Botrány. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter igyekszik csökkenteni a kiszivárogtatás jelentőségét
Fotó: Pete Hegseth/Facebook
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismét tagadta, hogy „háborús terveket küldött volna szöveges üzenetben”, miközben intenzív vizsgálat indult ellene és más vezető tisztségviselők ellen egy csoportos online beszélgetés miatt, amely potenciálisan bizalmas információkat tartalmazott az Egyesült Államok jemeni katonai csapásairól, és amelybe véletlenül egy újságíró is bekapcsolódott.
2025. március 26., 11:282025. március 26., 11:28
Hegsethet kedden újságírók arról kérdezték, hogy a csoportos beszélgetésben megosztott információk titkosak voltak-e, vagy hogy az üzenetek veszélyeztethették-e a katonákat. A kérdésekre nem válaszolt.
„Senki sem küldött szöveges üzenetben háborús terveket. Pontosan tudom, hogy mit csinálok, pontosan tudom, hogy mit irányítunk, és nagyon büszke vagyok arra, amit aznap este és a jövőben sikeres küldetésekben elértünk” – mondta, megismételve az előző nap hasonló kérdésekre adott válaszát.
A legnagyobb figyelmet Hegsethnek a Signal csoportos csevegésben írt szövegei keltették fel, amelyek a The Atlantic jelentése szerint
Hegseth a CNN szerint annak nyomán is reflektorfénybe került, hogy a hírszerzés vezető tisztségviselői kedden rá hárították a felelősséget.
A szenátus hírszerzési bizottságának kérdésére John Ratcliffe CIA-igazgató és Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója többször is tagadta, hogy a csevegés titkos információkat tartalmazott volna – de mindketten Hegsethre hivatkoztak, amikor arról faggatták őket, hogy a jemeni csapásokról megosztott részletek titkosak voltak-e.
Donald Trump elnök az ügy kapcsán elmondta, hogy tudomása szerint Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó egyik alacsonyabb beosztású munkatársa rendelkezett a The Atlantic főszerkesztőjének, Jeffrey Goldbergnek a telefonszámával, amelyet tévedésből adtak hozzá egy Signal-csevegéshez, amelyet Trump vezető tisztségviselőivel folytatott a jemeni amerikai katonai csapásokról,
„Úgy véljük, hogy valaki, aki a vonalban volt, engedéllyel, valaki, aki Mike Waltz-szal volt, Mike Waltznak dolgozott alacsonyabb szinten, rendelkezett, gondolom, Goldberg számával, az alkalmazáson keresztül hívta, és valahogy ez a fickó bekerült a hívásba. Nos, ez nem volt titkos, ahogy én tudom. Nem volt semmilyen titkos információ” – mondta Trump a Newsmaxnak adott interjúban.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Goldberg arról számolt be, hogy őt Waltz adta hozzá a csevegéshez.
„Nem egy munkatárs volt felelős. És nézze, én vállalom a teljes felelősséget. Én hoztam létre a csoportot. Az én feladatom, hogy mindent összehangoljak” – mondta Waltz.
A Signal egy titkosított üzenetküldő alkalmazás, és a csoport inkább szöveges üzeneteket küldött a hívások helyett.
Trump azt mondta, hogy szereti a „keményvonalasságot”, de a teljes biztonsághoz a legjobb hely a válságterem.
– mondta.
Miközben Waltz egyébként következetesen becsmérelte Goldberg újságírói feddhetetlenségét, nehezen tudott egyértelmű választ adni arra, hogy miért volt a Donald Trump elnök által gyűlölt riporter elérhetősége egyáltalán a telefonján.
„Ez kínos, igen” – mondta. „A végére fogunk járni a dolognak”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan került hozzá Goldberg telefonszáma, Waltz felvetette, hogy
Waltz nem akarta megnevezni azt a személyt, akit a chatre szánt, és kiállt Pete Hegseth védelmi miniszter mellett.
Bár Waltz fenntartja, hogy a Signal-chaten megosztott információk nem voltak titkosak, azt mondta, jobban örülne, ha Goldberg nem hozná nyilvánosságra a teljes üzeneteket.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!