Igazságügyi miniszter: óriási vészjelzés, hogy nem volt nyomkövetője a gyilkosnak, mentalitásváltásra van szükség

Igazságügy

Elektronikus nyomkövető. Az igazságügyi miniszter szerint fokozható a védelem, hogy nagyobb biztonságban legyenek az erőszakos cselekedetek áldozatai

Fotó: Alina Gorghiu Facebook-oldala

Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint hatalmas vészjelzés, hogy nem volt nyomkövető kar- vagy bokaperece a Maros megyei gyilkosság elkövetőjének. Az igazságügyi tárca vezetője azt is elmondta: a férfiaknak nem szabad a nőkre tárgyként tekinteniük, ilyen irányú nevelésre hatalmas szükség van Romániában.

Krónika

2025. július 16., 16:362025. július 16., 16:36

Az igazságügyi miniszter a Digi24-nek adott interjúban elmondta, „nagy vészjelzés”, hogy a gyilkosság elkövetőjének nem volt nyomkövetője.

Mint arról többször is írtunk, még mindig nem fogták el a mezőméhesi gyilkosság elkövetőjét, bár a nyomozást már több napja folytatják és kiterjesztették a hatóságok.

A 23 éves nő holttestét egy leégett házban találták meg.

A miniszter elmondta, hogy a nyomkövető karkötő felhelyezéséről a törvényt alkalmazó szervek döntenek, de az a tény, hogy „ezt a személyt könnyedén visszaillesztették a társadalomba”, az „komoly vészjelzés”.

Arra a kérdésre, hogy módosítani kell-e a védelmi rendeletre vonatkozó jogszabályokat, az igazságügyi miniszter úgy válaszolt: a védelem időtartamát, az intézkedéseket és a védelem mértékét illetően szigorítani kellene a szabályokat, nagyobb biztonságot garantálni az erőszakos cselekedetek áldozatainak.

„Fontos, hogy azok, akik fenyegetve érzik magukat, azonnal jelentkezzenek. És nagyon fontos, hogy a már meglévő jogszabályokat hatékonyan, szigorúan és nagy odafigyeléssel alkalmazzuk az erőszakos bűncselekmények és a családon belüli erőszak esetén” – mondta a miniszter,

hozzátéve, hogy a romániai jogszabályok már számos olyan elemet tartalmaznak, amelyek összhangban állnak az európai szemlélettel e kérdésben. Arra a kérdésre, hogy Emil Gânj, a nő meggyilkolásával gyanúsított férfi miért nem viselt elektronikus nyomkövetőt, a miniszter azt válaszolta, hogy „meg kell mondanunk, hogy bizonyos kérdések, illetve a történtekkel kapcsolatos kérdések többsége nem a igazságügyi minisztérium hatáskörébe tartozik, hanem a rendőrség, az ügyészek és a bírák által végzett törvényalkalmazás hatáskörébe.” Hozzátette, „ezt a személyt sajnos könnyen visszaengedték a társadalomba”.

Igazságügy Galéria

Emil Gânj, a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottja

Fotó: Maros Megyei Rendőr-főkapitányság

„Büntetett előéletű, elkövetett más bűncselekményt is. Ez nagy vészjelzés. Nem tudom, milyen körülmények között értékelték a helyzetét a fogva tartása alatt, hogy korábban visszaengedhessék a társadalomba.

De hangsúlyozom, hogy a fő felelősség a bűnüldöző szerveket terheli” – mondta a miniszter, aki szerint a rehabilitációról a bíró dönt.

„Neki kell megítélnie, hogy teljesülnek-e a társadalomba való visszailleszkedés feltételei – ez nagy kérdéseket vet fel. A gyilkosság a legsúlyosabb bűncselekmény. Nagy felelősség és figyelem szükséges, meg kell védenünk a társadalmat az ilyen emberektől” – mondta a miniszter. A Maros megyei esettel kapcsolatban azt nyilatkozta, tudomása szerint a hölgy visszautasította a védelmet, majd a panaszát is visszavonta. „Az állam akkor avatkozhat be, amikor az áldozat bejelentést tesz és intézkedéseket kér. Ha kéri, és az állam nem avatkozik be, akkor nagy probléma van” – tette hozzá. Marinescu arról is beszélt, hogy

mentalitásváltásra van szükség Romániában a tekintetben, hogy a férfi ne tekintse tulajdonának a nőt. 2025 első hét hónapjában Romániában harminc nőt öltek meg partnereik vagy volt partnereik.

Radu Marinescu kijelentette, ezek „szörnyű, elfogadhatatlan és egy fejlett, demokratikus jogállamban teljesen megengedhetetlen” esetek, amelyekben az áldozatok segítséget kértek, de nem kaptak védelmet. Kifejtette, e tekintetben Romániában létezik a szükséges jogi keret, de a törvények végrehajtása hiányos.

Hangsúlyozta, hogy a jelenség leküzdése érdekében elengedhetetlen, hogy az oktatás megváltoztassa a mentalitást, amelynek mentén a férfiak a nőket tárgyaknak vagy tulajdonnak tekintik. „Biztosíthatom önöket, hogy a törvényhozással, az igazságszolgáltatási szervekkel és a civil társadalommal együtt keresünk szükséges megoldásokat és alkalmazni is fogjuk őket” – nyilatkozta. A tárcavezető kifejtette, hogy a kiszolgáltatott személyek elleni erőszak elleni küzdelemre vonatkozó jogszabályok tekintetében Románia már rendelkezik a szükséges jogi eszközökkel, amelyek összehasonlíthatók más európai országokéval, de problémás még a törvények alkalmazása.

„Ha valaki a legkisebb jelét is érzi a pszichológiai bántalmazásnak, kényszernek, akár a legenyhébb erőszaknak, tegyen feljelentést, akár a fenyegetés miatt is. A fenyegetés bűncselekmény, forduljanak a hatóságokhoz” – tanácsolta az áldozatoknak. Az a személy, aki más részéről erőszaknak van kitéve, köteles ezt bejelenteni.

Ellenkező esetben ezek a „csendes drámák” senkinek nem jutnak a tudomására. Mint mondta, az állampolgároknak ismerniük kell jogaikat.

„Nagyon fontos a nyilvános tájékoztatás, hogy mindenki lássa, hova vezethet az erőszak. Amint valaki kényszert érez egy kapcsolatban, jelentse, keressen pszichológiai segítséget, keresse meg az összes rendelkezésére álló eszközt” – tette hozzá az igazságügyi miniszter. Nicușor Dan elnök korábban kijelentette, hogy a nőgyilkosság súlyos probléma Romániában, mert az állam tűnik határozottnak e tekintetben. A miniszter szerint vannak olyan helyzetek, amikor bár intézkedéseket foganatosítanak, mégis bűncselekmény történik.

„A világon egyetlen államban sem sikerült elérni azt az abszolút ideális célt, hogy mindenféle bűncselekményt megakadályozzanak.

Ezek a dolgok akkor is megtörténhetnek, ha minden intézkedést megtettek . Ahhoz, hogy racionálisak, rendkívül figyelmesek és professzionálisak legyünk, ezt a helyzetet szubjektív feltételek nélkül kell értékelni. Meg kell vizsgálni, hogy a hatóságok elkövettek-e hibát, és ha igen, akkor intézkedéseket kell hozni. Hatáskörömön belül biztosíthatom Önöket, hogy mindent meg fogunk tenni, ami tőlünk telik” – zárta szavait az igazságügyi miniszter.

korábban írtuk

Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért
Nyomravezetői díjat kínál a rendőrség a mezőméhesi gyilkos kézrekerítésért

Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Nem érkezett Ro-Alert üzenet, megrémültek az Iszmailt ért újabb támadásoktól Tulcea megyében

A Delta katasztrófavédelmi felügyelőség 12 hívást regisztrált a keddről szerdára virradó éjszaka Tulcea megye lakóitól, akiket megrémítettek az ukrajnai Iszmail városát ért orosz dróntámadások, mivel nem kaptak Ro-Alert figyelmeztetést a hatóságoktól.

Nem érkezett Ro-Alert üzenet, megrémültek az Iszmailt ért újabb támadásoktól Tulcea megyében
2025. július 16., szerda

Lelepleznék és felszámolnák a rokkantsági igazolványokkal történő visszaéléseket, átvizsgálják magát a rendszert is

A munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közösen átvizsgálja a rokkantsági igazolvány kiadásához szükséges kritériumok listáját – jelentette be kedd este az Antena 1 műsorában Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter.

Lelepleznék és felszámolnák a rokkantsági igazolványokkal történő visszaéléseket, átvizsgálják magát a rendszert is
2025. július 16., szerda

Szerdán is sok helyen lehet szükség esernyőre

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kilenc déli megyére hőségriasztást, az ország több mint felére zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki szerdán.

Szerdán is sok helyen lehet szükség esernyőre
2025. július 16., szerda

PSD: ne felelősségvállalással fogadják el a második megszorító csomagot!

A tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását célzó második megszorító csomagot nem felelősségvállalással kell elfogadtatni – jelentette ki a legnagyobb kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is.

PSD: ne felelősségvállalással fogadják el a második megszorító csomagot!
2025. július 16., szerda

Pereli a Romsilvát a 100 000 eurós nyugdíjprémiumot felvevő exigazgató

Teodor Țigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója – aki azzal került be a híradásokba, hogy nyugdíjazásakor közel bruttó 100 000 eurós prémiumot kapott – beperelte az állami erdészetet.

Pereli a Romsilvát a 100 000 eurós nyugdíjprémiumot felvevő exigazgató
2025. július 15., kedd

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a PNL és az USR tervezete

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.

Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a PNL és az USR tervezete
2025. július 15., kedd

Pedagógusi véglegesítő vizsga: a tanárok alig több mint 65 százalékának sikerült az írásbelije

Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.

Pedagógusi véglegesítő vizsga: a tanárok alig több mint 65 százalékának sikerült az írásbelije
2025. július 15., kedd

Felmérés: a romániaiak többsége szerint veszély fenyegeti az országot

A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a romániaiak többsége szerint veszély fenyegeti az országot
2025. július 15., kedd

Nem fogadta a kormány a tüntető szakszervezetek képviselőit

Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.

Nem fogadta a kormány a tüntető szakszervezetek képviselőit