BT-re vált. A Versenytanács szerint nincs akadálya annak, hogy a Transilvania Bank átvegye az OTP romániai üzletágát
Fotó: Kristó Róbert
A Versenytanács engedélyezte azt a 347,5 millió euró értékű tranzakciót, amelynek keretében a Transilvania Bank át kívánja venni az OTP Bank romániai üzletágát. Ez lépés elengedhetetlen volz ahhoz, hogy a magyar bank végleg kivonuljon a romániai piacról.
2024. július 15., 14:592024. július 15., 14:59
A Versenytanács elemzése nyomán megállapította, hogy az ügylet nem akadályozza jelentősen a versenyt a romániai piacon vagy annak jelentős részén, és nincsenek komoly kétségek a tranzakciónak a versenykörnyezettel való összeegyeztethetőségét illetően – írja az Economedia.ro gazdasági portál.
Elemzők szerint a Transilvania Bank, amely már most is a legnagyobb eszközállományú bank Romániában, teljesen leválik a piac többi bankjáról, ha átveszi az OTP Bank Romániát. Így a BT piaci részesedése 22,55 százalékos lesz, a bank eszközei pedig 170 milliárd lejre nőnek, ha átveszi az OTP Bank Romániát.
Mint ismeretes, ez már a második és egyben utolsó jóváhagyás volt a Versenytanács részéről, miután a testület a hónap elején már megállapította, hogy a tranzakció versenyjogi szempontból létrejöhet, de még a külföldi beruházások igazgatóságának is rá kellett bólintania az akvizícióra.
„Úgy látjuk, hogy egyik oldalon sincs probléma. Én azt mondom, hogy sínen van a tranzakció, de még van ez a lépés, amit azért meg kell tenni, és be kell kerülnie a dossziéba ennek a jóváhagyásnak is” – jelentette ki a Versenytanács tagja.
A Versenytanács kedvezően véleményezte, hogy Transilvania Bank megvásárolja a magyar OTP bankcsoport romániai üzletágát – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a szakhatóság tagja.
Amint arról korábban írtunk, február elején jelentették be, hogy az OTP Bank Nyrt. megállapodásra jutott a Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.
Addig az OTP Bank Románia és leányvállalatai továbbra is teljesítik az ügyfelekkel szemben vállalt kötelezettségeiket, és a legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtják. Ebben a szakaszban az OTP Bank Románia ügyfeleinek nem kell lépéseket tenniük, az OTP Romániával való kapcsolatukban ugyanazokat a feltételeket élvezik, mint korábban. A bank továbbra is elkötelezett a Bethlen Gábor Alap iránt, és továbbra is a meglévő feltételek mellett fog együttműködni ügyfeleivel, beleértve a több nyelven/két nyelven kínált szolgáltatásokat is, amennyiben szükséges” – állt a bankok közleményében.
A két fél közti egyeztetések amúgy már tavaly év végén elkezdődtek, miután az erdélyi pénzintézet maradt az utolsó fennmaradó ajánlattevő a magyar tőkéjű bankra. Tavaly nyáron még négy bank jelezte érdeklődését az OTP csoport romániai leányvállalata iránt: az olasz UniCredit, két osztrák pénzintézet (Raiffeisen Bank International és Erste Group), valamint a végül befutó Transilvania Bank.
Az OTP romániai kirendeltsége mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak. A magyarországi anyavállalat 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is.
Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató április végén úgy nyilatkozott, nem szívesen vonulnak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra. E nélkül pedig véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.
Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!