Fotó: Facebook/Romgaz
A bukaresti kormány célkitűzése az ország energetikai függetlenségének biztosítása – jelentette ki vasárnap Nagybányán Florin Cîţu miniszterelnök, aki szerint a teljes politikumnak ezt a célt kellene követnie, ezért konzultációt indít a pártokkal a témában.
2021. szeptember 05., 12:492021. szeptember 05., 12:49
2021. szeptember 10., 12:032021. szeptember 10., 12:03
„Láttuk idén, mennyire fontos ez az energetikai függetlenség. Ennek a kormánynak ez a célkitűzése, de a teljes politikum célkitűzése kell hogy legyen. Amikor Bukarestbe megyek, kezdeményezni fogok egy egyeztetést az összes párttal Romániai energetikai függetlenségéről. Ez egy olyan dolog, amelynek mindenkit egyesítenie kell, hiszen végsősoron nemzetbiztonságról van szó” – fogalmazott a kormányfő.
„Ami a gázárakat illeti, a növekedést egyszerűen az Orosz Föderáció, a Gazprom irányítja. Az én véleményem a témában az, hogy amint működőképessé válik az északi-tengeri extra gázvezeték (Északi Áramlat 2), csökkeni fognak az árak” – fogalmazott a tárcavezető.
A villanyáram árának megugrásáért eközben Popescu az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal) teszi felelőssé, mondván, az egyezmény megszületése után több mint 100 százalékkal, 22 euróról 55 euróra drágult a fosszilis energiaszektor által fizetett úgynevezett CO2-tanúsítvány.
Konkrétumot azonban még nem tudott mondani, nyilatkozata alapján továbbra sem dőlt el, hogy az átlagkeresethez vagy az átlagos fogyasztáshoz kötik a pénzügyi segítséget.
Mindenki arra az energiaforrásra kap majd támogatást a téli hónapokban, amivel lakását fűti, tehát nem csak a földgázra és a villanyáramra, hanem a tűzifára is vonatkozni fog a készülő törvénytervezet – mondta el Derzsi Ákos energiaügyi államtitkár.
Nem áll szándékában a bukaresti kormánynak beleszólni az energiaárak szabadpiaci alakulásába, viszont azt ígérik, idén télen mindenképp belepótolnak „több millió” háztartási fogyasztó földgáz- és villanyszámlájába.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás