2009. november 10., 10:012009. november 10., 10:01
Amint arról lapunkban beszámoltunk, a múlt kedden a képviselőház 242 igen, 36 nem szavazattal és 8 tartózkodással bólintott rá a jogszabályra, amelyet korábban a szenátus elutasított.
A jogszabályt a demokrata-liberálisok utasították vissza, az ellenzék szinte egyhangúlag foglalt mellette állást. A PDL-s politikusok a nem lojális konkurencia előretörésével riogatnak, ugyanis a jogszabály érvénybelépése esetén attól tartanak, hogy a kereskedelmi kamarák túlságosan meggazdagodnak a cégbejegyzésekből befolyó összegek révén.
Hasonlóképpen nyilatkozott a korábban nemzeti liberális párti Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter is, aki az elmúlt évek igazságszolgáltatás terén elkövetett baklövésének nevezte a cégjegyzékről szóló jogszabály módosítását.
Eközben Herman Rosner, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egyenesen jóvátételnek nevezte, hogy a cégbíróság az igazságügyi minisztérium fennhatósága alól visszakerülhet a kamarákhoz.
A cégjegyzéket ugyanis még a kilencvenes évek elején a kereskedelmi kamara állította össze holland mintára, majd működtette éveken keresztül. „Amikor 2002-ben a minisztériumhoz helyezték át a már jól működő, bejáratott cégbíróságot, tulajdonképpen államosítás történt” – emlékezett vissza Rosner, aki szerint azzal, hogy a cégjegyzék újra a kereskedelmi és iparkamarához kerül, a vállalkozók is közelebb jutnak a rendszerhez, jobban alakul majd a kapcsolat az üzletemberek és az érdekeiket képviselni hivatott civil szervezet között.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.