Fotó: Wikipédia
Ukrajna ragaszkodik az oroszországi Belgorodi területen lezuhant orosz Il-76-os szállító repülőgép tragédiájának nemzetközi kivizsgálásához – jelentette ki Volodimir Zelenszkij elnök szerda esti beszédében.
2024. január 25., 09:282024. január 25., 09:28
2024. január 25., 09:292024. január 25., 09:29
Mint arról beszámoltunk, a katonai szállítógép szerdán reggel zuhant le, a fedélzeten tartózkodók meghaltak. Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint 65 ukrán hadifogoly tartózkodott a gépen, amely egy fogolycserére tartott, amikor lezuhant. Moszkva szerint a gépet az ukrán hadsereg lőtte le, ráadásul valószínűleg nyugati rakétákkal.
Az orosz állításokat kommentálva Zelenszkij azt mondta, hogy az ukrán katonai hírszerzés (HUR) „tisztázza a hadifoglyok sorsát”. Azt nem erősítette meg, hogy a gépen voltak-e.
– mondta az elnök.
Zelenszkij elmondta, hogy beszélt Ukrajna katonai vezetésével, köztük Valerij Zaluzsnijjal, a fegyveres erők főparancsnokával és Szerhij Saptalával, a vezérkari főnökkel a balesetről.
Kifejtette azt is, hogy az ukrán biztonsági szolgálat vizsgálja a repülőgép lezuhanásának minden körülményét, amelyről az orosz védelmi minisztérium számolt be először.
Zelenszkij továbbá utasította Dmitro Kuleba külügyminisztert, hogy a nyomozás előrehaladtával tájékoztassa a nemzetközi partnereket az Ukrajna rendelkezésére álló adatokról.
– mondta Zelenszkij.
A vezérkar korábban, január 24-én egy nyilatkozatban azt mondta, hogy az ukrán hadsereg folytatja az Oroszország által használt rakétakilövő járművek megsemmisítését, amelyekkel a Belgorodi területtel határos Harkiv területet lövik, anélkül, hogy megemlítette volna az Il-76-os lezuhanását.
Az Ukrajinszka Pravda az ukrán hadseregben lévő forrásaira hivatkozva arról számolt be, hogy a gépen Sz-300-as rakéták voltak.
Az ukrán katonai hírszerzés, vagy ahogy Ukrajnában ismerik, a HUR szerint az orosz fél nem tájékoztatta őket a légtér biztosításának szükségességétől.
„Nincs megbízható és átfogó információnk arról, hogy pontosan kik voltak a gép fedélzetén, vagy hogy hányan lehettek potenciálisan a gépen” – közölte a HUR.
Ukrajna teljesítette a fogolycsere rá vonatkozó részét, az orosz hadifoglyok biztonságáról gondoskodtak, és a megbeszélt cserepontra vitték őket – tette hozzá a HUR.
Az orosz fél nem értesítette Ukrajnát a Belgorod körüli légtér biztonságának biztosításának szükségességéről – állította a HUR –, ami a múltban „többször” megtörtént.
A HUR úgy folytatta, hogy
John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt mondta, hogy a Fehér Ház nem tudja megerősíteni azokat az állításokat, amelyek szerint ukrán hadifoglyok voltak a Belgorodi területen lezuhant repülőgépen.
– jelentette be szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter New Yorkban tartott sajtótájékoztatóján. Az ülést csütörtökre hívták össze.
„Nagyon számítunk arra, hogy a francia elnökség lelkiismeretesen teljesíti kötelezettségeit, és minél hamarabb kitűzi az ülést. Nem szeretnénk, ha megismétlődnének a 2022-es történések, amikor a megrendezett bucsai eset után (…) a brit elnökség három napon át ellenkezett kitűzni egy ilyen tanácskozást” – mondta az orosz diplomácia vezetője.
„Jelenleg próbáljuk megállapítani a tényeket, ami a lelőtt Il-76-os katonai szállítógépet és azokat az okokat illeti, amelyek miatt az ukrán fél ezt a bűncselekményt elkövette”
– tette hozzá.
Lavrov felidézte, hogy a járattal olyan katonákat szállítottak, akiket egy hadifogolycsere keretében átadtak volna.
– mondta.
Az orosz ENSZ-képviselet később közölte, hogy a francia elnökség – „visszaélve ebből a pozíciójából eredő feladataival” –elutasította az ENSZ BT rendkívüli ülésének szerdai összehívását. Hozzátette, hogy „Franciaország abban az igyekezetében, hogy falazzon Ukrajnának”, a tanácskozást csütörtök estére hívta össze.
Stéphane Dujarric, a világszervezet szóvivője közölte, hogy a világszervezetet tájékoztatták a tragédiáról, és részvétét fejezi ki az áldozatok miatt.
Az orosz védelmi tárca korábban közölte, hogy az Iljusin-76-os gépet az ukrán hadsereg lőtte le légvédelmi eszközzel.
A gép fedélzetén a személyzet hat tagja, 65 ukrán hadifogoly és három kísérő orosz katona tartózkodott. A repülőgép teljes személyzete és valamennyi utasa életét vesztette.
Drónokkal támadták Odesszát az oroszok
Az orosz erők január csütörtökre virradóra kétszer is támadó drónokkal mértek csapást Odessza városára – jelentette Oleh Kiper, az Odesszaa terület kormányzója.
Kiper szerint két áldozat van, de nem közölt további részleteket.
Azt is elmondta, hogy a drónok egy ipari létesítményt találtak el Odesszában, és hogy a támadásban lakóépületek és a polgári infrastruktúra is megsérült.
Korábban Kiper január szerdán este arról számolt be, hogy egy orosz dróntámadásban két férfi megsérült. Az egyikük többszörös vágott sérülések miatt kórházi ápolásra szorult.
A déli kikötőváros, Odessza gyakori célpontja az orosz dróntámadásoknak. Egy dróncsapás január 17-én három embert megsebesített és épületeket rongált meg, 130 ember evakuálására kényszerítve őket. Az orosz erők többször célba vették Odessza kikötőjét és gabonatárolási, illetve -szállítási infrastruktúráját is.
Az ukrán légierő csütörtökön reggel közölte: Ukrajna az Oroszország által január 25-én éjszaka indított 14 Sahíd típusú támadó drónból 11-et lelőtt.
A drónokat a Mikolajivi és az Odesszai régiók felett lőtték le.
Az orosz erők a Belgorodi területről indított Sz-300-as rakétákkal célba vették a Harkivi területet is.
Szerhij Liszak, a Dnyipropetrovszki terület kormányzója elmondta, hogy a dróntámadásban megrongálódott egy cég székhelye a Krivorizkij körzetben. Áldozatokról nem érkezett jelentés.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!