Fotó: Haáz Vince
A CrowdStrike amerikai kiberbiztonsági cég úgy véli, hogy nem biztonsági incidens vagy kibertámadás áll a pénteken kezdődött globális informatikai hiba mögött, a problémát már azonosították, a javítás folyamatban van. Az üzemzavar miatt számos repülőjáratot töröltek a bukaresti légikikötőben is.
2024. július 19., 18:202024. július 19., 18:20
2024. július 19., 19:222024. július 19., 19:22
A meghibásodás a Microsoft 365 alkalmazásokat és szolgáltatásokat érintette. Az amerikai technológiai óriásvállalat időközben szintén azt közölte, hogy már orvosolta a problémát előidéző okot, bár egyes szolgáltatásaik még akadoznak a történtek nyomán. George Kurtz, a CrowdStrike vezérigazgatója az X-en közölte, hogy a cég „aktívan együttműködik az érintett felhasználókkal a Windows Hosts fájlok egyetlen tartalmi frissítésében előforduló hiba elhárításában”.
„A problémát azonosították, elszigetelték és folyik a javítása” – idézte az MTI az illetékest, aki hozzátette, hogy a Mac és Linux rendszerek nincsenek veszélyben. „Nagyon sajnáljuk a felhasználóknak, utazóknak, illetve minden érintettnek okozott következményeket, ideértve saját vállalatunkat is” – hangsúlyozta Kurtz az NBC News hírtelevízió Today című műsorában.
„Felhasználóink közül sokan újraindítják rendszereiket és azok ismét működni fognak” – mondta Kurtz, ugyanakkor elismerte, hogy egyes olyan rendszereknél, amelyek automatikusan nem állnak helyre, ez némi időbe telhet. A New York-i tőzsdén a CrowdStrike részvényeinek árfolyama a nyitás előtti kereskedésben csaknem 12 százalékot esett, míg a Microsoft részvényei 1,4 százalékot. A Crowdstrike amerikai technológiai vállalat, amelynek központja Texas államban van, és a Windows rendszerfrissítéseinek gazdája. A Crowdstrike ügyfelei között szerepel az Egyesült Államok legnagyobb vállalatait tömörítő Fortune500 listán szereplő cégek mintegy fele.
Mint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok teljes légiforgalmát érintette és több repülőterén is ideiglenes zárlatot okozott az amerikai kiberbiztonsági világcégtől indult, és az egész világra kiterjedő technológiai üzemzavar. A meghibásodás hátrányosan befolyásolta európai légikikötők forgalmát is: járatkéséseket, torlódást és jelentősen megnövekedett várakozási időt okozott többek között a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és a bukaresti Otopeni repülőtéren is.
Egyelőre tisztázatlan eredetű informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok és más nagy rendszerek működését szerte a világban – jelentették péntek délelőtt a nemzetközi hírügynökségek az érintett intézmények közléseit idézve.
A Bukaresti Repülőterek Országos Társasága (CNAB) közölte, hogy a Henri Coandă repülőtérről induló és oda érkező több járatot is töröltek pénteken a Microsoft bizonyos szolgáltatásainak kiesése miatt. A közlemény szerint előbb a Wizz Air jelentette be a Beauvais-ba, illetve a Lutonba tartó járatának törlését, majd az Aeroitalia légitársaság Fiumicino-Bukarest, Bukarest-Fiumicino járata is hasonló sorsra jutott.
A globális informatikai probléma miatt számos járat késve szállt fel pénteken a Henri Coandă repülőtérről, a Wizz Air Bariba tartó gépe például két és fél óra, a Turkish Airlines isztambuli járata több mint két és fél óra késéssel indult el.
A Wizz Air korábban közleményben tájékoztatta utasait, hogy a globális üzemzavar miatt nem működik az informatikai rendszerük. Mint írták, nem működik az online felületük, sem az applikációjuk, nem lehet jegyet foglalni, nem működik az online bejelentkezés, és az ügyfélszolgálatuk nem tud új foglalásokat készíteni, sem a meglévőkön változtatni. A légitársaság ugyanakkor arra kérte utasait, hogy a járatuk indulása előtt legalább három órával érkezzenek meg a reptérre. Hangsúlyozták azt is, hogy a problémák elhárításáig ingyenes utasfelvételre van lehetőség a repülőtéren.
A globális informatikai zavar több iparágban – a légi közlekedés mellett a pénzügyi szektorban, a tömegtájékoztatásban és az egészségügyben is – komoly fennakadásokat okozott.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!