Fotó: OTP Bank Románia
A Versenytanács kedvezően véleményezte, hogy Transilvania Bank megvásárolja a magyar OTP bankcsoport romániai üzletágát – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a szakhatóság tagja. Előrevetítette, hogy sínen van a tranzakció, nem látják akadályát az adás-vétel létrejöttének, azonban a jóváhagyási folyamat a keddi döntéssel még nem zárult le.
2024. július 03., 18:542024. július 03., 18:54
A Versenytanács illetékese kérdésünkre elmondta, az orosz–ukrán háború kitörése óta az európai uniós tagállamok dupla ellenőrzési folyamatot vezettek be. Egy olyan plusz kontrolling folyamatról van szó, amelynek során a 2 millió euró fölötti tranzakciók esetében azt is megvizsgálják, hogy a beruházások hogyan érkeznek az országba, vagy hogy milyen pénzekből finanszíroznak fúziókat vagy beruházásokat. Rámutatott:
de még a külföldi beruházások igazgatóságának is rá kell bólintania az akvizícióra. A folyamat Gyerkó László becslése szerint két–három hét múlva zárulhat le.
de még van ez a lépés, amit azért meg kell tenni, és be kell kerülnie a dossziéba ennek a jóváhagyásnak is” – jelentette ki a Versenytanács tagja.
A szakhatóság amúgy még április elején jelentette be, hogy elemzi azt a tranzakciót, amelynek révén a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank át kívánja venni az OTP romániai érdekeltségeit.
Mint ismeretes, február elején jelentették be, hogy az OTP Bank Nyrt. megállapodásra jutott a Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.
Megállapodásra jutott az OTP Bank Nyrt. a kolozsvári székhelyű Transilvania Bankkal a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának eladásáról, a tranzakció értéke 347,5 millió euró.
„A hatóságok jóváhagyását követően a Transilvania Bank egyesül az OTP Bank Romániával. Az OTP Csoport zökkenőmentes átmenetet biztosít az ügyfelek és a munkavállalók számára, amíg a Transilvania Bank Csoportba való integráció be nem fejeződik. Addig az OTP Bank Románia és leányvállalatai továbbra is teljesítik az ügyfelekkel szemben vállalt kötelezettségeiket, és a legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtják.
Ebben a szakaszban az OTP Bank Románia ügyfeleinek nem kell lépéseket tenniük, az OTP Romániával való kapcsolatukban ugyanazokat a feltételeket élvezik, mint korábban. A bank továbbra is elkötelezett a Bethlen Gábor Alap iránt, és továbbra is a meglévő feltételek mellett fog együttműködni ügyfeleivel, beleértve a több nyelven/két nyelven kínált szolgáltatásokat is, amennyiben szükséges” – állt a bankok közleményében.
Tavaly nyáron még négy bank jelezte érdeklődését az OTP csoport romániai leányvállalata iránt: az olasz UniCredit, két osztrák pénzintézet (Raiffeisen Bank International és Erste Group), valamint a végül befutó Transilvania Bank.
Fotó: Barabás Ákos
Az OTP romániai kirendeltsége mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak. A magyarországi anyavállalat 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató április végén úgy nyilatkozott, nem szívesen vonulnak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra. E nélkül pedig véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.
Romániából kivonult, máshol folytatja a terjeszkedést az OTP Bank – hangzott el a társaság pénteki éves közgyűlését követő sajtótájékoztatón.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!