Fotó: Facebook/Romgaz
A bukaresti kormány célkitűzése az ország energetikai függetlenségének biztosítása – jelentette ki vasárnap Nagybányán Florin Cîţu miniszterelnök, aki szerint a teljes politikumnak ezt a célt kellene követnie, ezért konzultációt indít a pártokkal a témában.
2021. szeptember 05., 12:492021. szeptember 05., 12:49
2021. szeptember 10., 12:032021. szeptember 10., 12:03
„Láttuk idén, mennyire fontos ez az energetikai függetlenség. Ennek a kormánynak ez a célkitűzése, de a teljes politikum célkitűzése kell hogy legyen. Amikor Bukarestbe megyek, kezdeményezni fogok egy egyeztetést az összes párttal Romániai energetikai függetlenségéről. Ez egy olyan dolog, amelynek mindenkit egyesítenie kell, hiszen végsősoron nemzetbiztonságról van szó” – fogalmazott a kormányfő.
„Ami a gázárakat illeti, a növekedést egyszerűen az Orosz Föderáció, a Gazprom irányítja. Az én véleményem a témában az, hogy amint működőképessé válik az északi-tengeri extra gázvezeték (Északi Áramlat 2), csökkeni fognak az árak” – fogalmazott a tárcavezető.
A villanyáram árának megugrásáért eközben Popescu az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal) teszi felelőssé, mondván, az egyezmény megszületése után több mint 100 százalékkal, 22 euróról 55 euróra drágult a fosszilis energiaszektor által fizetett úgynevezett CO2-tanúsítvány.
Konkrétumot azonban még nem tudott mondani, nyilatkozata alapján továbbra sem dőlt el, hogy az átlagkeresethez vagy az átlagos fogyasztáshoz kötik a pénzügyi segítséget.
Mindenki arra az energiaforrásra kap majd támogatást a téli hónapokban, amivel lakását fűti, tehát nem csak a földgázra és a villanyáramra, hanem a tűzifára is vonatkozni fog a készülő törvénytervezet – mondta el Derzsi Ákos energiaügyi államtitkár.
Nem áll szándékában a bukaresti kormánynak beleszólni az energiaárak szabadpiaci alakulásába, viszont azt ígérik, idén télen mindenképp belepótolnak „több millió” háztartási fogyasztó földgáz- és villanyszámlájába.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
1 hozzászólás