Junckernek és Timmermansnak nem tetszenek Bukarest igazságügyi intézkedései
Fotó: Európai Bizottság
Az Európai Bizottság aggodalommal figyeli az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos legújabb romániai fejleményeket – jelentette ki szerdán Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke.
2018. január 24., 15:542018. január 24., 15:54
2018. január 24., 15:572018. január 24., 15:57
A bizottság vezetői brüsszeli nyilatkozatukban aláhúzták, hogy az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) keretében eddig elért előrelépések visszafordíthatatlansága alapvető feltétele a mechanizmus fokozatos megszüntetésének.
Junckerék arra emlékeztettek, hogy az uniós bizottság 2017 novemberében közzétett, a romániai igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén elért eredményeket vizsgáló legutóbbi jelentésében hangsúlyozta: a román kormánynak és a parlamentnek biztosítania kell a teljes átláthatóságot és kellő figyelmet kell fordítania a konzultációkra az igazságszolgáltatást szabályozó törvények előkészítése során.
A legutóbbi jelentés megállapította: az igazságszolgáltatás függetlenségének fontos mutatója az, hogy az ott dolgozók és más érintettek milyen mértékben adhatnak hangot véleményüknek, és azokat milyen mértékben veszik figyelembe a végső döntések meghozatalakor. „Az esetek azt mutatják, a hatóságok nem tettek semmit annak érdekében, hogy foglalkozzanak az említett aggályokkal” – húzta alá az EB elnöke és alelnöke. A bizottság azt javasolta a román parlamentnek, gondolja át a javasolt cselekvési tervet, és ajánlásainak megfelelően nyisson vitát, valamint törekedjen széles körű megállapodásra az előrehaladás érdekében.
Jean-Claude Juncker és Frans Timmermans ismételten felhívta Románia figyelmét, hogy alaposan vizsgálni fogja az igazságszolgáltatásra vonatkozó szabályozás, a büntetőtörvénykönyv, továbbá az összeférhetetlenségről, valamint a korrupcióról szóló törvények végleges módosításait. Románia – Bulgária mellett – 2007-es európai uniós csatlakozásakor vállalta, hogy az igazságszolgáltatásában tapasztalható hiányosságokat felszámolja, a reformfolyamatot pedig az Európai Bizottság az úgynevezett Együttműködési és Értékelési Mechanizmus (CVM) keretében követi figyelemmel, és következtetéseiről rendszeresen országjelentéseket tesz közzé.
Románia számára azért is fontos a CVM lezárása, mert több uniós tagország ettől tette függővé felvételét a belső határellenőrzés nélküli schengeni térségbe. Az eredeti menetrend szerint Romániának 2011-ben kellett volna csatlakoznia az övezethez. A román igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció elterjedtsége miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta Románia schengeni csatlakozását, később hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót Románia schengeni tagsága ellen.
Izrael hadserege szombaton bejelentette, hogy a következő napokban több ezer tartalékost mozgósít, ami a gázai offenzíva kiterjesztésének tűnik, miközben a tűzszünet biztosítását célzó tárgyalások elakadtak.
Romániát nem zárták ki a vízummentességi programból, „csak még nem kapta meg a jóváhagyást” – állította James E. Trainor, a jelenleg Bukarestben tartózkodó, az elnökválasztást figyelemmel kísérő amerikai küldöttség vezetője.
Volodimir Zelenszkij elnök szombaton közölte, hogy az ukrán hadsereg 24 órán belül a második orosz katonai repülőgépet semmisítette meg, miután támadást hajtott végre egy katonai repülőtér ellen a megszállt Krímben.
Nincs semmilyen, román tisztségviselők elleni szankciókról szóló washingtoni feketelista – közölte szombaton este az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Szükségállapotot hirdetett Novorosszijszk fekete-tengeri orosz kikötőváros polgármestere szombaton azután, hogy egy ukrán dróntámadás lakóépületeket rongált meg és legalább öt ember, köztük két gyerek megsebesült.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, így minden politikai szereplő tisztában van azzal, nincs valós akadálya a voksolásnak.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem tudja garantálni a nemzetközi vezetők biztonságát, akik május 9-én Moszkvába utaznak a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulója alkalmából.
Egy hét alatt csaknem tízmillió forint bírságot szabtak ki az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz (ÉKM) tartozó Közlekedési Hatóság munkatársai autószállító járművekre. A leggyakoribb szabálytalanság a túlsúly volt – közölte a szaktárca az MTI-vel.
Keményen bírálták az Egyesült Államok kormányzatának tagjai Berlint, miután a német alkotmányvédelmi hivatal szélsőjobboldalinak nyilvánította az Alternatíva Németországért pártot (AfD), amely a legnagyobb ellenzéki erő.
szóljon hozzá!