2009. július 19., 15:172009. július 19., 15:17
A tavalyi 5,7 százalékról idén 7,4 százalékra nő az abszolút szegénységben élők száma, ugyanez az arány a szegénységben élő gyerekek esetében 7,8-ról 10,7 százalékra nő, állapítja meg a Világbank egy dokumentumban, amely a nemzetközi pénzintézet Romániával való partnerségének stratégiájáról szól.
A Világbank megállapítja, hogy 2003 és 2008 között Romániában valóságos gazdasági boom történt, az EU-csatlakozási folyamatnak köszönhetően, ez pedig a szegénység gyors csökkenését eredményezte. „Az abszolút szegénységben élők aránya a 2000-es 35,9 százalékról 2008-ra 5,7 százalékra csökkent. A gazdasági fellendülést jelentős mértékben a magánbefektetések hozták, és amikor az EU-csatlakozás perspektívája bizonyossá vált, Románia alacsony kockázatú, népszerű befektetési célországgá vált” – áll a dokumentumban.
Míg 2007-ben 2,1 millió ember élt az abszolút szegénységi küszöb alatt, ez a szám 2008-ra 1,2 millióra csökkent. A Világbank szerint a szegénység továbbra is a vidéki közösségeket érinti, ahol a szegények 75 százaléka él. A nemzetközi pénzintézet szerint veszélyben van a szegénység csökkentésére hozott intézkedések eredménye, a jelenlegi gazdasági válság pedig megfordítja a beindult kedvező tendenciákat.
A szegények többsége továbbra is a vidéki lakosság köreiből kerül majd ki. Vidéken 30 százalékos lesz a szegénység növekedése, ugyanez az arány azonban városon 40 százalék lesz, véli a Világbank.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.