Fotó: FacebookFederica Mogherini
Sajnálatos, hogy az Európai Unió egy tagállama szembement a többi 27 uniós tagállam által képviselt állásponttal – jelentette ki Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Strasbourgban kedden az Európai Parlament plenáris ülésén a migrációról és az ENSZ átfogó, migrációs egyezményének tervezetéről folytatott vitában.
2018. március 13., 23:022018. március 13., 23:02
2018. március 14., 08:182018. március 14., 08:18
Elemzők szerint a főképviselő, noha név szerint nem említette, Magyarországra utalt. Mogherini felszólalásában elmondta, hogy az ENSZ globális migrációs csomagjának tartalmával a többség egyetért, noha sok kérdésről kell még megállapodni a migráció közös kezelése érdekében.
Kiemelte: a tagállamok, az uniós parlament és az ENSZ hatékony közös munkájára van szükség egy egységes és átfogó megállapodás megkötése érdekében.
Az Egyesült Államok a genfi menekültügyi megállapodásából való decemberi kilépését követően az Európai Unió egységére még nagyobb szükség van a migráció kezelése terén – tette hozzá Mogherini. A főképviselő kijelentette, szükséges, hogy az unió részese legyen annak az ENSZ-megállapodásnak, amely egyebek mellett a szolidaritást, a közös felelősségvállalást hangsúlyozza a migrációval összefüggésben.
Kiemelte, az unió és az ENSZ feladatai között szerepel a nemzetközi védelemre nem jogosultaknak az emberi méltóság megtartásával történő hazaszállítása, az embercsempészet felszámolása és a migráció gyökereinek kezelése. A célzott együttműködéssel mind a migráció kiinduló országai, mind a tranzitországok, mind pedig a célországok nyerhetnek – húzta alá.
Ami az ENSZ tervezetével kapcsolatos magyar álláspontot illeti, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a hét elején New Yorkban felszólalt az ENSZ globális migrációs csomagjáról folytatott kormányközi tárgyaláson, hangsúlyozta: Magyarország azt az alapvélekedést kérdőjelezi meg, hogy a migráció jó és megállíthatatlan.
Gál Kinga fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában kinyilvánította, a több fórumon zajló viták során világossá vált, hogy az ENSZ célja a migráció negatív jelenségének pozitív tendenciaként való tálalása és a migrációhoz való jog alapvető emberi jogként való elismertetése.
– jelentette ki.
Hozzátette, hogy egyre nagyobb nyomás nehezedik Magyarországra, amely ellenáll e törekvésnek, és nem kíván bevándorlóországgá válni. Ezért fontos, hogy a magyar kormány nyilvánvalóvá tette a paktum problémás elemeit, hangsúlyozva többek között, hogy tiszteletben kell tartani minden ország jogát arra, hogy eldöntse, kit enged be területére. Magyarország egyértelművé tette: az ENSZ migrációs csomagja semmilyen jogi kötelezettséget nem róhat a tagállamokra – húzta alá a képviselő.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
szóljon hozzá!