Kiadják a Szászsebest Tordával összekötő autópálya 26 kilométeres szakaszának építési engedélyét – jelentette be a keddi kormányülés előtt a Facebook közösségi oldalon Cătălin Drulă, Dacian Cioloş miniszterelnök infrastruktúráért felelős tanácsadója. Ennek a szakasznak a megépítése azt jelentené, hogy sztrádán lehetne eljutni Kolozsvárról Nagyszebenbe vagy éppen Dévára.
2016. június 28., 16:582016. június 28., 16:58
2016. június 28., 20:012016. június 28., 20:01
Mint a tanácsadó bejegyzésében emlékeztetett, az autópálya teljes hossza 70 kilométer. A munkálatok elkezdését 2014. május 20-án rendelték el egy 41 kilométeres szakaszra, 2014. december másodikán pedig további 29 kilométer megépítésére adtak ki rendeletet. 22 hónap alatt kellett volna végezni a munkával – négy hónap lett volna a tervezésre, 18 pedig a kivitelezésre.
„Sajnos 2015 decemberében nagyon rossz állapotban találtuk ezt a projektet. Nem voltak építési engedélyek, nem történtek meg a szükséges kisajátítások, nem vonták ki a mezőgazdasági körforgásból a telkeket, és az egyik szakaszon még a tervek sem készültek el (amiknek négy hónap alatt meg kellett volna lenniük)” – avatott be Cătălin Drulă. Rámutatott ugyanakkor, hogy a legsúlyosabb gond, amivel szembesültek, az volt, hogy építési engedélyek nélkül is elvégeztek különböző munkálatokat. „A politikai tőke hajhászása közben a Ponta-kormány zöld jelzést adott, hogy kezdjék el a munkát, aztán utólag meglesznek a szükséges engedélyek is. Azok azonban soha nem érkeztek meg, a hatóságok pedig felfüggesztették a munkát” – fogalmazott a tanácsos.
Bejegyzése szerint így 2016-ban már katasztrófa közeli állapotok uralkodtak, hiszen az elvégzett munkálatok állaga is egyre csak romlott. De fennállt annak a veszélye is, hogy Románia elveszíti a már elvégezett munkálatokra lehívott európai uniós finanszírozást – több száz millió lejről van szó. „Nagyon sok erőfeszítéssel, nagyon sok felőrölt ideggel, egy, az előző kormány által teremtett rendkívüli helyzetet rendező sürgősségi rendelettel, végre sikerül újra sínre tennünk ezt a projektet. A kormányfő tanácsadója szerint a sztrádát jövőre meg is nyitják a forgalomnak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!