Nyugtat. Mark Rutte szerint az Egyesült Államok nem tervezi, hogy kivonuljon az európai védelemből
Fotó: NATO
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik, mert valószínűleg a legnagyobb védelmikiadás-növekedést tapasztaljuk a berlini fal leomlása óta – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön a szövetséges tagállamok külügyminisztereinek tanácskozására érkezve.
2025. április 03., 13:402025. április 03., 13:40
2025. április 03., 14:212025. április 03., 14:21
Mark Rutte elmondta a jelenlévő újságíróknak, az Egyesült Államok nem tervezi, hogy kivonuljon az európai védelemből, viszont „logikus, hogy szuperhatalomként több térségre kell egyszerre figyelnie.”
Mint mondta,
A főtitkár elmondta, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter fogadtatása pozitív lesz Brüsszelben a Trump elnök által bejelentett vámintézkedések ellenére; hangsúlyozta, hogy a tanácskozás nem gazdasági témákról fog szólni. A figyelem középpontjában az áll, hogyan védhető meg a NATO területe az orosz fenyegetéssel szemben, amely a várakozások szerint még akkor is fennmarad, ha sikerül megállapodásra jutni Ukrajnában. Ez a veszély hosszú távon is meghatározó tényező marad – foglalta össze.
Arra a kérdésre, hogy a NATO-nak mennyire fontos felkészülnie az esetleges amerikai kivonulásra, Rutte elmondta, hogy a szövetségen belül minden összehangoltan, meglepetések nélkül történik.
A részleges ukrajnai tűzszünettel kapcsolatban a főtitkár pozitívan nyilatkozott, mivel véleménye szerint az amerikaiak áttörték a korábbi holtpontot, és aktívan dolgoznak egy békemegállapodás kidolgozásán az oroszokkal és ukránokkal együttműködve.
Azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok azt szeretné, ha a NATO-tagállamok a jelenlegi GDP-arányos 2 százalékról 5 százalékra emelnék a védelmi kiadásaikat, Rutte elmondta: a NATO-ban jelenleg is zajlik egy tervezési folyamat, amely feltárja a célok és a meglévő hiányosságok közötti különbségeket. A várakozások szerint a kanadai és európai tagállamok esetében a szükséges kiadási szint 3 százalék fölé emelkedhet, és a részletek május-június során válnak véglegessé.
A NATO külügyminiszteri találkozójára érkezve Marco Rubio hangsúlyozta: „A globális és néhány amerikai médiában megjelenő hisztéria és túlzás a NATO-val kapcsolatban indokolatlan. Trump elnök világossá tette, hogy támogatja a NATO-t. Továbbra is a szövetség tagjai maradunk.”
Rubio kiemelte, hogy az Egyesült Állomok egy erősebb, életképesebb NATO-t akar, és ennek az egyetlen módja az, ha a szövetséget alkotó nemzetállamok nagyobb védelmi képességekkel rendelkeznek.
– húzta alá.
A külügyminiszter elismerte, hogy a védelmi kiadások növelése áldozatokkal jár, hiszen minden ország – így az Egyesült Államok is – küzd belső szükségletekkel és költségvetési döntésekkel. Ennek ellenére Washington a világban betöltött szerepe miatt a védelmet helyezi előtérbe, és ugyanezt várja el szövetségeseitől is. Rubio szerint több szövetséges ország hosszú évek alatt erős szociális rendszert épített ki, így nehezen vonnak el abból forrásokat a honvédelem javára. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a közelmúlt eseményei – különösen a háború Európa szívében – azt mutatják, hogy a katonai erő elrettentő szerepe továbbra is létfontosságú.
– mondta.
Hangsúlyozta, hogy amennyiben a jelenlegi fenyegetések valóban olyan súlyosak, mint ahogyan ő és a szövetség tagjai gondolják, akkor ezekkel csak valódi elköteleződéssel és megfelelő katonai képességekkel lehet szembenézni. Emlékeztetett, hogy ez már Trump elnök első ciklusának is fontos üzenete volt, és most is ezt képviseli.
– hangoztatta.
Hozzátette, hogy bár senki nem várja el a célok gyors, egy-két éven belüli teljesítését, a haladásnak valódinak és kézzelfoghatónak kell lennie.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
szóljon hozzá!