Növelnék az európai védelmi kiadásokat, de az európai békefenntartók Ukrajna területére küldése kérdéses

Ukrajna

Aggódnak. A Párizsban összegyűlt európai vezetők a védelmi kiadások növeléséről és Ukrajna lehetséges támogatásáról egyeztettek

Fotó: X/Ursula von der Leyen

A hétfőn Párizsban rendkívüli megbeszélésekre összegyűlt európai vezetők a kontinens védelmi képességeinek növelésére irányuló kiadások növelésére szólítottak fel, de megosztottak maradtak abban az elképzelésben, hogy békefenntartókat küldjenek Ukrajnába bármilyen békemegállapodás támogatására.

Hírösszefoglaló

2025. február 18., 08:312025. február 18., 08:31

A vezetők egyetértettek abban is, hogy veszélyes lenne egy ukrajnai tűzszünetet kötni anélkül, hogy ezzel egyidejűleg békemegállapodás születne, és hogy készek biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának „az amerikai támogatás mértékétől függően” – mondta egy európai tisztségviselő a Reuters szerint.

Emmanuel Macron francia elnök megerősítette, hogy Ukrajnának erős biztonsági garanciákra van szüksége, és arra figyelmeztetett, hogy a tűzszünet ezek nélkül a sikertelen minszki megállapodásokhoz hasonlóan összeomlással fenyeget.

„Erős és tartós békére törekszünk Ukrajnában” – mondta Macron a Franciaország, az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia, Dánia és az Európai Unió vezetőivel folytatott megbeszéléseket követően. „Ennek eléréséhez Oroszországnak véget kell vetnie agressziójának, és ezt erős és hiteles biztonsági garanciáknak kell kísérniük az ukránok számára”. Hangsúlyozta, hogy ilyen intézkedések nélkül bármilyen tűzszünet rövid életű és hatástalan lehet.

Macron hangsúlyozta Európa felelősségét saját biztonságának megerősítésében.

Idézet
Az európaiaknak jobban, többet és közösen kell befektetniük biztonságukba és védelmükbe – mind a jelen, mind a jövő érdekében”

– mondta az X-en tett nyilatkozatában.

Macron hangsúlyozta az Egyesült Államokkal és Ukrajnával való szoros koordináció fontosságát is a fenntartható biztonsági keretrendszer kialakításában.

„Ezen együtt fogunk dolgozni minden európaival, amerikaival és ukránnal. Ez a kulcs” – mondta.

A francia elnök megjegyzései tükrözik az egyre növekvő európai aggodalmakat Donald Trump Oroszországgal folytatott tárgyalásokkal kapcsolatos megközelítésével és egy olyan, az Egyesült Államok által közvetített megállapodás lehetőségével kapcsolatban, amely nem veszi teljes mértékben figyelembe az ukrán és az európai biztonsági igényeket.

Olaf Scholz német kancellár arról beszélt:

Ukrajna beleegyezése nélkül nem jöhet létre békemegállapodás, de azt mondta, hogy egy ukrajnai német békefenntartó misszióról szóló felvetés „rendkívül helytelen”, ha nincs békeegyezmény.

Mind ő, mind Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt mondta, hogy az EU szigorú költségvetési szabályain lazítani kellene, hogy a védelmi kiadások növelhetők legyenek anélkül, hogy az országok megszegnék az uniós zabályokat.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is megkérdőjelezte a békefenntartási tervet.

„Hasznos volt ma megvitatni az asztalon lévő különböző hipotéziseket. Az, amely európai katonák ukrajnai bevetését irányozza elő, számomra a legbonyolultabbnak és talán a legkevésbé hatékonynak tűnik, és ezzel kapcsolatban is hangot adtam Olaszország kételyeinek” – mondta a források szerint.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök az ukrajnai háború kapcsán Párizsban összehívott rendkívüli európai biztonsági tanácskozás után kijelentette, hogy

Európa és az Egyesült Államok viszonya „új szakaszba” lépett.

„A találkozó valamennyi résztvevője felismerte, hogy a transzatlanti kapcsolat, az észak-atlanti szövetség és az Egyesült Államokkal való barátságunk új szakaszba lépett. Ezt mindannyian látjuk” – mondta hétfő este Donald Tusk újságíróknak az MTI szerint.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök úgy látta, hogy „sajnos Oroszország most egész Európát fenyegeti”.

Arra a kérdésre, hogy mi jelenleg a legnagyobb fenyegetés az európai kontinensre, a dán kormányfő azt válaszolta, hogy „természetesen Oroszország és birodalmi álmai”.

„Azért aggódom a nagyon gyors tűzszünet gondolata miatt, mert ez jobb lehetőséget adhat Putyinnak és Oroszországnak (…) arra, hogy újra mozgósítson és megtámadja Ukrajnát vagy egy másik európai országot” – tette hozzá.

Keir Starmer brit miniszterelnök, aki a párizsi találkozót a kontinens nemzetbiztonsága szempontjából „egyszeri pillanatnak” nevezte, azt mondta, hogy „kész megfontolni a brit erők bevetését a helyszínen, mások mellett, ha tartós békemegállapodás születik”.

Más európai vezetők is különböző módon javasolták a segítségnyújtást.

Mark Rutte NATO-titkár a CNN-nek azt mondta, hogy a párizsi tárgyalások lehetőséget adtak az európai vezetőknek arra, hogy stratégiát dolgozzanak ki a békefolyamat támogatásának lehető legjobb módjáról, beleértve a megbeszéléseket arról, hogy sokan „a békemegállapodás után csapatokat akarnak Ukrajnába vezényelni”. Rutte hozzátette, hogy

„nagyon fontos, hogy az Egyesült Államok hajlandó legyen támogatást nyújtani – tehát nem csapatokat a helyszínen –, amely lehetővé teszi az ilyen erőfeszítéseket”.

„Ez azt jelenti, hogy az európaiak [hajlandóak] feljebb lépni, pozitívan elköteleződni, hajlandóak segíteni Ukrajnában egy békemegállapodás után, szükség esetén csapatokkal is, de egyértelműen amerikai támogatással – mert világossá kell tenni, hogy az elrettentés teljes mértékben megvan, és hogy Putyin soha többé nem próbálkozik” – mondta Rutte.

korábban írtuk

Ukrajna ügye van terítéken Párizsban, a válságtanácskozáson Kelet-Európát Lengyelország képviseli
Ukrajna ügye van terítéken Párizsban, a válságtanácskozáson Kelet-Európát Lengyelország képviseli

Emmanuel Macron francia államfő kezdeményezésére az Európai Unió nyolc vezető országa, valamint az EU és a NATO vezetői megkezdték tanácskozásukat Ukrajna kapcsán hétfőn Párizsban.

Rutte a CNN-nek elmondta, hogy szerinte az Egyesült Államok biztosítani kívánja Ukrajna részvételét a jövőbeli tárgyalásokon.

„Ukrajnáról van szó. Tehát Ukrajna ott lesz az asztalnál, efelől nincs kétségem” – mondta Rutte.

Arra a kérdésre, hogy a békemegállapodás létrejöhet-e Ukrajna és a NATO megkérdezése nélkül, Rutte azt mondta, hogy „a NATO-nak vagy Európának relevánsnak kell lennie ahhoz, hogy leüljön az asztalhoz, ha akar. És úgy gondolom, hogy az európaiak most lépnek fel”.

Rutte azt is mondta, hogy

a Trump-kormányzatnak igaza volt abban, hogy az európai NATO-szövetségeseknek többet kell költeniük a védelemre,

hozzátéve, hogy szerinte ennek a GDP „3 százaléka fölött” kell lennie ahhoz, hogy a képességekben meglévő „hatalmas hiányosságokat” pótolni lehessen. „Igazuk volt. Többet kell költenünk, és többet is fogunk költeni” – tette hozzá.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a párizsi csúcstalálkozó után beszélt Macronnal, és megismételte felhívását, hogy „szilárd és megbízható” biztonsági garanciákat kér Ukrajna számára – közölte az X-en közzétett bejegyzésében.

Amerikai megbízott: Ukrajna népe dönthet a békemegállapodás elfogadásáról

Ugyanakkor

az amerikai elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottja Brüsszelben hétfőn kijelentette: senki nem fog békemegállapodást kényszeríteni Volodimir Zelenszkijre, ilyen döntést az ukrán elnök és Ukrajna népe hozhat.

Keith Kellogg a NATO brüsszeli székházában újságíróknak nyilatkozva azt mondta: „nem észszerű”, hogy mindenki ott üljön az ukrajnai béketárgyalás asztalánál. Közölte, meg akarja hallgatni minden fél álláspontját, majd úgy fogalmazott: „feladatunk, hogy megkönnyítsük a biztonsági garanciák nyújtását Ukrajna számára”.

korábban írtuk

Washington: konzultálunk az európai szövetségesekkel az ukrajnai békéről
Washington: konzultálunk az európai szövetségesekkel az ukrajnai békéről

Az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója visszautasította, hogy az Egyesült Államok nem konzultálna európai szövetségeseivel az ukrajnai háború lezárásáról szóló folyamattal kapcsolatban.

Kellogg arról tájékoztatott továbbá, hogy február 20-ra tervezett ukrajnai útja, melynek során találkozót tervez az ukrán elnökkel, még véglegesítés alatt áll.

Mark Rutte NATO-főtitkár – miután fogadta az amerikai elnök megbízottját –, az X-en azt írtra: Kellogg látogatása során konzultált a NATO szövetségesek képviselőivel az „igazságos és tartós béke biztosítására irányuló együttműködésről” Ukrajna számára.

„Sok dolgunk van, és szorosan együtt fogunk működni annak érdekében, hogy véget vessünk a háborúnak és mindannyiunk számára tartós biztonságot szavatoljunk” – tette hozzá bejegyzésében a NATO-főtitkár.

Zelenszkij szerint csak Putyin nyer az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos amerikai nyilatkozatok nyomán

Eközben

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ARD német közszolgálati televíziónak adott interjújában kijelentette: Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kedveznek leginkább az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos jelenlegi amerikai nyilatkozatok.

„A probléma az, hogy az Egyesült Államok ma olyan dolgokat mond, amelyek nagyon kedveznek Putyinnak” – mondta Zelenszkij még a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején rögzített interjú során.

„Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak tenni. Tudják miért? Hogy találkozhassanak egymással és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker” – hangoztatta.

Különösen bírálta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentéseit, aki egyebek között „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát.

Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy egy hivatalában újdonsült miniszter „nagyon általános” kijelentéseiről van szó. Hozzátette, hogy az amerikai tárcavezetőnek „el kellene mélyednie a részletekben”. „Úgy vélem, ehhez időre van szüksége” – fűzte hozzá.

Zelenszkij szót ejtett arról is, hogy esetleg megválna a tisztségétől.

„Ha Ukrajnát holnap felveszik az EU-ba és a NATO-ba, ha az orosz csapatok visszavonulnak és biztonsági garanciáink lesznek, akkor többé már nem lesz rám szükség” – mondta. „Úgy vélem, hogy akkor elértem mindent. De amíg ez nincs, meg fogom védeni a hazámat” – szögezte le.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 20., csütörtök

Trump: a harmadik világháború nincs messze, de nem az én elnökségem alatt fog kitörni

A harmadik világháború „nincs olyan messze”, de amíg én vagyok az amerikai elnök, meg fogom akadályozni egy ilyen forgatókönyv bekövetkeztét – jelentette ki Donald Trump.

Trump: a harmadik világháború nincs messze, de nem az én elnökségem alatt fog kitörni
2025. február 20., csütörtök

Diaconescu: Moszkva azt kéri Washingtontól, hogy tegye semmissé az 1997 utáni NATO-bővítéseket

Az ukrajnai békéről szóló első amerikai-orosz tárgyalásokon Moszkva felvetette, hogy az Egyesült Államok vonja vissza az 1997 után csatlakozott NATO-tagoknak nyújtott biztonsági garanciákat – állítja Cristian Diaconescu.

Diaconescu: Moszkva azt kéri Washingtontól, hogy tegye semmissé az 1997 utáni NATO-bővítéseket
2025. február 20., csütörtök

Zelenszkijék pragmatikus ukrán–amerikai viszonyt, Macron értekezletének résztvevői újabb EU-s támogatási csomagot akarnak

Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője megbeszélést folytatott szerdán Kijevben Keith Kellogg-gal, az amerikai elnök ukrajnai és oroszországi különmegbízottjával, és ezen hangsúlyozta: az ukrajnai háborút igazságos és tartós békével kell lezárni.

Zelenszkijék pragmatikus ukrán–amerikai viszonyt, Macron értekezletének résztvevői újabb EU-s támogatási csomagot akarnak
2025. február 19., szerda

Kemény hangnemben bírálja egymást Trump és Zelenszkij

Donald Trump amerikai elnök orosz dezinformáció áldozatává vált – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerdán Kijevben újságírók előtt, reagálva az Egyesült Államok vezetőjének kijelentésére.

Kemény hangnemben bírálja egymást Trump és Zelenszkij
2025. február 19., szerda

Kreml: nem valószínű, hogy Trump és Putyin még februárban találkozik, nem lehetnek nyugati csapatok Ukrajnában

A Kreml szerint bár nem kizárt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök még ebben a hónapban találkozhat, de valószínűbb, hogy erre később kerül sor.

Kreml: nem valószínű, hogy Trump és Putyin még februárban találkozik, nem lehetnek nyugati csapatok Ukrajnában
2025. február 19., szerda

Ferenc pápa állapota kielégítő, már karosszékbe ült

Ferenc pápa állapota kielégítő, már karosszékbe ült és nyugodtan töltötte az éjszakát – közölte a Szentszéki Sajtóközpont szerda délelőtt.

Ferenc pápa állapota kielégítő, már karosszékbe ült
2025. február 19., szerda

Washington állítólag azt szeretné, hogy Bukarest ne akadályozza Georgescu indulását az elnökválasztáson

Donald Trump amerikai elnök kormánya nyomást gyakorol a román hatóságokra, hogy Călin Georgescu indulhasson a májusi elnökválasztáson – állítja a Bloomberg. Bukarest ugyanakkor cáfolta az értesülést.

Washington állítólag azt szeretné, hogy Bukarest ne akadályozza Georgescu indulását az elnökválasztáson
2025. február 19., szerda

Odessza: iskolák, óvodák, kórházak maradtak áram és távfűtés nélkül egy orosz dróntámadás nyomán

Négy ember megsebesült és negyedmillió lakos áram, fűtés és víz nélkül maradt Odesszában a kedd éjszakai orosz dróntámadás következtében, továbbá a szociális infrastruktúra több létesítménye is megrongálódott.

Odessza: iskolák, óvodák, kórházak maradtak áram és távfűtés nélkül egy orosz dróntámadás nyomán
2025. február 19., szerda

Lavrov: Románia és más EU-tagállamok ukrán területekre vetettek szemet

Több európai uniós ország, különösen Románia területi követeléseket támaszt Ukrajnával szemben – állította kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.

Lavrov: Románia és más EU-tagállamok ukrán területekre vetettek szemet
2025. február 19., szerda

Trump: valószínűleg még február vége előtt találkozom Putyinnal

Donald Trump amerikai elnök szerint „valószínűleg” még február vége előtt találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal.

Trump: valószínűleg még február vége előtt találkozom Putyinnal