Fotó: Facebook/European Commission
A Lengyelországgal szemben is beindított jogsértési eljárást fontolgat az Európai Bizottság Románia ellen az igazságügyi törvények módosítása miatt az EUObserver szerint.
2018. január 25., 17:012018. január 25., 17:01
Az Európai Bizottság Lengyelországhoz hasonlóan Románia ellen is eljárást indíthat a jogállamiság megsértése miatt – közölte az EUObserver uniós forrásokra hivatkozva.
Az EUObserver szerint ennek az előszele az a szerdai levél, amelyben Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Frans Timmermans első alelnök aggodalmukat fejezik ki az igazságügy működését szabályozó törvények módosítása miatt, és a változtatások újragondolására ösztönzik a román kormányerőket.
Az Európai Bizottság aggodalommal figyeli az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos legújabb romániai fejleményeket – jelentette ki szerdán Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.
A kiadványnak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő bizottsági illetékes az EB-vezetők levelét „figyelmeztető lövésként” jellemezte, és hozzátette: az EB nem zárja ki a szabálysértési eljárás beindítását, ám közölte, a testület jelenleg úgy értékeli, erőteljesebben kezelheti az ügyet az igazságügyi rendszer helyzetéről szóló éves jelentésében.
A bukaresti parlament házelnökei nyílt levélben válaszoltak szerdán az igazságügyi reformmal kapcsolatos brüsszeli bírálatokra.
A két évvel ezelőtt Lengyelország ellen elindított mechanizmushoz hasonló szabálysértési eljárás abban az esetben, ha az EB úgy értékeli, Bukarest tartósan megsérti a jogállamiság alapelveit, akár oda is vezethet, hogy – ahogy az Lengyelország esetében történt – az EU-alapszerződés hetes cikkelye alapján szankciókat kezdeményeznek az ország ellen, ami akár Románia szavazati jogának felfüggesztésével is járhat az Európai Tanácsban.
Az unió szerződésének 2. cikkelye tartalmazza azokat az alapértékeket, melyeket az unióban közösnek neveznek: a szabadság, az egyenlőség, az alapvető emberi jogok, a jogállamiság, a demokrácia, a kisebbségi jogok. A szabály kimondja, hogy ha ezek a jogok tartósan és súlyosan sérülnek, akkor el lehet indítani valamely tagállam ellen ezt a bizonyos 7. cikkelyt, melyet az uniós szakzsargonban atomfegyvernek neveznek, hiszen az eljárás végén akár odáig is el lehet jutni, hogy az adott tagállamot megfosztják szavazati jogától a tanácsban.
Az első lépés az, hogy megbízzák az illetékes szakbizottságot, a LIBE-t, hogy készítsen egy állásfoglalást arról, miért is kellene megindítani ezt a 7. cikkelyt. Ez még nem maga az eljárás, hanem annak előszobája, és a következő lépésben kerülne a kérdés az Európai Parlament plénuma elé, ahol viszont már kétharmaddal kell jóváhagyni azt. Végül az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség a szankciókhoz.
Nincs semmilyen, román tisztségviselők elleni szankciókról szóló washingtoni feketelista – közölte szombaton este az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Szükségállapotot hirdetett Novorosszijszk fekete-tengeri orosz kikötőváros polgármestere szombaton azután, hogy egy ukrán dróntámadás lakóépületeket rongált meg és legalább öt ember, köztük két gyerek megsebesült.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, így minden politikai szereplő tisztában van azzal, nincs valós akadálya a voksolásnak.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem tudja garantálni a nemzetközi vezetők biztonságát, akik május 9-én Moszkvába utaznak a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából.
Egy hét alatt csaknem tízmillió forint bírságot szabtak ki az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz (ÉKM) tartozó Közlekedési Hatóság munkatársai autószállító járművekre. A leggyakoribb szabálytalanság a túlsúly volt – közölte a szaktárca az MTI-vel.
Keményen bírálták az Egyesült Államok kormányzatának tagjai Berlint, miután a német alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldalinak nyilvánította az Alternatíva Németországért pártot (AfD), amely a legnagyobb ellenzéki erő.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
Amerikai tisztségviselők véglegesítették az Oroszország elleni új gazdasági szankciókat hogy fokozzák a nyomást Moszkvára, hogy tegyen eleget Donald Trump amerikai elnök felszólításának az Ukrajna elleni háború befejezésére.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!