Az energiaárak alakulásáról egyeztetettek kedden a kormány, illetve illetékes hatóságok képviselői
Fotó: Gov.ro
Nem áll szándékában a bukaresti kormánynak beleszólni az energiaárak szabadpiaci alakulásába, viszont azt ígérik, idén télen mindenképp belepótolnak „több millió” háztartási fogyasztó földgáz- és villanyszámlájába. A pontos mechanizmuson még dolgoznak, de az állami hatóságok addig is elkezdik a szolgáltatók ellenőrzését, hogy fényt derítsenek az esetleges visszaélésekre.
2021. augusztus 31., 17:462021. augusztus 31., 17:46
2021. szeptember 10., 12:052021. szeptember 10., 12:05
Az állam nem fog maximális értéket megszabni az energia árának, azonban megoldást keres arra, hogy kompenzálja a számla egy részét – jelentette ki kedden Florin Cîțu miniszterelnök az energiaárak alakulásáról Virgil Popescu energetikai miniszterrel, illetve illetékes hatóságok képviselőivel folytatott találkozót követően, miután
Mint ismeretes, az országban az év elején liberalizálták a villamosenergia-árakat, és tavaly júliusban a gázárakat, így a lakossági fogyasztók már nem államilag szabályozott áron kapják az energiát.
A hétfői találkozón részt vettek az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), a Transelectrica, az Opcom villamosenergia tőzsde és a Versenytanács képviselői. A kormányfő arra kérte az illetékeseket, hogy vizsgálják meg, vannak-e olyan cégek – akár államiak –, amelyek visszaélnek a helyzettel, és mesterségesen emelik az árakat. „Amennyiben ilyesmi történne, a legszigorúbb intézkedéseket fogjuk foganatosítani” – szögezte le Cîțu. Jelezte egyúttal: azért hívta oda a fogyasztóvédelem képviselőjét is, mivel nem szeretné, ha kiderülne, hogy a számlák növekedésének egy része „az állami tulajdonú vállalatok hatékonysági hiányosságainak tulajdonítható”. Nyomatékosította: éppen emiatt rendelte el az év elején az állami vállalatok reformját, hogy ezek hatékonyabbá váljanak.
Ellenőrzéseket végez az Energiaár-szabályozó Hatóság és a Fogyasztóvédelmi Hatóság azoknál a földgázszolgáltatóknál, amelyek korábban egy éves szerződést kötöttek a fogyasztókkal rögzített árról, most viszont a tarifák növeléséről értesítik őket.
Közepes távú célkitűzésként Románia energetikai függetlenségének biztosítását jelölte meg, jelezve egyúttal, hogy rövid távon, vagyis
A kormányfő a számla egy részének kompenzálását javasolta, és sürgette a megfelelő megoldás megtalálását. „Elsősorban a fogyasztóknak nyújtandó villany- és gázszámla-támogatásról van szó, amelyre már javaslatot tettünk; ezt részletesen ki kell dolgozni, és minél hamarabb véglegesíteni kell” – húzta alá Cîţu, aki szerint ugyanakkor meg kell magyarázni a lakosságnak, miért emelkedtek az energiaárak, amikor az energia nagy részét állami vállalatok termelik Romániában.
Az áramszámla-támogatást akkor is bevezetik, ha a parlament nem szavazza meg időben a sérülékeny fogyasztókról szóló törvényt
Fotó: Pinti Attila
A miniszterelnök emlékeztetett egyúttal arra, hogy
Mivel idehaza nőtt a fogyasztás, nőtt az importált energia mennyisége, ezzel együtt pedig a fogyasztói ár is. Az ország számára a megoldás az lenne, és ő ezt kész felvállalni, hogy energetikailag függetlenné váljék, azaz növelje termelési kapacitását, és teljes egészében belföldön termelje meg a szükséges energiát, részletezte a kormányfő. Véleménye szerint Románia rendelkezik az ehhez szükséges erőforrásokkal, és a kormány már dolgozik az ezt elősegítő programokon.
Alacsony jövedelmű lakosok milliói kerülhetnek nehéz helyzetbe Romániában az energiahordozók drasztikus drágulása miatt.
Ami az idén télen esedékes támogatási mechanizmust illeti, Virgil Popescu energiaügyi miniszter a találkozó után bejelentette, hogy fogyasztók millió fognak állami támogatást kapni a kormánytól a földgáz- és villanyszámlák kifizetéséhez. Pontos részleteket egyelőre nem tudott elárulni, de azt mondta, készül a javaslat. Az viszont bejelentése szerint
A miniszter hangsúlyozta, az áramszámla-támogatást akkor is bevezetik, ha a parlament nem szavazza meg hasznos időben a sérülékeny fogyasztókról szóló törvényt.
Popescu közölte: Romániában 4,5 millió olyan háztartás van, amelyben az éves fogyasztás nem éri el az 1000 kWh-t. Azt azonban, hogy pontosan mekkora terhet ró majd a támogatási mechanizmus az állami költségvetésre, egyelőre nem tudta pontosan közölni, azt mondta, még számításokat végeznek.
Az energiaügyi miniszter egyúttal leszögezte, a fogyasztókkal szemben sorozatos visszaéléseken tetten ért szolgáltatók kemény bírságokra számíthatnak.
Az országos energiaár-szabályozó hatóság (ANRE) a 2020. július elseje és 2021. június 30-a közötti időszakban a Hidroelectrica szolgáltatóra rótta ki a legnagyobb bírságokat a piac liberalizálása után észlelt szabálytalanságok miatt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!