Televíziós vitaműsor a két államfőjelölttel, amelyen rendszerint csak Nicușor Dan vesz részt
Fotó: Facebook/Nicușor Dan
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dan független államfőjelölttel. A megmérettetés május 18-ai döntő fordulóját megelőző kampányidőszakban ismét megkerestük Bukarest erdélyi származású főpolgármesterét, aki a korábbi román államfőjelöltektől és államelnököktől eltérően nem elutasító a magyar újságíróval szemben, minden kérdésünkre nyitottan válaszolt. Beszélt arról, milyen intézkedésekre lesz szükség a gazdasági nehézségekből való kilábaláshoz, kitért a nemzeti kisebbségek szimbólumhasználatára, és reagáltattuk Orbán Viktor George Simionról tett kijelentésére is. Megszívlelendő Nicușor Dannak Simion esetleges győzelméről alkotott véleménye: ha a gazdaság rosszul működik és az emberek szenvednek, az AUR vezetője bűnbakot fog keresni, és a magyar közösség kéznél van.
2025. május 15., 07:572025. május 15., 07:57
– Az államfőválasztás első fordulójában ellenfele jelentős előnyt szerzett, amely – az Ön által közzétett felmérés szerint – csökkent ugyan, de a különbség továbbra is megmaradt. Megítélése szerint behozható-e ez a hátrány? Hogyan tudja meggyőzni Nicușor Dan a bizonytalanokat és az első fordulóban az urnáktól távol maradtakat, hogy május 18-án Önre voksoljanak?
– Az első forduló egy tiltakozó szavazás volt. Azok, akik az ellenfelemre szavaztak, csalódott emberek, akiket elkeserít a korrupció, a rosszul működő államigazgatás és a szegénység. Olyan emberek, akiket nem hallgattak meg. Olyant választottak, aki hangosan kiabál, de megoldásokat nem kínál. Úgy gondolom, hogy a második fordulóban ezeknek az embereknek egy részét meg tudjuk győzni arról, hogy az egyetlen járható út az újjáépítés, nem pedig a rombolás.
Egy európai jogállam és egy elszigetelt, radikális, autoriter hajlamokkal bíró Románia között kell választanunk.
– Mit üzen azok számára, akik belefáradtak az 1989. decemberi forradalom óta eltelt 35 év politikájába? Meg tudja változtatni ezt az érzékelést, hogy az emberek újra bízzanak a politikában, a politikusokban?
– Az emberek akkor fognak bízni a politikában, amikor saját életükben is érzik a javulást, amikor látják, hogy a politikusok tesznek értük valamit. Mélyen hiszek abban, hogy a politika egy eszköz – egy a sok közül – a jó cselekvésére. Sajnos az elmúlt 35 év számos politikusa számára a politika öncélúvá vált, vagy ami még rosszabb: a hatalomhoz és a meggazdagodáshoz vezető eszközzé. Az emberek úgy érezték, hogy a politikai osztály elszakadt tőlük, az igényeiktől és törekvéseiktől, ezért szavaznak a szélsőségesekre.
Pedig pártok nélkül nincs demokrácia, ezért fontos, hogy a pártok meghallják az emberek üzenetét, visszatérjenek a hétköznapi emberekhez, oda, ahol az élet zajlik, és a politika újra visszanyerje eredeti célját: a közjó szolgálatát.
Ahogy már láthatták, egyszerű ember vagyok, nem vonz a luxus. Nem gazdagodtam meg Bukarest főpolgármestereként. Erős jellem vagyok: otthon, Fogarason olyan nevelést kaptam, amely a becsületről és az emberek iránti tiszteletről szól – ez nagyon mélyen belém ivódott. Sokan még azt is kifogásolták, hogy nem gazdagodtam meg, mintha ez valamiféle alkalmatlanság lenne. Ez is jól mutatja, mennyire kifordultak az értékek. De hiszek abban, hogy létezik egy többség, amely még mindig értékeli a becsületet és tisztességet – és ez a többség rám fog szavazni.
Nicușor Dan államfőjelölt az élettársával egy bukaresti választási nagygyűlésen
Fotó: Facebook/Nicușor Dan
– Hogyan látja a politikai helyzetet a választások után, ha Ön lesz Románia új elnöke? Mekkora esély van arra, hogy egy európai irányultságú kormány meghozza azokat a fájdalmas döntéseket, amelyek kihúznák az országot a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetből?
– Fél éve választották meg a jelenlegi parlamentet, amelynek még három és fél éve van hátra. Egyáltalán nem lenne hasznos Románia számára előre hozott választásokról beszélni. Senkinek sincs már türelme a romániai instabilitáshoz. Ezzel a parlamenttel kell dolgoznunk – hét párt és a nemzeti kisebbségek –, ez az én határozott véleményem. Szeretném, ha a Nyugat-barát pártok – ideértve az RMDSZ-t és a kisebbségek képviselőit is – részt vennének egy új kormány megalakításában. Azt is szeretném, hogy az új kormány programjának kialakításában én is részt vehetnék.
Ezért először az állami pazarlás csökkentésére és a nagy adóelkerülők adóbevételének növelésére fogok összpontosítani. Azonnal cselekednünk kell a gazdaság stabilizálása érdekében, hogy jelezzük partnereinknek: megbízhatóak vagyunk, és tiszteletben tartjuk vállalt kötelezettségeinket.
Egyértelműen azt szeretném, hogy a miniszterelnök reformpárti személy legyen – például Ilie Bolojan úr, akit megfelelő személynek tartok erre a feladatra. Nagyra becsülöm, amit Nagyvárad polgármestereként és megyei tanácselnökként tett: egy határozott ember, aki tudja, mit kell cselekednie. Egy ilyen emberrel a kormány azonnal munkához látna.
– Milyennek lát egy George Simion vezette Romániát? Ilyen változat esetében vajon mire számíthatunk?
– Már másnap láthatnánk, hogy mi történik. George Simion nem élvezi az európai, amerikai partnerek, sem a pénzpiacok bizalmát. Márpedig a bizalmat nehéz felépíteni, nem megy egyik napról a másikra. Ezért a lej jelentős leértékelődésére, tőzsdei zuhanásra számítok – és mindez már a második napon megtörténhet. Ez az emberek zsebében lesz érezhető. Románia hitelfelvételi költségei növekedni fognak, és valós veszély áll fenn az államcsőd irányába – akárcsak Görögország esetében a gazdasági válság idején. Ez komoly veszélyt jelentene a nyugdíjakra, a gyermekpénzre, és a szociális támogatásokra egyaránt.
és felfüggesztik az uniós forrásokat, beleértve az agrártámogatásokat is. És ahogyan azt a történelemből tudjuk: mit tesznek a szélsőségesek, ha a gazdaság rosszul működik és az emberek szenvednek? George Simion bűnbakot fog keresni. A magyar közösség kéznél van, mint bűnbak. Tanúi lehetünk az etnikai erőszak visszatérésének, mint a ’90-es években. Úgy hiszem, a magyar közösség emlékszik ezekre a konfliktusokra, és senki sem akar visszatérni azokhoz az időkhöz.
Bukaresti tüntetés az ország európai irányvonalának megőrzéséért
Fotó: Facebook/Nicușor Dan
– Kijelentette, hogy hajlandó lenne a mezőgazdasági szövetségek képviselőjét tanácsadóként alkalmazni. Traian Băsescu elnöknek volt egy kisebbségi ügyekért felelős tanácsadója. Ön tervezi, hogy román elnökként kisebbségi ügyekért felelős tanácsost nevez ki?
– Ez egy olyan ötlet, amelyen elgondolkodom. Korábban is volt már a magyar közösséget képviselő tanácsadó, egy olyan ember, akit tisztelek, és akivel együtt harcoltunk Verespatak megmentéséért (Eckstein-Kovács Péter – szerk. megj.). Bármilyen döntést hozok is a jövőben, mindig konzultálni fogok a szakemberekkel – ahogy főpolgármesterként is tettem. A magyar közösség pedig sok értékes emberrel rendelkezik, akiket szívesen látnék magam mellett.
– Az egyik választási vitán ön azt nyilatkozta, hogy a területi autonómia szimbólumát nem lenne szabad hivatalos rendezvényeken használni. Ugyanakkor egyetértene azzal, hogy Románia valamennyi etnikai közössége, így a magyar közösség is, szabadon használhassa nemzeti szimbólumait?
– Románia törvényei világosak, és biztosítják a nemzeti közösségek számára azokat a kulturális és politikai jogokat, amelyeket szabadon gyakorolhatnak. Ha ezek a törvények nem elegendőek, akkor azokat a parlamenti pártok – különösen az európai irányultságúak – tárgyalások révén módosíthatják. Úgy gondolom, hogy ma Romániában a nemzeti közösségek rendelkeznek jogokkal, közös problémánkat a településeink fejlődése jelenti.
– Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor kijelentette, egyetért George Simionnal abban, hogy „eljött az ideje a nemzetek Európájának, egy keresztény Európának”. Miután egyeztetett az RMDSZ elnökével, Kelemen Hunorral, Orbán Viktor visszalépett ettől az állásponttól, és kijelentette, hogy Magyarország nem kívánja befolyásolni a romániai elnökválasztást, és hogy ebben a kérdésben az RMDSZ álláspontja döntő jelentőségű. Hogyan értékeli a budapesti kormány ezen álláspontját?
– Egy vezető kötelessége, hogy mindent megtegyen az emberek jólétéért, a társadalmi és etnikumok közötti békéért, valamint a nagyobb jólét eléréséért. Orbán Viktor miniszterelnök is így tett, amikor meghallgatta az RMDSZ álláspontját, és kijelentette, hogy a romániai magyarok saját érdekeik és törekvéseik szerint hozhatják meg döntéseiket.
Meggyőződésem, hogy a magyar közösség tisztában van azzal, hogy George Simion és társai kigúnyolták a nyelvüket, jogaikat, sőt őseik sírját is meggyalázták, ami minden közösség számára szent érték. Egy temető elleni támadás a történelem, a közösségi emlékezet elleni erőszakos cselekedet, amit nem lehet megbocsátani.
– Miközben az ortodox egyház megerősítette semlegességét a választásokkal kapcsolatban, és a roma közösség még nem döntött – lásd Dorin Cioabának, a romák önjelölt királyának nyilatkozatát –, a magyar politikai szervezetek – RMDSZ, EMSZ, MPE –, valamennyi romániai magyar egyház, illetve számos értelmiségi, író, költő Önt támogatja az elnöki versenyben. A magyar közösségnek még sosem volt ennyire egységes kiállása egy romániai elnökjelölt támogatásában. Hogyan fogadja ezt az üzenetet?
– Ez egy olyan közösség üzenete, amely ismét bizonyítja, hogy egységes a jogai, érdekei és Románia európai helyének védelmében. Valóban figyelemre méltó, hogy a hitbeli és véleménykülönbségek ellenére a magyarok képesek egységbe tömörülni, amikor a közösségük és az országuk sorsa a tét.
De nem csak a túlélésről szól: ez egy sikeres út. Szlogenem: „a változás, ami egyesít”, és ezt kívánom minden románnak, magyarnak és romának az elnöki mandátumom idejére.
– Milyen esélyt lát egy tartós békére Ukrajnában? Románia milyen mértékben támogatná Ukrajnának az európai közösséghez való csatlakozását?
– Románia támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz. Ukrajna ma mindannyiunkat véd az orosz invázióval szemben, és a magyarok számára is elevenen él 1956 emléke, amikor a szovjet csapatok megszállták a szuverén Magyarországot. Ilyesmit többé nem engedhetünk meg. A történelemből megtanultuk, hogy a Kreml biztonsági garanciái semmit sem érnek – ezt mi, románok is, és a magyarok is saját bőrükön tapasztaltuk meg. Ma világszerte több helyen is folynak béketárgyalások – mindannyian egy igazságos és tartós békére vágyunk.
Nicușor Dan független államfőjelölt a Becsületes Románia című választási programjával az ország közigazgatási átszervezésére törekszik. A Krónikának nyilatkozó bukaresti főpolgármester a román–magyar kapcsolatok javításáról is kifejtette véleményét.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
szóljon hozzá!