Fotó: Mediafax
2009. április 29., 09:292009. április 29., 09:29
Coman közölte, az új adónemet május elsejétől alkalmazzák majd, így az ezen időpönt előtt megszűnt cégeknek már nem kell fizetniük. Az államtitkár szerint a kormány óvni kívánja a vállalkozókat, ezért az idén alapított cégek mentesülnek a minimáladó fizetése alól, csakúgy, mint azon vállalkozások, amelyek törvényesen felfüggesztik tevékenységüket.
A kormány álláspontjának alátámasztására – amely szerint az új adónemmel azon cégeket kívánják adózásra kényszeríteni, amelyek eddig papíron veszteségesek voltak, valójában azonban nyereséget termeltek – az államtitkár ismertette, jelenleg 110 ezer, 10 ezer lej alatti forgalmat bonyolító céget tartanak nyilván, amelyek összesen 67 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, ami azt jelenti, hogy ha ezen vállalkozások rendesen fizették a béreket és a számlákat, legalább három éve veszteségesnek kellene lenniük, ami Coman szerint nem reális.
Ionel Busuioc, az Adóhivatal elnöke közölte, hamarosan közzéteszik az új adónemre vonatkozó jogszabály alkalmazási normáit, ám a nyereség-, illetve a jövedelemadó kiszámításának módszere nem változik.
Nem mindenki ért azonban egyet a kormánnyal. Miközben a vállalkozók attól tartanak, az új adónem bevezetésével cégek százai lesznek kénytelenek beszüntetni működésüket, Călin Popescu-Tăriceanu volt kormányfő, liberális párti képviselő úgy vélte, az új adó csökkenti az esélyt az ország gazdaságának talpra állítására. A politikus szerint hiú ábránd azt remélni, hogy növekedni fognak a költségvetési bevételek. Ehelyett arra számít, hogy egyre többen csalnak majd adót. Egyúttal elégedetlenségét fejezte ki, amiért a tegnap elfogadott költségvetés-módosításban rögzített elvonások nem a fogyasztást, hanem a befektetéseket érintik.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.