Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Újabb bírálatot kapott Románia Ausztriából, ami nem kedvező jel a schengeni csatlakozás szempontjából. Karl Nehammer kancellár szerint a román határok őrizetének hiányosságai miatt migránsok tízezrei érkeztek országába.
2022. november 23., 18:342022. november 23., 18:34
Miközben a schengeni csatlakozásra váró európai uniós tagállamok közül Horvátországot dicsérte, Romániát és Bulgáriát bírálta Karl Nehammer osztrák kancellár az illegális bevándorlókkal szembeni fellépés témájában.
Az Osztrák Néppárt színeiben kancellári tisztséget nyert Nehammer kedden, egy nappal zágrábi látogatása előtt egy klaganfurti sajtóbeszélgetésen kijelentette: országának semmilyen problémája sincs a horvát schengeni csatlakozással.
Az országokról egyenként szavaznak majd” – utalt a kancellár arra, hogy az EU igazságügyi és belügyi bizottságában hamarosan szavazásra bocsátják a három ország felvételét.
Nehammer ugyanakkor bírálta Romániát, Bulgáriát és a már schengeni tag Magyarországot. „Százezer ember lépte át szabálytalanul a határt, amiből 75 ezer olyan országokon keresztül érkezett, mint Románia, Bulgária és Magyarország, anélkül, hogy az ottani hatóságok nyilvántartásba vették volna őket. Ez biztonsági kockázatot jelent, és foglalkozunk kell vele” – hangoztatta a kancellár.
Múlt héten Gerhard Karner belügyminiszter jelezte: Bécs nem támogatja a három országnak a belső határőrizet megszüntetését feltételező schengeni egyezményhez történő csatlakozását. A tárcavezető a Kurier című lapnak úgy fogalmazott, „a külső határok rendszere nem működik”, ennek következtében alkalmatlannak tartja a schengeni övezet megnyitását új országok előtt. Karner szerint ilyen körülmények közepette nem jött el az ideje, hogy szavazzanak az egyezmény kiterjesztéséről. Ha egy rendszer nem működik, akkor nem lehet kiterjeszteni, még nagyobbá tenni” – szögezte le az osztrák belügyér.
Bukaresti sajtóértesülések szerint Lucian Bode belügyminiszter Ausztriában próbálja meggyőzni osztrák kollégáját a román schengeni csatlakozás támogatásáról. Ausztria mellett Hollandia sem lelkes a schengeni bővítés lehetőségétől, és két svéd párt is jelezte, hogy ellenzi azt.
Pozitív ellenőri tapasztalatok a schengeni felkészültség kapcsán
Elégedett volt a Romániában tapasztaltakkal az az Európai Bizottság és egyes tagállamok – köztük Hollandia – képviselőből álló szakértői csoport, amely a napokban érkezett Romániába, hogy felmérje, mennyire állnak készen a román hatóságok a schengeni határőrizeti elvárások teljesítésére. A bukaresti kormány köreiből származó információk szerint a vízumpolitika, az adatvédelem és a bűnözők felderítésében való együttműködés témájában vizsgálódó csoport arra a megállapításra jutott, hogy Románia minden hatályos európai normának megfelel, a vizsgált hatóságok pedig a legmagasabb szinten ültetik gyakorlatba az európai szabályokat, ezért kijelenthető, hogy a schengeni csatlakozás minden feltételét teljesíti.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!