgármestere volt. Az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnökeként is dolgozott 2011 és 2014 között.
A politikus 1998-tól 2011-ig a Bukovinai Székelyek Országos Szövetségének elnökeként is tevékenykedett, 2004 és 2014 között pedig a völgységi kistérség önkormányzatai alkotta társulásnak az elnöke is volt.
Potápi Árpád rendszeresen járt Erdélybe
Fotó: Pinti Attila
Potápi Árpád rendszeresen járt Erdélybe. Október 6-án Kézdivásárhelyen úgy értékelte: a nemzetrészeket elválasztó országhatárok ellenére mára közjogi és szellemi értelemben is sikerült egyesíteni a nemzetet, hiszen az egyszerűsített honosításnak köszönhetően közel 1 millió 200 ezer külhoni magyar kapott magyar állampolgárságot.
„Megerősítettük a magyar intézményrendszert szerte a Kárpát-medencében. Az élet számos területén az oktatástól a gazdaságon át a kultúráig megerősítettük a magyar közösségeket. Ma már büszkén jelenthetjük ki, hogy a magyarság soha nem volt ilyen erős és összetartó, mint most.
– értékelt az államtitkár.
Potápi Árpád szívügye volt az erdélyi magyarság sorsa is
Fotó: Borbáth Katalin
Potápi Árpád legutóbb tavaly decemberben adott interjút a Krónikának. Akkor úgy fogalmazott, a nemzetpolitika lényege a kiszámíthatóság és a folytonosság, csak így lehet garantálni a külhoni magyar közösségek megmaradását és szülőföldön való boldogulását.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára nem csak Erdélyben gyakori vendég, hanem szerte a Kárpát-medencében. A vele készült beszélgetésben a magyar nemzetpolitika elmúlt esztendejét vettük számba.
Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai elnök szombat este bejelentette egy új, miniszterelnök nélküli kormány megalakulását, amelyben egy nő is helyet kap.
Felrobbant és kiégett Vlagyimir Putyin limuzinja Moszkvában. A jármű egy fekete Aurus Senat volt, amelynek értéke 330 ezer euró. Sérültekről nem érkezett információ, és egyelőre nem tudni, ki használta a limuzint a robbanás idején.
Ismét százezrek gyűltek össze Isztambulban, hogy tiltakozzanak Ekrem Imamoglu polgármesternek a hivatalából való felfüggesztése és letartóztatása miatt, valamint hogy követeljék a városvezető szabadon bocsátását.
Kemény hangú videóüzenetben utasította vissza a dán külügyminiszter az amerikai alelnöknek egy grönlandi amerikai katonai támaszponton tartott, Dániát bíráló beszédének a hangvételét, de tárgyalásokat ajánlott fel a vitás kérdések rendezésére.
Ezer fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma.
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
Gyakorlatilag megsemmisült az orosz-ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután kelet-európai idő szerint 9 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg, az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
Különböző segélyszervezetek több mint egy tucat munkatársa halt meg vagy tűnt el az elmúlt napokban Gázában, miután Izrael a kéthónapos tűzszünet összeomlását követően újra katonai támadást indított a palesztin enklávé ellen.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
szóljon hozzá!