Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Izrael beleegyezett a fogoly- és túszcserére vonatkozó amerikai javaslatba, amely keretében mintegy 700 palesztin foglyot engedne szabadon, köztük 100 olyant, aki izraeli állampolgárok megöléséért életfogytiglani büntetést tölt, cserébe 40, a Hamász által Gázában fogva tartott izraeli túsz szabadon bocsátásáért – derül ki egybehangzó értesülésekből.
2024. március 25., 08:342024. március 25., 08:34
A hadviselő felek Katar és Egyiptom közvetítésével fokozták a tárgyalásokat az izraeli offenzíva hathetes felfüggesztéséről, cserébe azért a javaslatért, hogy a palesztin fegyveres csoport által még mindig fogva tartott 130 túsz közül 40-et engedjenek szabadon.
és ezzel nyitott a Hamász egyik legfontosabb követelésére – írja a Reuters.
A Hamász megpróbált minden lehetőséget kihasználni a harcok befejezésére és az izraeli erők kivonására. Izrael ezt kizárta, mondván, hogy folytatja a Hamász katonai és kormányzati képességeinek felszámolására irányuló erőfeszítéseit.
Izrael kezdetben elutasította ezt a kérést. Ez az álláspont azonban enyhült – mondta egy izraeli tisztségviselő, aki ismeri a Dohában zajló tárgyalások részleteit.
„Most már hajlandóak vagyunk tárgyalni a kitelepítettek egy részének visszatéréséről” – mondta a tisztségviselő a Reutersnek, anélkül, hogy számadatokat közölt volna. Az izraeli média szerint az ajánlat a nőkre és a gyerekekre korlátozódna, és megtiltaná a visszatérést azoknak a fegyvereseknek, akik megpróbálják megerősíteni azokat, akikkel az izraeli hadsereg még mindig harcol néhány helyen.
A CNN vasárnap szintén arról számolt be, hogy Izrael beleegyezett az amerikai fogoly- és túszcsere-javaslatba. Egy magas rangú izraeli tisztségviselő szerint
Egy diplomáciai forrás megerősítette a CNN-nek az értesüléseket, de azt mondta, hogy továbbra is vannak még nyitott kérdések, beleértve a segélyek bejutását és az „izraeli katonai átcsoportosítást” a Gázai övezetben.
Izrael az értesülések szerint beleegyezett a CIA igazgatója, Bill Burns által előterjesztett javaslatba. Burns Dohában járt, ahol a Hamász és Izrael közvetítőkön keresztül tárgyalásokat folytat.
A CNN szakértője szerint a részleteknek „a Hamász Dohában tárgyaló képviselőitől el kell jutniuk ahhoz a személyhez, aki valóban dönt, és ez Jahja Szinvár, a Hamász gázai vezetője, aki egy bunkerben van, mintegy 100 láb mélyen a föld alatt, így ez hosszú időt vesz igénybe”.
A javasolt csere biztosan kiterjed néhány amerikai túszra is, mert az 50 év feletti férfiak szabadon bocsátását is magában foglalja.
A Hamász legutóbbi javaslatában mintegy 700-1000 palesztin fogoly szabadon bocsátását követelte. Izrael akkor „nevetségesnek” és „abszurdnak” minősítette a követeléseket.
A megállapodásnak, ha létrejön, várhatóan több szakasza lesz.
Eközben az izraeli erők további két kórházat vettek körül a Gázai övezetben – közölte a Palesztin Vörös Félhold Társaság (PRCS), amely intenzív ágyúzásról és heves lövöldözésről számolt be.
A konfliktus hónapok óta tart, és a Gázai övezetben még mindig dúlnak a harcok, az Izraelre gyakorolt nemzetközi nyomás és a tűzszünetre és túszmegállapodásra irányuló folyamatos erőfeszítések ellenére.
A PRCS vasárnap közölte, hogy
Az izraeli hadsereg még mindig tevékenykedik a Sífa kórházban, Gáza legnagyobb kórházában is, miután a múlt hét elején rajtaütöttek.
Az izraeli hadsereg (IDF) csapatai „mintegy 480, a Hamász és az Iszlám Dzsihád terrorszervezetekhez kötődő terroristát fogtak el, és fegyvereket és terrorista infrastruktúrát találtak a kórházban” – közölte az IDF vasárnapi tájékoztatójában.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
szóljon hozzá!