Hiba. Tulsi Gabbard hírszerzési főnök szerint nem osztottak meg minősített adatokat
Fotó: X/Tulsi Gabbard
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról, de kijelentette, hogy minősített adatot ott nem osztottak meg.
2025. március 27., 09:212025. március 27., 09:21
Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató a képviselőház hírszerzési bizottságának meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy a Signal üzenetküldő alkalmazásban történt üzenetváltás kényes témát érintett, de csak általánosságokat lehetett belőle megtudni – számolt be róla az MTI.
Viszont
A CNN ugyanakkor meg nem nevezett védelmi forrásokra hivatkozva azt állítja: a Pete Hegseth által a Trump nemzetbiztonsági vezető tisztségviselőinek Signal-csevegésében nyilvánosságra hozott információk szigorúan titkosak voltak akkor, amikor azokat leírta, különösen azért, mert a művelet még el sem kezdődött.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Az ellenzéki demokratákhoz közel álló hírcsatorna ezt, egy, a műveletet ismerő amerikai védelmi tisztviselőre és egy másik forrásra hivatkozva írta, aki utólag kapott tájékoztatást róla.
„Ezek olyan műveleti tervek, amelyek szigorúan titkosak a résztvevők védelme érdekében” – mondta a védelmi tisztviselő.
Egy harmadik, az ügyet ismerő forrás azt mondta, hogy látták a Pentagonon belül a műveletről küldött dokumentumokat, amelyeket titkosítottként jelöltek meg, és ugyanazokat az információkat tartalmazzák, amelyeket Hegseth a Signal-chatben nyilvánosságra hozott a konkrét fegyverplatformokról és az időzítésről.
„Titkos volt, amikor megosztották” – mondta.
Mint arról beszámoltunk, a The Atlantic című lap főszerkesztője, Jeffrey Goldberg március 11-én meghívást kapott egy magas rangú kormányzati tisztségviselőket tömörítő Signal-csoportba, amit elfogadott. A csoportban éppen a húszik elleni következő támadásról volt szó. Goldberg a tudomására jutott információkról a múlt héten cikket jelentetett meg a lapban.
A csoport tagjai között volt J.D. Vance alelnök, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Hivatal (CIA) igazgatója, Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató és Susie Wiles, a Fehér Ház kabinetfőnöke.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismét tagadta, hogy „háborús terveket küldött volna szöveges üzenetben”.
Az eset részleteinek kiderítésére a Fehér Ház nemzetbiztonsági bizottsága vizsgálatot indított. Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó közölte, hogy felelősséget vállal a történtekért, miután a csoportba szóló meghívót az irodájából küldték el az újságírónak tévedésből.
Az elnök kedden a Newsmax televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy nemzetbiztonsági tanácsadója okult a történtekből.Az elnök egyúttal emlékeztetett arra, hogy a március 15-i jemeni légitámadás sikeres volt.
„Nem voltak részletek, és nem volt benne semmi olyan, ami kompromittálta volna, és nem volt hatása a támadásra, amely nagyon sikeres volt” – mondta Trump a The Vince Show című műsornak adott telefonos interjúban.
Az epizódot inkább technikai hibának, mintsem titkos információk kiszivárogtatásának minősítette.
„Ki akarom deríteni, hogy van-e hiba, vagy a Signal nem működik. Lehet, hogy a Signal nem túl jó cég” – mondta.
„Szerintem a Signal hibás lehet, hogy őszinte legyek” – tette hozzá később Trump. „Mi a Signalt használjuk, és mindenki a Signal-t használja, de lehet, hogy hibás a platform, és ezt ki kell derítenünk”.
A The Atlantic szerdán további részleteket hozott nyilvánosságra a belső kommunikációból, így megjelentette Hegseth üzeneteit a művelet időpontjáról és az abban használt fegyverrendszerekről, de azok helyszíneket és célpontokat nem tartalmaztak.
A képviselőházi hírszerzési bizottságban a szerdai meghallgatásnak kiemelt témája volt a belső információ kiszivárgása, és a testület demokrata párti tagjai között volt olyan, aki Hegseth lemondását követelte az eset miatt.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
Egyhetes nemzeti gyászt hirdettek hétfőn Mianmarban, miközben a mentők hétfőn négy embert szabadítottak ki az összeomlott épületek romjai alól – jelentette a kínai média.
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője határozott választ helyezett kilátásba hétfőn az Egyesült Államokkal szemben, ha az amerikai elnök beváltja „fenyegetéseit” az iráni atomprogramról kötendő megállapodással kapcsolatban.
Volodimir Zelenszkij elnök ki akar hátrálni az Egyesült Államokkal kötött kritikus ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásból – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap az Air Force One fedélzetén újságírókkal.
szóljon hozzá!