Nehéz ügy. Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vezeti az Ukrajna helyzetét megvitató tárgyalódelegációkat
Fotó: Youtube
Kulcsfontosságú tárgyalások kezdődtek kedden Marco Rubio amerikai külügyminiszter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között Szaúd-Arábiában az ukrajnai háború befejezését célzó első megbeszélések előtt, amelyeket Kijev és európai támogatói nélkül tartanak.
2025. február 18., 11:112025. február 18., 11:11
Az Ukrajnáról szóló rijádi megbeszéléseken részt vesz még Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff közel-keleti megbízott is – közölte a CNN.
Az orosz oldalon magas rangú politikai, hírszerzési és gazdasági személyiségek, köztük Jurij Uzsakov elnöki tanácsadó és Kirill Dmitrijev, a szuverén vagyonalap vezetője, aki a színfalak mögött kulcsszerepet játszott a közelmúltban kötött amerikai fogolyszabadítási megállapodásban.
Rubio úgy fogalmazott, hogy
Keith Kellogg, a Trump-kormányzat orosz-ukrán megbízottja a tárgyalások „kétirányú” sorozatáról tárgyalt, és várhatóan csütörtökön Kijevbe látogat.
Lavrov szerint a tárgyalások célja, hogy véget vessenek a két „nagyhatalom” közötti kapcsolatok „abnormális időszakának”.
A Kreml szerint a tárgyalások „elsősorban az orosz-amerikai kapcsolatok teljes komplexumának helyreállítására irányulnak”.
A megbeszélés megalapozhatja Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozóját is.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy kormánya „semmit sem tudott (a tárgyalásokról)”, és nem fog részt venni.
Az európai vezetők, akik aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a potenciálisan kulcsfontosságú tárgyalásokból kiszorulnak, hétfőn rendkívüli ülést tartottak Párizsban Ukrajnáról.
Összejövetelükre azt követően került sor, hogy
Kína kijelentette, hogy elvárja, hogy az ukrajnai háború „minden résztvevője” üljön össze a béketárgyalásokon.
„Kína üdvözli a békének szentelt minden erőfeszítést, beleértve az Egyesült Államok és Oroszország között a tárgyalásokról elért konszenzust” – mondta Kuo Csia-kun külügyminisztériumi szóvivő a szokásos sajtótájékoztatón.
„Ugyanakkor Kína elvárja, hogy minden érintett és érdekelt fél időben részt vegyen a tárgyalási folyamatban”.
Kína már régóta igyekszik magát potenciális békeközvetítőként pozícionálni a konfliktusban – saját, homályosan megfogalmazott javaslatát népszerűsítve a háború rendezésére. Ajánlatát azonban Nyugaton beárnyékolta Peking Moszkvával való elmélyülő kapcsolata.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!