Lezuhant orosz gép: Zelenszkij nem hisz az oroszoknak, nemzetközi vizsgálatot akar

•  Fotó: Wikipédia

Fotó: Wikipédia

Ukrajna ragaszkodik az oroszországi Belgorodi területen lezuhant orosz Il-76-os szállító repülőgép tragédiájának nemzetközi kivizsgálásához – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök szerda esti beszédében.

Hírösszefoglaló

2024. január 25., 09:282024. január 25., 09:28

2024. január 25., 09:292024. január 25., 09:29

Mint arról beszámoltunk, a katonai szállítógép szerdán reggel zuhant le, a fedélzeten tartózkodók meghaltak. Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint 65 ukrán hadifogoly tartózkodott a gépen, amely egy fogolycserére tartott, amikor lezuhant. Moszkva szerint a gépet az ukrán hadsereg lőtte le, ráadásul valószínűleg nyugati rakétákkal.

Az orosz állításokat kommentálva Zelenszkij azt mondta, hogy az ukrán katonai hírszerzés (HUR) „tisztázza a hadifoglyok sorsát”. Azt nem erősítette meg, hogy a gépen voltak-e.

Idézet
Nyilvánvaló, hogy az oroszok az ukrán foglyok életével, hozzátartozóik érzéseivel és társadalmunk érzelmeivel játszanak”

– mondta az elnök.

Zelenszkij elmondta, hogy beszélt Ukrajna katonai vezetésével, köztük Valerij Zaluzsnijjal, a fegyveres erők főparancsnokával és Szerhij Saptalával, a vezérkari főnökkel a balesetről.

Kifejtette azt is, hogy az ukrán biztonsági szolgálat vizsgálja a repülőgép lezuhanásának minden körülményét, amelyről az orosz védelmi minisztérium számolt be először.

Zelenszkij továbbá utasította Dmitro Kuleba külügyminisztert, hogy a nyomozás előrehaladtával tájékoztassa a nemzetközi partnereket az Ukrajna rendelkezésére álló adatokról.

Idézet
Minden egyértelmű tényt meg kell állapítanunk. Amennyire csak lehetséges, tekintettel arra, hogy a repülőgép orosz területen zuhant le – a mi ellenőrzésünkön kívül. A tények most a kulcsszó"

– mondta Zelenszkij.

A vezérkar korábban, január 24-én egy nyilatkozatban azt mondta, hogy az ukrán hadsereg folytatja az Oroszország által használt rakétakilövő járművek megsemmisítését, amelyekkel a Belgorodi területtel határos Harkiv területet lövik, anélkül, hogy megemlítette volna az Il-76-os lezuhanását.

Az Ukrajinszka Pravda az ukrán hadseregben lévő forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy a gépen Sz-300-as rakéták voltak.

Az ukrán katonai hírszerzés, vagy ahogy Ukrajnában ismerik, a HUR szerint az orosz fél nem tájékoztatta őket a légtér biztosításának szükségességétől.

A HUR azt is megerősítette, hogy január 24-re fogolycserét terveztek, de azt nem erősítette meg, hogy ukrán hadifoglyok voltak a gépen, és azt sem, hogy mi okozhatta a gép lezuhanását.

„Nincs megbízható és átfogó információnk arról, hogy pontosan kik voltak a gép fedélzetén, vagy hogy hányan lehettek potenciálisan a gépen” – közölte a HUR.

Ukrajna teljesítette a fogolycsere rá vonatkozó részét, az orosz hadifoglyok biztonságáról gondoskodtak, és a megbeszélt cserepontra vitték őket – tette hozzá a HUR.

Az orosz fél nem értesítette Ukrajnát a Belgorod körüli légtér biztonságának biztosításának szükségességéről – állította a HUR –, ami a múltban „többször” megtörtént.

A HUR úgy folytatta, hogy

ez egy „szándékos” lépés lehetett Oroszország részéről, hogy „veszélybe sodorja a foglyok életét és biztonságát”.

John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt mondta, hogy a Fehér Ház nem tudja megerősíteni azokat az állításokat, amelyek szerint ukrán hadifoglyok voltak a Belgorodi területen lezuhant repülőgépen.

Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) rendkívüli ülését kezdeményezte a hadifoglyokat szállító IL–76-os orosz repülőgép ukrán erők általi lelövése miatt

– jelentette be szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter New Yorkban tartott sajtótájékoztatóján. Az ülést csütörtökre hívták össze.

„Nagyon számítunk arra, hogy a francia elnökség lelkiismeretesen teljesíti kötelezettségeit, és minél hamarabb kitűzi az ülést. Nem szeretnénk, ha megismétlődnének a 2022-es történések, amikor a megrendezett bucsai eset után (…) a brit elnökség három napon át ellenkezett kitűzni egy ilyen tanácskozást” – mondta az orosz diplomácia vezetője.

Lavrov szerint a szállítógép elleni támadás újabb példája annak, hogy a kijevi vezetés terrorista módszereket használ.

„Jelenleg próbáljuk megállapítani a tényeket, ami a lelőtt Il-76-os katonai szállítógépet és azokat az okokat illeti, amelyek miatt az ukrán fél ezt a bűncselekményt elkövette”

– tette hozzá.

Lavrov felidézte, hogy a járattal olyan katonákat szállítottak, akiket egy hadifogolycsere keretében átadtak volna.

Idézet
Kizárt, hogy az ukrán hivatalos személyek az ukrán védelmi minisztériumban nem tudtak arról, hogy egy ilyen csere készül”

– mondta.

Az orosz ENSZ-képviselet később közölte, hogy a francia elnökség – „visszaélve ebből a pozíciójából eredő feladataival” –elutasította az ENSZ BT rendkívüli ülésének szerdai összehívását. Hozzátette, hogy „Franciaország abban az igyekezetében, hogy falazzon Ukrajnának”, a tanácskozást csütörtök estére hívta össze.

Stéphane Dujarric, a világszervezet szóvivője közölte, hogy a világszervezetet tájékoztatták a tragédiáról, és részvétét fejezi ki az áldozatok miatt.

Dujarric szerint az ENSZ kész kérésre egy jelentéstevőt küldeni a Biztonsági Tanács ülésére.

Az orosz védelmi tárca korábban közölte, hogy az Iljusin-76-os gépet az ukrán hadsereg lőtte le légvédelmi eszközzel.

A gép fedélzetén a személyzet hat tagja, 65 ukrán hadifogoly és három kísérő orosz katona tartózkodott. A repülőgép teljes személyzete és valamennyi utasa életét vesztette.

Drónokkal támadták Odesszát az oroszok

Az orosz erők január csütörtökre virradóra kétszer is támadó drónokkal mértek csapást Odessza városára – jelentette Oleh Kiper, az Odesszaa terület kormányzója.
Kiper szerint két áldozat van, de nem közölt további részleteket.
Azt is elmondta, hogy a drónok egy ipari létesítményt találtak el Odesszában, és hogy a támadásban lakóépületek és a polgári infrastruktúra is megsérült.
Korábban Kiper január szerdán este arról számolt be, hogy egy orosz dróntámadásban két férfi megsérült. Az egyikük többszörös vágott sérülések miatt kórházi ápolásra szorult.
A déli kikötőváros, Odessza gyakori célpontja az orosz dróntámadásoknak. Egy dróncsapás január 17-én három embert megsebesített és épületeket rongált meg, 130 ember evakuálására kényszerítve őket. Az orosz erők többször célba vették Odessza kikötőjét és gabonatárolási, illetve -szállítási infrastruktúráját is.
Az ukrán légierő csütörtökön reggel közölte: Ukrajna az Oroszország által január 25-én éjszaka indított 14 Sahíd típusú támadó drónból 11-et lelőtt.
A drónokat a Mikolajivi és az Odesszai régiók felett lőtték le.
Az orosz erők a Belgorodi területről indított Sz-300-as rakétákkal célba vették a Harkivi területet is.
Szerhij Liszak, a Dnyipropetrovszki terület kormányzója elmondta, hogy a dróntámadásban megrongálódott egy cég székhelye a Krivorizkij körzetben. Áldozatokról nem érkezett jelentés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 10., csütörtök

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott

Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.

Elbukott az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány, az RMDSZ tartózkodott
2025. július 10., csütörtök

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi

Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.

Belehalt sérüléseibe egy kényszersorozás közben megvert kárpátaljai magyar férfi
2025. július 10., csütörtök

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország

Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.

Közös elrettentésre készül összehangolt nukleáris haderejével Nagy-Britannia és Franciaország
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász
2025. július 10., csütörtök

Elengedi az izraeli túszok egy részét a Hamász

2025. július 10., csütörtök

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállít Ukrajnának

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald

Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és rakétákat szállít Ukrajnának
2025. július 09., szerda

Nagyon kapós Európában Nicușor Dan, Macronék és az Európai Néppárt is szeretné „leigazolni”

Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.

Nagyon kapós Európában Nicușor Dan, Macronék és az Európai Néppárt is szeretné „leigazolni”
2025. július 09., szerda

Kitiltották Romániából a chișinăui ellenzéki főpolgármestert

Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.

Kitiltották Romániából a chișinăui ellenzéki főpolgármestert
2025. július 09., szerda

Kreml: nyugalommal fogadjuk, hogy Trump szerint Putyin ostobaságokat beszél Ukrajnáról

Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.

Kreml: nyugalommal fogadjuk, hogy Trump szerint Putyin ostobaságokat beszél Ukrajnáról
2025. július 09., szerda

Jogállamisági jelentés: Románia előrelépéseket tett az igazságszolgáltatás függetlensége felé, de még van tennivaló

Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.

Jogállamisági jelentés: Románia előrelépéseket tett az igazságszolgáltatás függetlensége felé, de még van tennivaló
2025. július 09., szerda

Trump nem akarta szüneteltetni az ukrajnai fegyverszállítást, Hegseth a Fehér Ház tájékoztatása nélkül döntött

Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a

Trump nem akarta szüneteltetni az ukrajnai fegyverszállítást, Hegseth a Fehér Ház tájékoztatása nélkül döntött