Fotó: Jakab Mónika
Miközben van olyan EU-tagállam, ahol már 70 százalék fölötti az átoltottság, Románia továbbra is a sereghajtók között található, viszont egyre félőbb, hogy az országot is eléri a negyedik járványhullám.
2021. július 08., 10:442021. július 08., 10:44
Az Európai Unió tagállamainak jelentős része nagyon lekörözte Romániát a koronavírus elleni átoltottság terén:
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint az EU 450 millió polgárából eddig mintegy 225 millióan kapták meg legalább az oltás első adagját. Azok száma, akik mindkét adagot megkapták már, vagy az egydózisú vakcinát vették fel, 147 millió, ők már teljesen védettnek minősülnek. Mindez azt jelenti, hogy elérni nem, megközelíteni viszont sikerült az Európai Bizottság év eleji célkitűzését, miszerint júliusra érje el a 70 százalékot azon EU-polgárok aránya, akik legalább az első oltást megkapták. Ez az arány jelenleg 61,5 százalék.
Jól áll Hollandia és Finnország is: 73,3, illetve 73 százaléknyian kapták már meg legalább az első adag vakcinát, Máltán 71, Dániában pedig 70,5 százalék ez az arány.
Magyarország, amely a keleti vakcinák alkalmazásának köszönhetően sokáig a második helyen állt Málta mögött, 67,7 százalékkal a dobogóról ugyan lecsúszott az oltakozási kedv csökkenése nyomán, de még mindig a jól átoltott országok közé tartozik, különösen úgy, hogy 61,2 százalék azok aránya, akik már a második oltást is megkapták. A rangsor legvégén Bulgária áll: a balkáni országban csupán 16,8 százaléknyian kapták már meg az első oltást.
Nem állnak sokkal jobban a lettek sem: ott a lakosság 39 százaléka kapott már legalább egy oltást, Horvátországban 43,7, Szlovákiában 44,3, Szlovéniában pedig 46,7. A többi országban az átoltottság 50 és 60 százalék közötti. Spanyolországban 65, Németországban 64,2, Franciaországban pedig 63,6 százaléknyian kaptak már legalább egy oltást.
A közös európai uniós beszerzésű vakcinákból eddig több mint 430 milliót osztottak szét a tagállamok között, amiből nagyjából 354 milliót adtak be. Mint ismeretes, az egészségügyi szakemberek szerint ahhoz, hogy kialakuljon a járvány terjedését megakadályozó közösségi immunitás, a lakosság legalább 70 százalékos átoltottsága szükséges. Felhívták a figyelmet, hogy a koronavírus legújabb, indiai eredetű delta variánsa az eddigieknél sokkal fertőzőképesebb, a mindkét dózissal beoltottak viszont ez ellen is védettek, ha el is kapják, a fertőzés enyhe lefolyású, és elkerülhető a kórházi kezelés, különösen pedig a halálos kimenetelű szövődmény. A vírus ezért elsősorban az oltatlanok körében fertőz és okoz súlyos megbetegedéseket. A delta variánst egyébként tegnap a jászvásári járványkórházban kilenc személy esetében is kimutatták, és az is kiderült: két újabb halálesettel háromra nőtt a delta halálos áldozatainak száma.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán.
Annak ellenére, hogy a demokraták jelentős veszteségeket szenvedtek a szenátusban és a Fehér Házban a keddi választásokon az Egyesült Államokban, a párt központi kampánytémája, a reproduktív jogok védelme sokkal jobban teljesített országszerte.
Oroszország 702 900 katonát vesztett Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az ukrán fegyveres erők vezérkara szerdán.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő váratlanul leváltotta kedd este Joáv Gallant védelmi minisztert arra hivatkozva, hogy már nem bízik benne a folyamatban lévő izraeli hadműveletek kezelését illetően.
Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.
A kurszki atomerőmű elfoglalásában a tervek szerint az ukrán hadsereg 20 ezer katonájának kellett volna részt vennie – jelentette ki Igor Kirillov altábornagy.
Egy második román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott kedden a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Döntetlen született az Egyesült Államokban, a New Hampshire-i Dixville Notch-ban, ahol elsőként hirdettek eredményt a kedden kezdődő amerikai elnökválasztáson.
Bár Maia Sandu elnökválasztási győzelmével a Moldova nyugati orientációját támogató oldal aratott diadalt, az ország EU-csatlakozása nem lesz egyszerű folyamat – vélekedett a Krónikának Barabás T. János szakértő.
szóljon hozzá!