Románia repülőterei már csatlakoztak a schengeni övezethez, de a teljes körű tagság még várat magára
Fotó: Gov.ro
Az Európai Bizottság csütörtökön megerősítette azt az álláspontját, miszerint Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra.
2024. szeptember 26., 15:282024. szeptember 26., 15:28
Az Agerpres román állami hírügynökség munkatársa megkérdezte az EB egyik sajtószóvivőjétől, milyen hatással lehet Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozására az a tény, hogy az illegális migráció visszaszorítása érdekében több tagállam is visszaállította a belső határellenőrzéseket.
A szóvivő rámutatott, a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain végzett ellenőrzések megszüntetésével kapcsolatban Ursula von der Leyen elnök az új összetételű EB-re vonatkozó politikai iránymutatásokban is leszögezte, hogy a két ország bizonyított a határigazgatás és a visszafordítások terén.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint Romániának jó esélye van arra, hogy az év végéig teljes körűen csatlakozzon a schengeni övezethez.
– tette hozzá. A szóvivő leszögezte, a Tanácsnak hoznia kell egy határozatot, amelyben rögzítik a Bulgária és Románia, illetve más schengeni országok közötti szárazföldi határokon végzett ellenőrzések megszüntetésének időpontját.
– nyomatékosította.
Amint arról korábban írtunk, szeptember elején Németország bejelentette, hogy 16-ától hat hónapra újra bevezeti az ellenőrzéseket valamennyi szárazföldi határon. Az új intézkedés a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyekre vonatkozik, a többi országgal közös határátkelőkön ugyanis már korábban visszaállították az ellenőrzéseket.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
Az uniós menekültügyi szabályokat rögzítő úgynevezett dublini rendelet szerint a menedékkérelmeket abban a tagállamban kell elbírálni, ahol a kérelmező belépett az EU-ba.
Mint ismeretes, a szabad mozgást biztosító, belső határok nélküli schengeni térség az EU 27 tagállamának zömét magában foglalja. Ez év márciusának végén részlegesen Románia is csatlakozott az övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg. A szárazföldi határok tekintetében egy későbbi időpontban születik döntés.
A kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.
A Kolozsváron és Csíkszeredában történtekkel kapcsolatban nem nagyköveti, hanem rögtön külügyminiszteri szinten került sor lépésekre – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője.
Az izraeli csapatok kiterjesztették ellenőrzésüket a Gázai övezet északi részén – közölte a hadsereg pénteken, napokkal azután, hogy a kormány bejelentette, hogy jelentős területeket akar elfoglalni egy déli hadművelettel.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken kijelentette, hogy az európai katonai tervezők egy hónapon belül kidolgozhatják az Ukrajnában állomásozó külföldi csapatkontingens telepítésének részleteit.
A magyarellenes megnyilvánulásokkal szembeni határozott fellépésre kérte a román hatóságokat Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken.
Meghalt a március közepén történt északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata, a diszkó menedzsere – közölte a Vesti.mk szkopjei hírportál pénteken. Alekszandar Karadakoszkit a baleset óta Litvániában ápolták.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
szóljon hozzá!