Elemző a Krónikának: Oroszország birodalmi háborút folytat, Ukrajna jövője a biztonsági garanciákon múlik

Közel három éve dúl az Oroszország által Ukrajna ellen kirobbantott háború

Garanciák kellenek. Bendarzsevszkij Anton szerint arra van nagyobb esély, hogy nemzetközi békefenntartókat telepítenek majd Ukrajnába, ha sikerül békemegállapodást kötni Oroszországgal

Fotó: Bendarzsevszkij Anton

Oroszország birodalmi, imperialista jellegű háborút folytat Ukrajna ellen, és célja az ország orosz érdekszférába vonása, ezért Ukrajna jövője azon múlik, hogy egy esetleges békemegállapodásban milyen biztonsági garanciákat kap – jelentette ki a Krónikának Bendarzsevszkij Anton elemző. A szakértőt az ukrajnai háború kitörésének harmadik évfordulója és a várható fegyverszüneti tárgyalások apropóján kérdeztük a legfrissebb fejleményekről és a várható eseményekről. A fehéroroszországi születésű, Magyarországon élő szakértő szerint arra van nagyobb esély, hogy Ukrajnába nemzetközi békefenntartó csapatokat telepítenek majd.

Balogh Levente

2025. február 18., 19:092025. február 18., 19:09

2025. február 18., 19:132025. február 18., 19:13

– Az utóbbi napokban, Donald Trump beiktatása óta már nem az ukrajnai háború folytatása, hanem a lehetséges béke szerepel napirenden. De hogy áll most a helyzet? A beszámolók szerint az orosz hadsereg folyamatosan előrenyomul, az ukrán pedig visszaszorul. De milyen állapotban van Oroszország, sokáig bírná még? Hiszen már eddig is észak-koreai segítségre szorult, és Irán is besegített...

– Oroszország folyamatosan megy előre, és Ukrajna folyamatosan visszaszorul, de minden relatív. Tehát a nagy képet tekintve igaz, hogy 2023 vége óta a kezdeményezés Oroszország kezében van, és Ukrajna a kurszki betörést eltekintve nem tudott visszavágni, és nem tudott visszafoglalni területeket. De azért ezek az orosz területi sikerek nem annyira látványosak. A 2024-es évet tekintve nagyjából 3400 négyzetkilométerben mérhető az a terület, amit Oroszország elfoglalt. Egy évnyi harcot követően, amelyben azért vélhetően több tízezer ember vesztette életét. Nem tudom, hogy ezt mennyire lehet sikernek nevezni, alapvetően ez egyik oldal számára sem siker.

Idézet
Ukrajna nem képes teljesíteni a kitűzött katonai célokat, a területei felszabadítását és az orosz csapatoknak a kiűzését. Oroszország pedig nem képes elérni azt, hogy áttörje az ukrán védelmet, összeomlassza az ukrán erőket, és hogy olyan stratégiai sikert érjen el, ami a háború megnyeréséhez szükséges.
Oroszország Galéria

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Tehát azért ezek a sikerek relatívak. Oroszországnak sikerült mondjuk évente egy közepes méretű ukrán várost elfoglalni. Ilyen volt 2023 elején Bahmut, 2024 elején Avgyijivka. Ezek 30-60 ezres lakossággal rendelkező közepes méretű ukrán városok voltak békeidőben, nyilván a harcokat követően a lakosság nagy részét evakuálták. Most pedig Pokrovszk készül fel erre a sorsra. Az orosz erők most két oldalról kezdik bekeríteni, ez egy Donyeck megyében található ukrán település. Békeidőben ugyancsak 60 ezer fős lakossággal rendelkezett, most még talán olyan tízezren vannak a városban. Ha a harcok folytatódni fognak, akkor valószínűleg erre az évre Oroszország számára ez lesz a siker: Pokrovszk elfoglalása. De ha összeszámoljuk, hogy csak a négy megszállt megyében az oroszok évente egy ilyen közepes méretű városnyival haladnak előre, akkor azért még hosszú-hosszú évekbe telik, mire csak ez a négy ukrán megye teljes egészében orosz kontroll alá kerül.
Valahol

Idézet
ez egyfajta zsákutcának is tekinthető katonai értelemben, hiszen egyértelmű stratégiai sikert egyik fél sem tud elérni. Így pedig csak folyamatosan veszítik az erőforrásokat és az emberi életeket.

Nyilván Ukrajna számára önmagában siker, hogy a három év alatt sikerült kivédekezniük a teljes megszállást, tehát az ország nem esett el, nem történt orosz áttörés, nem foglaltak el jelentősebb területeket. Annak ellenére, hogy a céljukat nem tudták elérni, nyilván már az is siker, hogy ellenálltak az orosz csapatoknak.

korábban írtuk

Moszkva: a NATO vonja vissza az Ukrajnának Bukarestben tett csatlakozási ígéretet
Moszkva: a NATO vonja vissza az Ukrajnának Bukarestben tett csatlakozási ígéretet

Ukrajna NATO-tagsága elfogadhatatlan Oroszország számára – jelentette ki az orosz külügyminisztérium kedden annak kapcsán, hogy Szaúd-Arábiában találkozik Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Oroszország számára rövid távon a problémát az eszközöknek a hiánya fogja jelenteni. Rövid távon nem hónapokat kell érteni, hanem egy-két évet. Az elmúlt éveket alapvetően a hidegháborús időkben legyártott, raktárakban leselejtezett, vagy elraktározott katonai eszközöknek a bevetése jellemezte, és nem tudnak annyit gyártani, mint amennyit elhasználnak. Például a harckocsik esetében az orosz gyártás évi 200-220-230 harckocsi, és azért itt évente ezres nagyságrendben veszítenek el haditechnikát, bár a pontos számokat nem tudjuk.

Idézet
Ukrajna számára pedig rövid távon az emberi élőerőnek a pótlása lesz a legnagyobb probléma. Ez sem azonnal fog jelentkezni, de látható, hogy már most vannak nehézségek a toborzás miatt.

Ez elsősorban motivációs probléma, hiszen ha több mint egy éve a kezdeményezés az orosz oldalon van, nincsenek jelentős ukrán sikerek, akkor az emberek kevésbé szívesen mennek a hadseregbe, és mindenáron próbálják elkerülni a toborzást, úgyhogy sokkal nehezebb az embereket toborozni. Tehát rövid távon ez lesz a probléma Ukrajna számára, de ez nem néhány hónapnak a kérdése, hanem az egy éves, vagy annál hosszabb időtáv.
Tehát

Idézet
ezek a kihívások, amivel a felek szembenéznek, a háború rendkívül költséges erőforrásokat, eszközöket tekintve, emberi erőt, miközben azért jelentős sikerek most már nincsenek a fronton, utoljára jelentős sikereket 2022-ben mutattak a felek.

Oroszország az Ukrajna elleni, meglepetésszerű támadás során több területet el tudott foglalni, most jelenleg is nagyjából az ország területének mintegy 17-18 százalékát tartják megszállás alatt. Ukrajna pedig 2022 végén tudott jelentős területeket felszabadítani, a kijevi, Harkivi, a Herszoni területek, és azóta ezek a területfoglalások, visszafoglalások néhány száz négyzetkilométerben mérhetőek. Tehát nagyjából ide jutottunk 2025-re.

– Ha valóban napirendre kerül a béke kérdése, mire lehet számítani? Oroszország megtarthatja a megszállt területeket, Ukrajna nem lesz a NATO tagja? De mi a garancia arra, hogy évek múlva nem folytatódik a háború?

– Ez a legfontosabb kérdés, hogy milyen garanciákat kaphatna Ukrajna. Mert egyértelműen látszik, hogy Oroszország számára nem néhány ezer négyzetkilométernyi új terület kell, hiszen Oroszország a világ legnagyobb országa, naivak lennénk, ha azt gondolnánk, hogy itt területi kérdésről van szó. Ez egy birodalmi jellegű háború Oroszország részéről, imperialista jellegű háború, amely esetében Ukrajna egészére és az ukrán lakosságra lenne szüksége Oroszországnak, ahogy sokkal szorosabb integrációt próbál elintézni Vlagyimir Putyin elnök például Belarusszal, vagy a közép-ázsiai országokkal. Ugyanez a folyamat Ukrajna irányába is lejátszódik, csak ami nem ment politikai vagy gazdasági eszközökkel, azt katonailag próbálták elérni.

Idézet
Ukrajna számára a legfontosabb, hogy hogyan, milyen módon tudna nemzetközi biztonsági garanciákat kapni, ami nem egy üres papír lenne, mint amilyennek sajnos a budapesti memorandum bizonyult, amely értelmében Ukrajna 1994-ben lemondott a nukleáris fegyvereiről, cserébe Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Oroszország garantálták a területi szuverenitását, integritását, területi védelmét. Ezekből a garanciákból nem született semmi.

Tehát nem gondolom azt, hogy Ukrajna belemenne bármilyen szerződésbe, ami tényleges felhatalmazás, tényleges lépések, konkrét lépések nélkül próbálná rendezni a helyzetet.

Oroszország Galéria

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Itt két út kínálkozik Ukrajna számára, ha a NATO-t kizárjuk – a NATO-csatlakozásra nem sok esély van, főleg azért, mert a NATO tagországai sem hajlandóak belemenni Ukrajna felvételébe, legalábbis most rövid és középtávon. Az egyik út a békefenntartók által kínált garanciákat jelenti, amely azt feltételezi, hogy külföldi katonai kontingenseket telepítenek Ukrajnába. Lehet európai, lehet vegyes, lehet kínai, brazil, Trump ugyanis azt fontolgatja, hogy kínai és brazil békefenntartókat próbál szervezni Ukrajna területére.

Idézet
Ezek olyan csapatok lennének, amelyek ott állomásoznak Ukrajna területén, és azt garantálják, hogyha támadás éri a területet, például Oroszország részéről, akkor ezek a katonák automatikusan hadviselővé válnak, és automatikusan hadviselővé teszik az adott országot. Vagyis önmagában az a tény, hogy ők ott állomásoznak az ukrán területeken, visszatartó erővel bírna, és visszatartaná a potenciális agresszort, hogy megtámadja azt az országot.

korábban írtuk

Ukrajna jövője: Európa a partvonalon
Ukrajna jövője: Európa a partvonalon

A kapkodásból és a sértett nyilatkozatokból látható: az európai vezetők jelentős része nem vette komolyan Donald Trump újdonsült amerikai elnök ígéretét, hogy hivatalba lépését követően rövid időn belül igyekszik véget vetni az ukrajnai háborúnak.

Tehát ez lenne az egyik opció, talán a valószínűbb opció, a másik pedig egy izraeli jellegű forgatókönyv, de nem tudom, hogy az Egyesült Államok ebben mennyire venne részt.
Izrael esetében arról van szó, hogy ott nincsenek békefenntartók. Izrael nem tagja a NATO-nak vagy valamilyen nagy katonai szövetségnek, hanem az Egyesült Államokkal folytatott szoros együttműködés, az amerikai fegyverek, az izraeli védelmi iparnak a felvirágoztatása, felfejlesztése, és vélhetően a nukleáris fegyvereknek a jelenléte biztosítja, hogy Izrael meg tudja védeni magát a térség államaival szemben, és ütőképes, nagy erőt tudjon képviselni, ami önmagában elrettentő erővel bír.
Tehát

Idézet
ez lehetne egy B opció: a békekötés után Ukrajnát felfegyverezni, elsősorban amerikai támogatással, ami kellően erőssé tenné az országot egy esetleges orosz támadással szemben.

De jelenleg úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok részéről kevesebb hajlandóság van arra, hogy ebbe az irányba vigye a dolgot, tehát itt a békefenntartóknak a részvétele a legvalószínűbb forgatókönyv.

– Ha megvalósul a fegyverszünet és utána létrejön egy békeszerződés, az milyen állapotban találja Ukrajnát? Mennyire lenne képes államként működni?

– Nem gondolom, hogy ezzel problémák lennének, hiszen Ukrajna az elmúlt három évben is hatékonyan tudott működni, sőt bizonyos értelemben a háború lehetőséget is adott, hogy a korábban nem túl hatékony rendszereket felszámolják. Ukrajnának be kell tartania az európai uniós integráció bizonyos követelményeit, lépéseit, és az a korábban működő rendszer Ukrajnában, például az oligarcháknak az ukrán belpolitikára gyakorolt hatása, most már egyáltalán nem érvényes a háborút követően. Mert ezek az oligarchák vagy elveszítették a vagyonukat – például azért, mert a keleti területekhez kapcsolódott a vagyonuk –, vagy letartóztatták őket, vagy külföldre menekültek. Tehát bizonyos szempontból lehetőség van a tiszta lappal indulásra, másrészt pedig

Idézet
a nyugati segítség, nyugati támogatás és a nyugati együttműködésekben való részvétel megkövetel olyan népszerűtlen lépéseket Ukrajnától, amelyeket korábban az ukrán politikai elitek nem tettek meg, és remélhetőleg az egyébként magas korrupcióval is tudnak valamit kezdeni – főleg a nyugati integrációra való hivatkozással.

Az ukrán össztermék (GDP) mintegy harmada esett ki egyébként az elmúlt három évben. Az első évben mintegy 29 százalékkal esett az ukrán GDP, utána 3-4 százalékos éves növekedés történt, tehát sikerült a kezdeti veszteségeket elkezdeni minimalizálni, vagy visszaépíteni. Számos ágazat jó állapotban van, és a háború óta is jól működik, például ilyen a mezőgazdasági szektor, ami Ukrajnában mindig is húzóágazat volt. A másik ilyen pedig a védelmi ipar. A háború után ez rendkívül nagy lendületet vett, nagyon sok ember dolgozik a védelmi iparban, nagyon sok cég, magáncég a védelmi ipar számára gyárt, tehát ez egyértelműen húzóágazatává vált Ukrajnának. Sok szektor azonban problémákkal küzd a háború óta.

Idézet
Az IT-szektor, ami egyébként Ukrajnában mindig erős volt, a védelmi ipar számára kezdett dolgozni, de azért komoly problémáktól szenved, például az energetikai gondok miatt: a folyamatos áramkiesések rányomják a bélyegüket ezekre a vállalkozásokra.

Tehát sok dolog van, amit sikerült stabilizálni, sikerült újra működésbe hozni. A háború kirobbanása persze problémákat okozott, továbbra is külső finanszírozásra szorul, a GDP egy részének kiesését, a gazdasági problémákat Ukrajna külső segítséggel, többek között hitelekkel, vagy vissza nem térítendő támogatásból tudja megoldani, finanszírozni. Az Európai Uniótól négy évre kaptak 50 milliárd eurós keretet; ezt 2024 elején hagyták jóvá, tehát még több év benne van ebben a támogatásban. A korábbi hiteleknek a visszafizetését pedig legkorábban 2030 után kell majd Ukrajnának elkezdenie. Tehát itt azért van egy kedvező időablak, amikor Ukrajna kicsit rendbe hozhatja a belügyeit és a gazdaságát. Nyilván ez külső segítség nélkül nehezen fog megvalósulni.

Idézet
Az ukrán veszteségeket, már ami nyilván pénzben mérhető, 600-800 milliárd dollárra becsülik. Ekkora károkat szenvedett az ukrán infrastruktúra, az ipari infrastruktúra, a lakóépületek, az energetikai infrastruktúra. Nyilván ennek a helyreállításához sok pénz és idő kell majd, amihez nélkülözhetetlenek a külföldi partnerek.

Itt fontos leszögezni: az, hogy Ukrajna milyen ütemben és hogyan fog tudni helyreállni, annak a függvénye, hogy milyen béke születik, milyen feltételekkel tudják aláírni a békét. Mert egy hosszú távú béke, amely pontot tesz a háborúra, alapvetően lehetőségeket jelenthet az ukrán fellendülés és gazdaság számára. Egy olyan béke azonban, ami nem garantálja hosszú távon a háború végét, az éppenséggel ellenkező hatást vált ki, mert akkor nem lesznek olyan vállalkozók, olyan financiális intézmények, amelyek hajlandók lesznek befektetni Ukrajnába, hiszen mindig ott lesz annak a veszélye, hogy bármikor újra kitörhet a háború. Tehát ahhoz, hogy egyáltalán megfelelő újjáépítésről beszélhessünk, nagyon fontos, hogy tartós béke szülessen.

korábban írtuk

Ukrajna jövőjéről tárgyal Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter
Ukrajna jövőjéről tárgyal Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter

Kulcsfontosságú tárgyalások kezdődtek kedden Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között Szaúd-Arábiában az ukrajnai háború befejezését célzó első megbeszélések előtt.

– Egyáltalán van valós esély arra, hogy tényleg elhallgatnak a fegyverek Ukrajnában?

– Sokkal több esély van rá, mint egy hónappal, vagy mint fél évvel ezelőtt. Most úgy tűnik, hogy van politikai szándék az Egyesült Államok részéről, továbbá Ukrajna részéről, és meglepő módon az oroszok is belementek a tárgyalásokba. Legalábbis úgy tűnik, mert azért ők vegyes jelzéseket küldtek az elmúlt hónapokban, azt jelezték, hogy úgy érzik, az idő nekik dolgozik, és jól állnak, úgyhogy miért kötnének kompromisszumot a fronton? Most mégis hirtelen felgyorsultak az események, és úgy tűnik, hogy hajlandóak a tárgyalásra.

Idézet
Nincs semmi garancia arra, hogy itt béke születik, de kiindulópontnak ez nagyon jó helyzet, csak reménykedni lehet benne, hogy aztán meg tudnak egyezni, és lesz ebből valami. Önmagában már az pozitív és örvendetes, hogy tárgyalnak, hogy elindult egy tárgyalásos út.

Mondom, még mindig benne van a lehetőség, hogy aztán ebből nem lesz semmi. És az egyik kulcskérdés a már tárgyalt nemzetközi garanciáknak a kérdése lesz. Azt gondolom, hogy Ukrajna hajlandó lesz lemondani bizonyos területekről azért cserébe, hogy tartós és hosszú távú nemzetközi biztonsági garanciákat kapjanak. Hogy hajlandó lesz-e Oroszország elfogadni ezeket, vagy belemenni egy ilyen rendezésbe, az más kérdés. Nehéz megjósolni, mert egyelőre még nem látjuk az orosz pozíciókat, és azt, hogy mivel mennek tárgyalni. Gondolhatjuk, hogy

Idézet
az orosz ultimátum a kezdeti pozíció: az arról szólna, hogy Ukrajna semleges, nem lesz NATO-tag.

Az EU valószínűleg nem lesz kérdés, nem lesz a tárgyalások témája, tehát katonai szövetség szempontjából semleges Ukrajna szükséges, emellett az oroszok szeretnék megkapni a négy ukrán terület egészét. Aminek, megmondom őszintén, nincs semmi realitása, hiszen a négy ukrán területnek csak egy részét birtokolják, kettőben a megyeszékhelyeket, Zaporizzsja városát, vagy Herszon városát nem birtokolja az orosz hadsereg, tehát ezek eleve irreális követelések.

Oroszország Galéria

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

De valószínűleg ez az orosz kiindulópont, az ukrán kiindulópont pedig az, hogy legalább a 2022 után kialakult állapotokat vissza akarnák csinálni. Tehát

Idézet
a Krímről és a Donyecki és Luhanszki területek egyharmadáról, ami 2014 után orosz kontroll alá került, vélhetően nem de jure, hanem de facto hajlandóak lennének lemondani, de a többi területet visszakövetelik.

Hogy aztán a két álláspont között hol lesz a közös metszőpont, hol fognak találkozni, azt majd a tárgyalások során fogjuk meglátni.

– Milyen szerepet kaphat Európa a békefolyamatban?

– Az az igazság, hogy Európa elvesztette a kezdeményezőképességét, és ezt sajnálatosnak tartom, mert azt azért fontos leszögezni, hogy Európa nagyon sok segítséget adott Ukrajnának a háború kitörése óta. Ráadásul a 2014-es megállapodásokban éppen az európai vezetők vettek részt. A 2014 szeptemberében, majd 2015 februárjában megkötött Minszk-1 és Minszk-2 megállapodásokat Angela Merkel és Francois Hollande európai vezetők hozták tető alá, és Petro Porosenko (akkori ukrán elnök – szerk megj.) és Vlagyimir Putyin volt a másik két résztvevője ezeknek a megállapodásoknak, az Egyesült Államok nem volt akkor sehol.

Idézet
Most is rengeteg lehetőség adódott volna az európai országok számára, hogy kicsit proaktívabb magatartást tanúsítsanak,

főleg 2024 folyamán, amikor az amerikai elnökválasztási kampány miatt az Egyesült Államok gyakorlatilag kiesett a háború rendezéséből, vagy a háborúról szóló aktív párbeszédből. Ugyanakkor nem történt semmi az Európai Unió részéről, ami nem azt tükrözte volna, hogy Európa csak passzív követője az eseményeknek, és utólag reagál rájuk, hanem valahogy a folyamat élére áll, és saját stratégiával, saját elképzelésekkel jelentkezik.

korábban írtuk

Ukrajnai háború: a NATO-főtitkár bízik az amerikai tárgyalócsoport munkájában
Ukrajnai háború: a NATO-főtitkár bízik az amerikai tárgyalócsoport munkájában

A NATO-főtitkár bízik az amerikai tárgyalócsoport munkájában az ukrajnai háború lezárásáról szóló megbeszéléseket illetően. Mark Rutte hétfőn az Fox News hírtelevíziónak adott interjúban beszélt erről.

Az Egyesült Államok részéről az új adminisztráció igazából már az elnökválasztási kampányban is célul tűzte ki a háború mielőbbi rendezését, és most követi ezeket a célokat, végigmegy ezeken a célokon. Úgyhogy igazából nem kell csodálkozni azon, hogy az Egyesült Államok aktív külpolitikát folytat, azon csodálkozhatunk, hogy Európa az elmúlt egy évben miért nem vette át ezt a kezdeményezést, és miért nem állt elő saját stratégiával. Ezt sajnálatosnak tartom, és valóban úgy tűnik, hogy az európai döntéshozókat döntő kérdésekben ki fogják hagyni a tárgyalásokból.

Idézet
Azért Európát nem lehet teljesen kihagyni a tárgyalásokból, tehát nyilván ez egy mítosz. A háború Európában történik, európai támogatással, részvétellel, tehát a kontinens aktívan részese a folyamatoknak.

Donald Trump eleve azt mondta, hogy úgy képzeli el a háború rendezését, hogy az Egyesült Államok összehozza a békét, a tárgyalásokat, majd pedig a háború utáni helyzetben Európának kell garantálni a békét, vagy biztosítani a béke betartását. Tehát már ezekben a nyilatkozatokban is látszik, hogy Európának azért fontos szerep jutna. Vagyis Európát nem lehet kihagyni teljesen a tárgyalásokból, de úgy tűnik, hogy az események alakulására, a stratégiára, a tárgyalási feltételekre kevés befolyása lesz, nem lesz döntő szava bennük.

– Néhány NATO-tagállam illetékesei arról beszéltek, hogy Oroszország öt éven belül háborút indíthat a katonai szövetség ellen. Ennek van realitása, vagy inkább riogatás?

Ezeket inkább a politikai kommunikáció kategóriájába sorolom. Persze világos, hogy az európai országok egy része számára Oroszország egzisztenciális veszélyt jelent, és egzisztenciális veszély volt az elmúlt évszázadok során. Itt most elsősorban a balti országokra és Lengyelországra gondolok, vagy Finnországra, ők együtt élnek ezzel az Oroszországgal évszázadokon keresztül. Magyarország is többször összetalálkozott az orosz birodalmi magatartással, vagy orosz birodalmi hódítással, de azt gondolom, hogy

Idézet
önmagában a nyugati blokk, a NATO-nak az ereje garantálja a biztonságot.

Oroszország tesztelheti a NATO erejét mondjuk hibrid eszközökkel, de a moszkvai vezetés nem mer közvetlen, nyílt összeütközésbe lépni a NATO-val. Főleg azért sem, mert egyébként az orosz birodalmi tervekben még azért bőven akad tennivaló a saját környékén is.

Idézet
Ha lezárul a háború, és Ukrajnából kivonulnak az orosz csapatok, akkor feltehetően Oroszország következő lépései arról szólnak majd, hogy miként tudja jobban központosítani, jobban integrálni a posztszovjet térséget.

korábban írtuk

Növelnék az európai védelmi kiadásokat, de az európai békefenntartók Ukrajna területére küldése kérdéses
Növelnék az európai védelmi kiadásokat, de az európai békefenntartók Ukrajna területére küldése kérdéses

A hétfőn Párizsban rendkívüli megbeszélésekre összegyűlt európai vezetők a kontinens védelmi képességeinek növelésére irányuló kiadások növelésére szólítottak fel, de megosztottak maradtak abban az elképzelésben, hogy békefenntartókat küldjenek Ukrajnába.

Itt felkészülhet mondjuk Georgia, Örményország, Belarusz, Kazahsztán, vagy más közép-ázsiai országok, Üzbegisztán, Kirgizisztán. Tehát ez az irány, ahol Oroszország sokkal aktívabban léphet fel, és ezeket az országokat próbálja majd sokkal szorosabb szövetségre kovácsolni, és Ukrajna lehet a példa. Vagyis azt mondhatják: tessék, Ukrajnában sikeres orosz katonai műveletet hajtottak végre – bár ez nyilván kommunikáció kérdése. Ukrajna a példa, hogyha valaki ellenáll, vagy nem hajlandó szorosabb integrációra lépni Oroszországgal, akkor megkapja a maga Ukrajnáját, és ezzel próbálhatják majd sokkal szorosabb szövetségbe formálni ezeket az országokat. Van egy eurázsiai gazdasági unió, ami 2015-ben indult el, és ennek a mentén történhet a további, szorosabb integráció. Úgyhogy azt gondolom, hogy elsősorban ez az, amit látni fogunk. Bevallom, a NATO és Oroszország közötti összecsapásra kevés esélyt látok.

Bendarzsevszkij Anton
Külpolitikai elemző, újságíró, a posztszovjet térség szakértője. Minszkben született 1985-ben. 1995-ben családjával politikai okokból Magyarországra emigrált. A pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban érettségizett 2004-ben. Egyetemi tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem média és kommunikáció, valamint történelem szakán végezte 2004-2010 között. 2009-ben politológiát tanult a nagy-britanniai Leicester egyetemen.
2011-ben Csernobil öröksége: a Zóna címmel Maczelka Márkkal dokumentumfilmet forgatott, mely 1,2 milliós megtekintést ért el a YouTube-on.
Hét éven keresztül a Kitekintő külpolitikai hírportál rovatvezetője volt, ahol közel hatszáz cikket és elemzést publikált. Dolgozott a versenyszférában. Négy évig vezette a Magyar Nemzeti Bank Pallas Athéné Innovációs és Geopolitikai Alapítványát és annak kutatóintézetét. 2020-2022 között a Danube Institute geopolitikai kutatócsoportját vezette, majd a szervezet kutatási igazgatója volt. 2022. júniusától az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója. Az Index hírportál rendszeres külső szerzője, a Mandiner hetilap vendégszerzője. Emellett rendszeresen szólal fel a külpolitikai szakértőként.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 20., csütörtök

Az Ukrajna ellen küldött észak-koreai katonáknak azt hazudták, hogy dél-koreaiak ellen harcolnak

Az észak-koreai biztonsági szolgálatok azt mondják az oroszországi Kurszki területen állomásozó katonáiknak, hogy az ukrán és a dél-koreai hadsereg ellen is harcolnak – jelentette a Chosun Daily című dél-koreai napilap.

Az Ukrajna ellen küldött észak-koreai katonáknak azt hazudták, hogy dél-koreaiak ellen harcolnak
2025. február 20., csütörtök

Két nőt megöltek egy késes támadásban Csehországban

Késsel megöltek két nőt csütörtökön délelőtt egy bevásárlóközpontban a kelet-csehországi Hradec Královében – jelentette be a cseh rendőrség azzal, hogy a feltételezett elkövetőt, egy 16 éves fiatalembert, már elfogták.

Két nőt megöltek egy késes támadásban Csehországban
2025. február 20., csütörtök

Javul Ferenc pápa állapota: már felkelt a kórházi ágyából

Miközben olyan hírek érkeztek, amely szerint a Vatikánban már Ferenc pápa halálára készülnek, a Szentszék csütörtök reggel újabb közleményben adott számot az egyházfő egészségi állapotáról.

Javul Ferenc pápa állapota: már felkelt a kórházi ágyából
2025. február 20., csütörtök

Rakétákkal és drónokkal támadták az oroszok Ukrajna infrastrukturális létesítményeit, sebesültek, áram- és fűtéshiány az eredmény

A dél-ukrajnai Herszonban legalább hárman megsebesültek, amikor irányított orosz légibomba csapódott be egy toronyházba, a fekete-tengeri Odesszában pedig egy nő megsebesült a szerda esti dróntámadás következtében.

Rakétákkal és drónokkal támadták az oroszok Ukrajna infrastrukturális létesítményeit, sebesültek, áram- és fűtéshiány az eredmény
2025. február 20., csütörtök

Négy izraeli túsz földi maradványait adta át a Hamász

A Hamász palesztin terrorszervezet átadta négy izraeli túsz földi maradványait a Nemzetközi Vöröskereszt képviselőinek a gázai övezetben csütörtök reggel.

Négy izraeli túsz földi maradványait adta át a Hamász
2025. február 20., csütörtök

Trump: a harmadik világháború nincs messze, de nem az én elnökségem alatt fog kitörni

A harmadik világháború „nincs olyan messze”, de amíg én vagyok az amerikai elnök, meg fogom akadályozni egy ilyen forgatókönyv bekövetkeztét – jelentette ki Donald Trump.

Trump: a harmadik világháború nincs messze, de nem az én elnökségem alatt fog kitörni
2025. február 20., csütörtök

Diaconescu: Moszkva azt kéri Washingtontól, hogy tegye semmissé az 1997 utáni NATO-bővítéseket

Az ukrajnai békéről szóló első amerikai-orosz tárgyalásokon Moszkva felvetette, hogy az Egyesült Államok vonja vissza az 1997 után csatlakozott NATO-tagoknak nyújtott biztonsági garanciákat – állítja Cristian Diaconescu.

Diaconescu: Moszkva azt kéri Washingtontól, hogy tegye semmissé az 1997 utáni NATO-bővítéseket
2025. február 20., csütörtök

Zelenszkijék pragmatikus ukrán–amerikai viszonyt, Macron értekezletének résztvevői újabb EU-s támogatási csomagot akarnak

Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője megbeszélést folytatott szerdán Kijevben Keith Kellogg-gal, az amerikai elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottjával, és ezen hangsúlyozta: az ukrajnai háborút igazságos és tartós békével kell lezárni.

Zelenszkijék pragmatikus ukrán–amerikai viszonyt, Macron értekezletének résztvevői újabb EU-s támogatási csomagot akarnak
2025. február 19., szerda

Kemény hangnemben bírálja egymást Trump és Zelenszkij

Donald Trump amerikai elnök orosz dezinformáció áldozatává vált – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerdán Kijevben újságírók előtt, reagálva az Egyesült Államok vezetőjének kijelentésére.

Kemény hangnemben bírálja egymást Trump és Zelenszkij
2025. február 19., szerda

Kreml: nem valószínű, hogy Trump és Putyin még februárban találkozik, nem lehetnek nyugati csapatok Ukrajnában

A Kreml szerint bár nem kizárt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök még ebben a hónapban találkozhat, de valószínűbb, hogy erre később kerül sor.

Kreml: nem valószínű, hogy Trump és Putyin még februárban találkozik, nem lehetnek nyugati csapatok Ukrajnában