2012. június 20., 10:002012. június 20., 10:00
Ponta szerint a bemutatott, 2010 augusztusában, illetve szeptemberében aláírt szerződésekből kiderül, hogy megawattonként 128, 174 és 180 lejért exportálták az áramot, miközben a piaci ár 220 lej volt. A kormányfő reményét fejezte ki, hogy a Szervezettbűnözés- és Terrorizmus Elleni Ügyosztály (DIICOT) és az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a végére jár az ügynek.
Ponta még egy héttel ezelőtt jelezte, hogy a DNA rendelkezésére bocsátja az összes olyan dokumentumot, amelyből kiderül, hogyan károsult a Hidroelectrica főrészvényeseként a kormány a Videanu mandátuma idején meghosszabbított szerződések miatt. Szerinte az „okos fiúkkal” megkötött, 2018-ig meghosszabbított szerződések „az elmúlt 22 év legnagyobb törvénytelenségét jelentik, amely miatt a Hidroelectrica és az államkassza több százmillió eurós bevételtől esett el”.
Videanu már korábban bejelentette, hogy beperli a kormányfőt a vádak miatt, tegnap pedig sajtótájékoztatón reagált a Ponta által mondottakra. A volt miniszter leszögezte: mandátuma alatt a Hidroelectrica egyetlen megawatt áramot sem exportált. 2010-ben valóban kötöttek egy exportszerződést, abban azonban azt rögzítették, az Electrica exportál a turceni-i, a rovinari-i erőművektől, illetve kis részben a Hidroelectricától származó áramot.
Erre azért volt szükség, hogy felhasználják az Olténiai Országos Lignittársaság (SNLO) által felhalmozott, egymillió dolláros szénkészletet, ellenkező esetben az SNLO-nál a megrendelések hiánya miatt elbocsátásokat kellett volna eszközölni. Videanu szerint mandátuma alatt épp azokat a káros szerződéseket vizsgálták felül, amelyeket még a Năstase-kormány idején kötöttek meg, amelyben Victor Ponta a kormányzati ellenőrző testület vezetője volt.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.