Útnak indultak. Kárpátaljáról sok magyar menekült el a háború miatt
Fotó: karpat.in.ua
Kártyás rendszert vezethetnek be a tankolásra a fogyasztás korlátozása céljából Kárpátalján. Dunda György, a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője arról számolt be, hogy a kisebb kutak már bezártak, a nagyobb láncoknál még kapható üzemanyag, de egyre nagyobb a hiány.
2022. május 02., 21:072022. május 02., 21:07
Már most is csak tíz-húsz liter tankolható egy alkalommal, de a kártyás rendszerrel még inkább korlátoznák a vásárlást.
Sorra érik rakétatalálatok az ukrajnai kőolaj-feldolgozó üzemeket és a tárolókat. Oroszország és Fehéroroszország felől nem érkezik kőolaj, az ország tengeri kikötői is blokád alatt vannak, így csak Nyugat-Európából, szárazföldön jönnek szállítmányok, amelyek viszont nem fedezik a szükségletet. Közben zajlanak a tavaszi mezőgazdasági munkálatok is, és a munkagépeket is fel kell tankolni. A bajokat csak tetézi, hogy hatalmas árrobbanás is várható” – írta a Világgazdaságnak írt tudósításában az ungvári újságíró, aki korábban a Krónika Live című videópodcast műsorban beszélt a drámai kárpátaljai helyzetről.
Az ukrajnai háborús helyzettel foglalkozott a Krónika Live rendkívüli, péntek esti kiadásában. A videópodcastben az Ungváron élő Dunda Györggyel, a kárpátaljai magyarok százegy éves újságjának, a Kárpáti Igaz Szónak a lapigazgatójával beszélgettünk.
Viktor Mikita, Kárpátalja kormányzója néhány nappal ezelőtt a HVG360-nak azt mondta, bár nincsenek katonai célpontok Kárpátalján, nem zárja ki, hogy az oroszok akár ezt a területet is lövetni kezdik rakétákkal előbb-utóbb.
– mondta Mikita. Hozzátette: Vlagyimir Putyin egy „beteg ember”, ezért nem tudja megjósolni, fogja-e lövetni Kárpátalját is.
Dupka György kárpátaljai író, szerkesztő, történész, egykori politikus a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: az elhúzódó háborúknak mindig az egyik „mellékhatása”, hogy a menekültek új hazájukban próbálnak berendezkedni.
Arra a kérdésre, hogy fenyegetve érzik-e magukat, Dupka arra hívta fel a figyelmet: az ukrán szélsőségeseket nem érdekli a humanitárius támogatás, amit Magyarország nyújtott, csak egyetlen dolog: nem ad fegyvert. „Ezt mi is megérezzük. Néhány radikálisból fröcsög a magyarellenesség. Szerencsére Viktor Mikita kárpátaljai kormányzó viszont elismeri a magyar segítséget, és vaskézzel tartja kezében a dolgokat. Így durva provokáció egyelőre nem történt. De hadd mondjak valamit! Nagyapáink, apáink négy állampolgársággal haltak meg. Én a harmadiknál tartok. Wass Albertet idézve, olyanok vagyunk, mint a kő.
– fogalmazott az író.
Stier Gábor, a szláv világgal foglalkozó Moszkvatér.com portál főszerkesztője úgy látja, ha egyszer ez a háború befejeződik, az addigra masszívan százezer fő alatti kárpátaljai magyarság a jelenleginél is nagyobb nyomásnak lesz kitéve. „Minden jel arra mutat ugyanis, hogy ez a kis közösség egy, a háborútól frusztrált és ideges, még inkább nemzeti érzésektől fűtött közegben találja magát. Ráadásul az átélt szenvedés miatt a Nyugat még kevésbé meri és akarja majd számonkérni Kijeven a demokratikus jogok sérülését. Így aztán a kárpátaljai magyarok megpróbáltatásai jó eséllyel a háború után is folytatódnak, és
Egy ideje ugyanis ezt még megfejeli, hogy a média és az ukrán elit ellenségként tekint a kárpátaljai magyarságra, és a háború egyszerre mélyíti még jobban el a szegénységet, és erősíti fel a gyűlöletet. Ebben a helyzetben pedig aligha a kisebbségi jogok erősítése és tiszteletben tartása lesz a legfontosabb” – fogalmazott elemzésében az újságíró.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!