Fotó: Jakab Mónika
Miközben van olyan EU-tagállam, ahol már 70 százalék fölötti az átoltottság, Románia továbbra is a sereghajtók között található, viszont egyre félőbb, hogy az országot is eléri a negyedik járványhullám.
2021. július 08., 10:442021. július 08., 10:44
Az Európai Unió tagállamainak jelentős része nagyon lekörözte Romániát a koronavírus elleni átoltottság terén:
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint az EU 450 millió polgárából eddig mintegy 225 millióan kapták meg legalább az oltás első adagját. Azok száma, akik mindkét adagot megkapták már, vagy az egydózisú vakcinát vették fel, 147 millió, ők már teljesen védettnek minősülnek. Mindez azt jelenti, hogy elérni nem, megközelíteni viszont sikerült az Európai Bizottság év eleji célkitűzését, miszerint júliusra érje el a 70 százalékot azon EU-polgárok aránya, akik legalább az első oltást megkapták. Ez az arány jelenleg 61,5 százalék.
Jól áll Hollandia és Finnország is: 73,3, illetve 73 százaléknyian kapták már meg legalább az első adag vakcinát, Máltán 71, Dániában pedig 70,5 százalék ez az arány.
Magyarország, amely a keleti vakcinák alkalmazásának köszönhetően sokáig a második helyen állt Málta mögött, 67,7 százalékkal a dobogóról ugyan lecsúszott az oltakozási kedv csökkenése nyomán, de még mindig a jól átoltott országok közé tartozik, különösen úgy, hogy 61,2 százalék azok aránya, akik már a második oltást is megkapták. A rangsor legvégén Bulgária áll: a balkáni országban csupán 16,8 százaléknyian kapták már meg az első oltást.
Nem állnak sokkal jobban a lettek sem: ott a lakosság 39 százaléka kapott már legalább egy oltást, Horvátországban 43,7, Szlovákiában 44,3, Szlovéniában pedig 46,7. A többi országban az átoltottság 50 és 60 százalék közötti. Spanyolországban 65, Németországban 64,2, Franciaországban pedig 63,6 százaléknyian kaptak már legalább egy oltást.
A közös európai uniós beszerzésű vakcinákból eddig több mint 430 milliót osztottak szét a tagállamok között, amiből nagyjából 354 milliót adtak be. Mint ismeretes, az egészségügyi szakemberek szerint ahhoz, hogy kialakuljon a járvány terjedését megakadályozó közösségi immunitás, a lakosság legalább 70 százalékos átoltottsága szükséges. Felhívták a figyelmet, hogy a koronavírus legújabb, indiai eredetű delta variánsa az eddigieknél sokkal fertőzőképesebb, a mindkét dózissal beoltottak viszont ez ellen is védettek, ha el is kapják, a fertőzés enyhe lefolyású, és elkerülhető a kórházi kezelés, különösen pedig a halálos kimenetelű szövődmény. A vírus ezért elsősorban az oltatlanok körében fertőz és okoz súlyos megbetegedéseket. A delta variánst egyébként tegnap a jászvásári járványkórházban kilenc személy esetében is kimutatták, és az is kiderült: két újabb halálesettel háromra nőtt a delta halálos áldozatainak száma.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!