Botrány. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter igyekszik csökkenteni a kiszivárogtatás jelentőségét
Fotó: Pete Hegseth/Facebook
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter ismét tagadta, hogy „háborús terveket küldött volna szöveges üzenetben”, miközben intenzív vizsgálat indult ellene és más vezető tisztségviselők ellen egy csoportos online beszélgetés miatt, amely potenciálisan bizalmas információkat tartalmazott az Egyesült Államok jemeni katonai csapásairól, és amelybe véletlenül egy újságíró is bekapcsolódott.
2025. március 26., 11:282025. március 26., 11:28
Hegsethet kedden újságírók arról kérdezték, hogy a csoportos beszélgetésben megosztott információk titkosak voltak-e, vagy hogy az üzenetek veszélyeztethették-e a katonákat. A kérdésekre nem válaszolt.
„Senki sem küldött szöveges üzenetben háborús terveket. Pontosan tudom, hogy mit csinálok, pontosan tudom, hogy mit irányítunk, és nagyon büszke vagyok arra, amit aznap este és a jövőben sikeres küldetésekben elértünk” – mondta, megismételve az előző nap hasonló kérdésekre adott válaszát.
A legnagyobb figyelmet Hegsethnek a Signal csoportos csevegésben írt szövegei keltették fel, amelyek a The Atlantic jelentése szerint
Hegseth a CNN szerint annak nyomán is reflektorfénybe került, hogy a hírszerzés vezető tisztségviselői kedden rá hárították a felelősséget.
A szenátus hírszerzési bizottságának kérdésére John Ratcliffe CIA-igazgató és Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója többször is tagadta, hogy a csevegés titkos információkat tartalmazott volna – de mindketten Hegsethre hivatkoztak, amikor arról faggatták őket, hogy a jemeni csapásokról megosztott részletek titkosak voltak-e.
Donald Trump elnök az ügy kapcsán elmondta, hogy tudomása szerint Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó egyik alacsonyabb beosztású munkatársa rendelkezett a The Atlantic főszerkesztőjének, Jeffrey Goldbergnek a telefonszámával, amelyet tévedésből adtak hozzá egy Signal-csevegéshez, amelyet Trump vezető tisztségviselőivel folytatott a jemeni amerikai katonai csapásokról,
„Úgy véljük, hogy valaki, aki a vonalban volt, engedéllyel, valaki, aki Mike Waltz-szal volt, Mike Waltznak dolgozott alacsonyabb szinten, rendelkezett, gondolom, Goldberg számával, az alkalmazáson keresztül hívta, és valahogy ez a fickó bekerült a hívásba. Nos, ez nem volt titkos, ahogy én tudom. Nem volt semmilyen titkos információ” – mondta Trump a Newsmaxnak adott interjúban.
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
Goldberg arról számolt be, hogy őt Waltz adta hozzá a csevegéshez.
„Nem egy munkatárs volt felelős. És nézze, én vállalom a teljes felelősséget. Én hoztam létre a csoportot. Az én feladatom, hogy mindent összehangoljak” – mondta Waltz.
A Signal egy titkosított üzenetküldő alkalmazás, és a csoport inkább szöveges üzeneteket küldött a hívások helyett.
Trump azt mondta, hogy szereti a „keményvonalasságot”, de a teljes biztonsághoz a legjobb hely a válságterem.
– mondta.
Miközben Waltz egyébként következetesen becsmérelte Goldberg újságírói feddhetetlenségét, nehezen tudott egyértelmű választ adni arra, hogy miért volt a Donald Trump elnök által gyűlölt riporter elérhetősége egyáltalán a telefonján.
„Ez kínos, igen” – mondta. „A végére fogunk járni a dolognak”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan került hozzá Goldberg telefonszáma, Waltz felvetette, hogy
Waltz nem akarta megnevezni azt a személyt, akit a chatre szánt, és kiállt Pete Hegseth védelmi miniszter mellett.
Bár Waltz fenntartja, hogy a Signal-chaten megosztott információk nem voltak titkosak, azt mondta, jobban örülne, ha Goldberg nem hozná nyilvánosságra a teljes üzeneteket.
Ezer fölé emelkedett a mianmari földrengés hivatalosan megerősített halálos áldozatainak száma.
A budapesti nagykövetségek egy csoportja közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar kormánypárt által elfogadott törvény miatt, amely betiltja az LMBTQ+ közösség Pride felvonulását – közölte a Reuters.
Gyakorlatilag megsemmisült az orosz-ukrán határon lévő Szudzsa gázmérőállomás, miután kelet-európai idő szerint 9 óra 20 perc körül az ukrán hadsereg, az előzetes információk szerint HIMARS rakétákkal csapást mért rá.
Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, épületek omlottak össze, rengeteg személy életét vesztette, sok embert még keresnek.
Különböző segélyszervezetek több mint egy tucat munkatársa halt meg vagy tűnt el az elmúlt napokban Gázában, miután Izrael a kéthónapos tűzszünet összeomlását követően újra katonai támadást indított a palesztin enklávé ellen.
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!