Sokan még a pandémia előtt felvették a hitelt, azóta viszont megromlott anyagi helyzetük, és nem tudnak törleszteni
Fotó: Orbán Orsolya
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, ennek ellenére látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik a korábban felvett kölcsöneiket. A legtöbb hitelhátralék a „90 napon túli késedelem” kategóriába tartozott, vagy már eljutott a „behajtókhoz”.
2025. január 14., 20:552025. január 14., 20:55
2020-ban, a koronavírus-világjárvány első évében a Román Nemzeti Bank (BNR) 160 ezer olyan romániai lakost tartott nyilván, akik több mint 30 napos tartozást halmoztak fel valamely bankkal szemben, míg a más jellegű hitelintézeteknél 20 100 nem törlesztő hitelest regisztráltak.
ami 33 százalékos növekedést mutat – irányítja rá a figyelmet keddi elemzésében a Hotnews.ro portál, amely a román jegybank által január 10-én, pénteken közzétett, a hitelhátralékokra vonatkozó adatokat is tartalmazó adatsorokat vette górcső alá.
„A koronavírus-világjárvány sokat rontott a helyzeten. Voltak olyan emberek, akik a pandémia előtt vettek fel hitelt, majd elvesztették a munkájukat, és elkezdtek levegő után kapkodni a hitelek visszafizetésénél” – mutatott rá a szomorú számsorok mögötti valóságra a Hotnewsnak nyilatkozva egy névtelenséget kérő jegybanki tisztviselő.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!