Katonai folyosó. Az izraeli hadsereg növeli mozgásterét a Gázai övezetben
Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
2025. július 16., 13:412025. július 16., 13:41
A katonaság új katonai útvonalat nyitott a Gázai övezet déli részén, amely körülbelül 15 kilométer hosszú és kettévágja a várost kelet-nyugati irányban- jelentették az izraeli katonai szóvivők.
Az „Erős Védelem” (Magen Óz) néven megjelölt útvonal célja, hogy növelje az övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezetre nehezedő nyomást, és elszigetelje a fegyveres csoportokat a térségben. Ez a katonai művelet egybeesik a túszok szabadon engedéséről és tűzszünetről zajló tárgyalásokkal, melyek legfőbb vitapontja a hadsereg kivonulásának feltételei Gázából és egy „humanitárius város” létrehozása Rafah környékén.
A haderő jelentései szerint az elmúlt 24 órában több mint 120 terrorista célpontot semmisítettek meg az övezetben, ahol öt hadosztály folytatja a szárazföldi műveleteket. A légicsapások során felszámoltak fegyveres csoportokat, terroristák által használt épületeket, fegyverraktárakat, alagutakat és más stratégiai létesítményeket.
A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) bejelentette, hogy húsz palesztin vesztette életét szerda reggel Hán-Júniszban egy segélyelosztó pontnál történt tülekedésben.
A GHF szerint 19 embert agyontapostak, egy embert pedig leszúrtak „egy kaotikus és veszélyes roham során, amelyet a tömegben lévő zavarkeltők idéztek elő”.
„Hiteles információink vannak arról, hogy a tömegben jelen lévő – felfegyverzett és a Hamászhoz köthető – elemek szándékosan gerjesztették a zűrzavart” – közölte az alapítvány, hozzátéve, hogy a műveletek kezdete óta először történt meg, hogy több lőfegyvert is azonosítottak a tömegben.
Izraeli védelmi miniszter: nem hagyjuk magukra a drúzokat Szuvejdában
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter szerdán leszögezte, hogy Izrael nem hagyja magára a Szuvejdában élő drúz kisebbséget.
Az izraeli védelmi miniszter a Szíriának szóló határozott izraeli figyelmeztetésben bejelentette: az izraeli hadsereg továbbra is csapásokat fog mérni a szíriai kormányerőkre, ha nem vonulnak ki a térségből.
„A szíriai rezsimnek békén kell hagynia a drúzokat Szuvejdában, és vissza kell vonnia csapatait. Ahogy már világossá tettük és figyelmeztettünk: Izrael nem hagyja magára a szíriai drúzokat, és érvényt szerez az általunk meghirdetett demilitarizációs politikának” – fogalmazott Kac.
„Ha a damaszkuszi vezetés nem érti meg az üzenetet, Izrael fokozni fogja válaszlépéseit”– tette hozzá.
Az elmúlt napokban több tucat halálos áldozattal járó súlyos harcok robbantak ki az Szuvejda környékén élő drúzok és a szíriai hadsereg, illetve beduin fegyveresek között.
A válság nyomán Muvafak Tarif sejk, Izrael drúz közösségének vallási vezetője is rendkívüli üzenetet küldött Benjámin Netanjahu miniszterelnöknek és Kacnak, melyben felszólította az izraeli kormányt, hogy „csapjon le a szíriai rezsimre, és kényszerítse ki, hogy visszavonuljon Szuvejdából – ez a drúz közösség létkérdése”.
Tarif arra is figyelmeztette az izraeli vezetést, hogy választaniuk kell, hogy „a drúz közösséggel vagy az Iszlám Állammal (ISIS) kötnek szövetséget.”
A drúz közösségből származó források szerint Netanjahu és Kac egyaránt ígéretet tettek arra, hogy határozott lépéseket fognak tenni a drúzok érdekében.
Izrael évek óta figyelemmel kíséri a szíriai drúz közösség helyzetét, akikkel történelmi és családi kapcsolatok kötik össze a drúz kisebbséghez tartozó izraeli állampolgárok révén, akik elismerik Izraelt, és fiaik harcolnak az izraeli hadseregben is.
Szuvejdában az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint már csaknem 250 halálos áldozata van a fegyveres erőszaknak, és az ellenségeskedés szerda hajnalban, pár órával a tűzszünet bejelentése után ismét kiújult a kormányerők és a drúzok között.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
szóljon hozzá!