Az amerikai és arab közvetítők némi előrelépést értek el az Izrael és a Hamász közötti gázai tűzszüneti megállapodás elérésére irányuló erőfeszítéseikben, de nem eleget ahhoz, hogy megpecsételjék az egyezséget – közölték csütörtökön a tárgy
Izraeli és palesztin tisztségviselők hétfői nyilatkozatai szerint közeledtek az álláspontok Izrael és a Hamász között egy esetleges gázai tűzszünet kapcsán, bár a döntő nézeteltérések még nem oldódtak meg.
A világ válságai közül az ukrajnai háború megoldását nevezte elsődleges feladatnak Donald Trump leendő amerikai elnök a Paris Match című francia hetilapnak adott, szerdán megjelent interjúban.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök sürgette Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy tegyen lépéseket az ukrajnai tűzszüneti tárgyalások érdekében, és leszögezte: „Jól ismerem Vlagyimirt. Itt az ideje, hogy cselekedjen. Kína segíthet. A világ vár!”
Tűzszünet lépett életbe szerdán hajnalban Libanon és Izrael között, miután a két ország kedden elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország közvetítésével létrejött javaslatot a 13 hónapja tartó határkonfliktus lezárására.
Libanon ideiglenesen fellélegezhet, ha beigazolódnak az értesülések: „nagyon közel van” egy tűzszüneti megállapodás Izrael és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport között – mondta egy regionális forrás a CNN-nek.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
A hétvégén Katarban várhatóan találkozót tartanak a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások újraindításáról – közölte a CNN a tényeket ismerő forrásra hivatkozva.
Mintegy kétezer ukrán katonát bekerítettek az orosz erők a kurszki régióban – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Kazanyban, a BRICS-országok csúcstalálkozója alkalmával megtartott sajtótájékoztatóján.
Alacsonyabb szinten, a részletek kidolgozásával folytatódnak a tűzszüneti tárgyalások Kairóban Izrael és a Hamász között, valamint a közvetítőként részt vevő egyiptomi, katari és amerikai küldöttségek részvételével.
Az Egyesült Államok az eddigi megállapodásokra épülő, de a vitás pontokat áthidalni hivatott javaslatot mutatott be a gázai tűzszünetről és az izraeli túszok elengedéséről a dohai tárgyalásokon.
Ígéretes kezdetnek nevezte az Izrael és a palesztin fegyveresek közötti gázai tűzszünet megteremtését célzó, Dohában zajló tárgyalásokat a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója csütörtökön.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter telefonon egyeztetett egyiptomi és katari kollégájával a gázai tűzszüneti javaslatról szóló tárgyalások előtt – közölte Vedant Patel helyettes külügyi szóvivő a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban.
A Hamász radikális palesztin szervezet Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt vádolta hétfőn a tűzszüneti tárgyalások akadályozásával.
Izrael és a Hamász a jelek szerint egy tűzszüneti és túszszabadítási keretmegállapodás elfogadásának küszöbén áll – közölte egy, a tárgyalásokat jól ismerő izraeli forrás.
Elutasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnök azon javaslatát, hogy Ukrajna minél hamarabb kössön határidőhöz kötött tűzszünetet Oroszországgal – közölte a kijevi elnöki hivatal.
Továbbra is bizonytalan a gázai tűzszüneti és túszcsere-megállapodás sorsa, miután a Hamász terrorszervezet továbbra sem képvisel egyértelmű álláspontot, sőt egyoldalú módosításokat javasolt.
Izrael értékelése szerint a Hamász palesztin terrorszervezet elutasította a legújabb, fegyverszünetről és a túszok szabadon engedéséről szóló tervezetet.