Kincstári optimizmus. Cătălin Predoiu belügyminiszter bízik az idei teljes körű schengeni csatlakozásban
Fotó: Gov.ro
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint Romániának jó esélye van arra, hogy az év végéig teljes körűen – azaz a már schengeni rendszerben, ellenőrzés nélkül működő légi és vízi határátkelők mellett a szárazföldiekkel is – csatlakozzon a schengeni övezethez.
2024. augusztus 08., 18:072024. augusztus 08., 18:07
2024. augusztus 08., 18:112024. augusztus 08., 18:11
Mindezt többek között azzal indokolja, hogy az európai kollégákkal, köztük az osztrákokkal való kapcsolattartás problémái megoldódtak. „Vannak esélyek, mert tavaly tettünk egy fontos lépést, és most már schengeni tagok vagyunk. Igaz, nem az összes határátkelővel, de a schengeni történelem azt mutatja, hogy ha egy ország egyszer belépett a schengeni térségbe egy vagy két határral, soha nem késett nagyon sokáig a teljes körű csatlakozás. Nem Románia az egyetlen ilyen ország, még Ausztria is szakaszosan lépett be. Voltak már más országok is a mi helyzetünkben. Senki sem garantál semmit automatikusan a diplomáciában vagy a nemzetközi politikában” – mondta Cătălin Predoiu szerdán este az Antena 3 hírcsatornának nyilatkozva.
Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy Románia csatlakozása a schengeni térséghez a légi és tengeri forgalomban fontos mérföldkőnek számított, de hangsúlyozta, hogy az ellenőrzés megszüntetése a szárazföldi határátkelőkön továbbra is kiemelt cél.
A miniszter kifejtette,
„Végeztük a munkánkat, és erre a munkára építettük a tavalyi sikert: 79 százalékkal csökkentettük a befelé, és 80 százalékkal a kifelé irányuló illegális migrációt. Mindenki elismeri, az Eurobarométer is elismeri, hogy Románia az egyik legbiztonságosabb ország Európában az illegális migráció elleni küzdelem tekintetében. Ez egy erős érv volt, és továbbra is erre a kérdésre összpontosítunk” – ecsetelte a miniszter a belügyminisztérium által tett intézkedéseket.
„A második szakasz a politikai-diplomáciai rész, amelyben elsősorban a belügyminisztérium érintett a kapcsolatai révén, de más intézmények is részt vesznek benne, a külügyminisztérium mellett a kormányok a kormányfőkön keresztül stb.” – tette hozzá a miniszter.
Cătălin Predoiu belügyminiszter vasárnap kétoldalú megbeszélést folytatott Pintér Sándor magyar belügyminiszterrel a Bel- és Igazságügyi Tanács vasárnap és hétfőn Budapesten tartott informális ülése keretében.
A tárcavezető azt is leszögezte, hogy
„A döntés kétségtelenül politikai jellegű lesz, és egyes európai kormányok álláspontja – miniszterelnöki szinten – nagyon fontos lesz. Szeptember után nagyon fontos lesz, hogy minden szinten lépéseket tegyünk álláspontjaink előmozdítása érdekében, és kihasználjuk annak a munkának az eredményeit, amelyet mi a belügyminisztériumban végzünk. Nem minden nap, de minden héten nagyon intenzíven dolgozunk a schengeni dosszién” – mondta a miniszrer.
Azt is megjegyezte: a belügyminisztériumnak már nincsenek problémái az európai belügyminisztériumokkal, köztük az osztrák belügyminisztériummal való kapcsolatok terén, amelyek a hitelességre, a párbeszédre és az építkezésre alapulnak.
– tette hozzá Predoiu.
Nagyot fog lendíteni Magyarország európai uniós elnöksége Romániának a schengeni övezethez történő teljes körű csatlakozásán Magyar Levente, a budapesti Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint.
Mint ismert, tavaly Ausztria ellenállása miatt hiúsult meg Románia schengeni integrációja. Az ország – Bulgáriával együtt – idén március 31-étől hivatalosan a schengeni övezet részévé vált ugyan, ám a határnyitás egyelőre csak a légi és tengeri közlekedésre vonatkozik, a közúti átkelésre nem.
Ráadásul az Air Schengen sem működik még tökéletesen, mivel számos tagállam nem tartja tiszteletben. Számos román állampolgár – köztük több politikus – arra panaszkodott, hogy közép- és nyugat-európai országok repülőterein továbbra is ellenőrzik a Romániából érkező utasok úti okmányait.
Egy átalakított lakókocsi rejtekhelyében akart illegálisan Németországba jutni az a tíz szíriai állampolgár, akiket Giurgiuban, a román-bolgár határellenőrzésen fedeztek fel a román határrendészek.
Magyarázatot vár az államfőtől és a miniszterelnöktől az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a Románia légterébe behatolt orosz drónokkal kapcsolatban. A bukaresti külügyminisztérium tiltakozik.
„Lehetséges becsapódási zónát” azonosított a védelmi minisztérium Tulcea megyében a Duna menti ukrán célpontok ellen vasárnapra virradóra végrehajtott orosz dróntámadások nyomán.
Még mindig oltják a Máramaros megyei vegetációtüzet, amit az illetékesek szerint már kontrollálni tudnak, tűzfészkét lokalizálták, így a már kizárólag földi beavatkozás azokon a területeken folyik, ahol még füstöl a növényzet.
Számítógépes bűnözésre és pénzmosásra szakosodott bűnszervezeteket számolt fel a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) az amerikai hatóságok segítségével.
Alfred Bulai szociológust, a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) volt oktatóját pénteken szívinfarktus gyanújával a Carol Davila Katonai Kórházba szállították a fővárosi rendőrség fogdájából.
Bíróság elé állították szándékos emberölés vádjával azt a Krassó-Szörény megyei orvostanhallgató fiatalembert, aki idén márciusban Temesváron több késszúrással végzett szintén orvostanhallgató barátnőjével, akivel ugyanarra az egyetemre járt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) saját jelölteket állít a küszöbön álló választásokon – jelentette be pénteken az alakulat elnöke, Elena Lasconi.
Szeptember 19-én indul a helyi közigazgatás első integrált digitalizációs programja, a DigiLocal – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön úgy döntött, hogy Andrew Tate házi őrizetben, a testvére, Tristan Tate pedig két hónapig hatósági felügyelet alatt marad.
szóljon hozzá!