Fotó: Izraeli Védelmi Erők
Izrael nem fogja beszüntetni a harcot, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot fogadott el, amelyben azonnali tűzszünetet követel a ramadán idejére – jelentette ki Jiszráel Kac izrael külügyminiszter.
2024. március 26., 08:302024. március 26., 08:30
Mint arról beszámoltunk, az amerikai tartózkodás mellett elfogadott határozat azonnali tűzszünetet követel a ramadán idejére, valamint a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását, illetve „a Gázába irányuló segélyek mennyiségének sürgős növelését”.
– szögezte le Kac hétfőn az X-en.
A jeruzsálemi miniszterelnöki hivatal a szavazást követően bejelentette: Izrael nem küldi el tárgyalóküldöttségét Washingtonba, miután az Egyesült Államok nem vétózta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Gázai övezeti tűzszüneti javaslatot, hanem csak tartózkodott az arról szóló szavazáson.
Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő meglepetésként értékelte a Washingtonba készülő izraeli delegáció utazásának lemondását.
Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a Biztonsági Tanács határozata nem kötelező érvényű, valamint kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a Hamász palesztin szélsőséges szervezet az ENSZ tűzszüneti felhívását betartaná.
Hozzátette, hogy
A szóvivő arról is beszámolt, hogy ugyan az izraeli kormánydelegáció lemondta útját Washingtonba a rafahi katonai offenzíváról szóló egyeztetésekre, ugyanakkor Izrael külügyminisztere hétfőn az amerikai fővárosban tárgyal.
Közben az izraeli hadsereg közölte, hogy a második hete tartó rajtaütés során 180, általa terroristának nevezett személyt ölt meg a gázai es-Sífa egészségügyi komplexumban és környékén.
Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője hétfőn azt mondta, hogy
Azt mondta, hogy „nem sérültek meg betegek, orvosok, orvosi csapatok”, de néhány épületet a harcosok robbanószerekkel romboltak le.
Megismételte azt is, hogy 500 embert vettek őrizetbe.
Az IDF egyik magas rangú tisztje szombaton azt mondta, hogy a rajtaütés csak akkor ér véget, „amikor az utolsó terrorista is a kezünkben lesz – élve vagy holtan”.
Jaron Finkelman elmondta, hogy a múlt hétfőn kezdődött rajtaütés során a hadsereg „több száz terroristára csapott le, több száz terroristát fogott el, és jelentős operatív és hírszerzési eszközt alkalmazott”.
Egyébként
A szemtanú, aki a megtorlástól való félelmében névtelensége megőrzése mellett nyilatkozott a CNN-nek, úgy becsülte, hogy március közepén körülbelül 400-500 Hamász- és Iszlám Dzsihád-tag és családtagjaik érkeztek a kórházba. Néhányan közülük a Hamász politikai ágának tagjai, míg mások fegyveres harcosok voltak.
A rajtaütés idején több ezer civil is menedéket keresett az orvosi komplexumban, és szemtanúk szerint az orvosi személyzetet és más civileket is őrizetbe vettek az izraeli csapatok.
Több százan napokig a kórházban rekedtek – kevés élelemmel és vízzel –, és az izraeli hadsereg figyelmeztette őket, hogy lelőnék őket, ha elhagynák a kórházat anélkül, hogy előbb utasítást kapnának az evakuálásra.
Nagy-Britannia légi úton juttatott be élelmiszert a Gázai övezetbe
Nagy-Britannia több mint tíz tonna élelmiszert juttatott be légi úton a Gázai övezetbe.
A londoni védelmi minisztérium keddi tájékoztatása szerint a szállítmányt, amely lisztet, vizet, rizst, étolajat, konzerveket és csecsemőtápszert tartalmaz, a brit királyi légierő (RAF) egyik Airbus A400M típusú katonai teherszállító repülőgépe dobta le előző nap ejtőernyővel Gáza északi partvidékén.
A brit légierő most hajtott végre először ilyen műveletet ezzel a repülőgéptípussal.
A repülőgép Jordániából, Ammánból szállt fel.
A minisztériumi tájékoztatás szerint a szállítmány ledobására kijelölt célterületet az akció előtt és közben is megfigyelés alatt tartották annak érdekében, hogy a segélycsomag közvetlenül a polgári lakossághoz jusson el.
A műveletben a légierő mellett a brit hadsereg katonái is részt vettek.
A londoni védelmi tárca ismertetése szerint Nagy-Britannia korábban is hozzájárult gázai légi segélyműveletekhez: Jordániának és Bahreinnek nemrégiben hatszáz olyan ejtőernyőt adott át, amelyeket légi szállítmányok célba juttatásához lehet használni.
A brit kormány emellett az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Ciprussal és az Egyesült Arab Emírségekkel együttműködve dolgozik azon, hogy közvetlen tengeri szállítási folyosót lehessen megnyitni Gáza felé - áll a brit védelmi minisztérium keddi tájékoztatásában.
A tárca szerint a brit hidrográfiai szolgálat a gázai partvonal felmérésének adatait megosztotta amerikai tervezőkkel, elősegítve egy ideiglenes segélykirakó móló létesítését is.
Nagy-Britannia a múlt héten több mint kétezer tonna élelmiszert juttatott szárazföldi úton a Gázai övezetbe, két hete pedig 150 tonnás segélyszállítmányt állított össze a gázai lakosság számára. Ez a csomag 13 440 takarót, 840 családi méretű sátrat, hatezer matracot és több mint háromezer női higiénés készletet tartalmazott.
A brit kormány mindemellett egy teljesen felszerelt tábori kórházat is Gázába szállított.
Tűzszünetről és a többségében palesztin lakosságú Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok elengedéséről szóló határozatot fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn, az Egyesült Államok tartózkodott.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!