A fizetés a térségben eszközölt beruházások szintjével is összefügg
Fotó: Orbán Orsolya
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
2025. július 19., 10:222025. július 19., 10:22
2025. július 19., 10:252025. július 19., 10:25
Az eJobs.ro oldalon az év első felében több mint 130 000 állást hirdettek meg és 5,1 millió munkára jelentkezést regisztráltak. Az álláshirdetések egyharmadánál a fizetés összegét is feltüntették. A szakterületeket tekintve az IT, a mérnöki szektor, az olaj/gázipar és az építőipar emelte a bérpiacot, azaz országos szinten a legmagasabb nettó átlaggal szerepeltek – olvasható az Economedia.ro portál összefoglalójában.
Az eJobs bér-összehasonlító alkalmazása, a Salario adatai szerint a fővárosi munkavállalók keresnek a legtöbbet, a nettó átlagfizetés havi 5665 lej. Kolozs megyében az átlagbér 5000 lej, de ugyanezt az összeget jegyezték az év első felében Temes és Szeben megye esetében is – csupán ezek a megyék azok, ahol a nettó átlagfizetés elérte vagy meghaladta az 5000 lejt.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Iași, Brassó és Konstanca megye alkalmazottai számára az év első hat hónapjában az átlagbér 4700 lej volt, míg Argeșben, Prahovában és Doljban 4500 lej. A többi megye, ahol a munkában állók nettó átlagfizetése legalább havi 4000 lej volt, Bihar, Arad, Galac, Fehér, Olt és Tulcea.
Eközben a legalacsonyabb fizetésekről a mehedinți-i, giurgiui és teleormani alkalmazottak számolhatnak be, átlagosan havi 3800 lejjel, Krassó-Szörény és Máramaros pedig havi 3900 lejjel szerepel a sereghajtók között.
„Nyilvánvaló, hogy ezek az átlagok elsősorban a beruházások szintjével, de az adott megyékben jelen lévő munkáltatók profiljával is összefüggnek. Más szóval, minél több olyan vállalat van, amely nagyobb számú szakembert vagy főiskolai végzettségű jelöltet foglalkoztat, annál magasabb lesz az átlagbér az adott megyében. Azokban a megyékben, ahol az állások többsége belépő szintű vagy nem főiskolai végzettségű jelölteket céloz meg, a fizetési szint alacsonyabb lesz” – magyarázta Bogdan Badea, az eJobs vezérigazgatója.
Románia egyre inkább felzárkózik a Nyugat-Európában alkalmazott fizetésekhez az információtechnológiai ágazatban – derül ki egy elemzésből, mely szerint tavaly egy itteni programozó bruttó bére szinte annyi volt, mint egy holland IT-fizetés.
Az álláskeresők elvárásai azonban szinte minden megyében mintegy 30 százalékkal magasabbak, mint a ténylegesen megkapható fizetés. Bukarestben például a jelöltek az átlagosnál 32 százalékkal magasabb fizetésre számítanak (7500 lej az 5665 lejes fizetéssel szemben). A legnagyobb különbségek Brăilában vannak, ahol az elvárások 50%-kal magasabbak a tényleges átlagnál (6 000 lej a 4 000 lejhez képest).
de Vrancea (5 800 lej a 4 000 lejhez képest) és Hunyad (6 000 lej a 4 200 lejhez képest) is az élbolyban van. Még a magas fizetéseket kínáló Kolozs és Temes esetében is 40%-os különbség van a várakozások és a valóság között (7000 lej vs. 5000 lej).
Például a Kolozs megyei statisztikai hivatal legutóbbi közlése szerint májusban a romániai nettó átlagbér 5508 lej volt. A legmagasabb nettó átlagkereset Bukarestben (6989 lej), Kolozs megyében (6740 lej) és Temes megyében (6101 lej) regisztrálták – ezek az összegek jóval magasabbak az állásközvetítő által összesített átlagnál. Az ellenkező póluson a legalacsonyabb nettó átlagbéreket Vrancea (4097 lej), Vaslui (4110) és Vâlcea (4165 lej) megyében jegyezték.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!