Sokan még a pandémia előtt felvették a hitelt, azóta viszont megromlott anyagi helyzetük, és nem tudnak törleszteni
Fotó: Orbán Orsolya
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, ennek ellenére látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik a korábban felvett kölcsöneiket. A legtöbb hitelhátralék a „90 napon túli késedelem” kategóriába tartozott, vagy már eljutott a „behajtókhoz”.
2025. január 14., 20:552025. január 14., 20:55
2020-ban, a koronavírus-világjárvány első évében a Román Nemzeti Bank (BNR) 160 ezer olyan romániai lakost tartott nyilván, akik több mint 30 napos tartozást halmoztak fel valamely bankkal szemben, míg a más jellegű hitelintézeteknél 20 100 nem törlesztő hitelest regisztráltak.
ami 33 százalékos növekedést mutat – irányítja rá a figyelmet keddi elemzésében a Hotnews.ro portál, amely a román jegybank által január 10-én, pénteken közzétett, a hitelhátralékokra vonatkozó adatokat is tartalmazó adatsorokat vette górcső alá.
„A koronavírus-világjárvány sokat rontott a helyzeten. Voltak olyan emberek, akik a pandémia előtt vettek fel hitelt, majd elvesztették a munkájukat, és elkezdtek levegő után kapkodni a hitelek visszafizetésénél” – mutatott rá a szomorú számsorok mögötti valóságra a Hotnewsnak nyilatkozva egy névtelenséget kérő jegybanki tisztviselő.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.
A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.
Bár sok volt a bizonytalansági tényező, és az ingatlanárak is – sokak várakozásával ellentétben – tovább emelkedtek, nőtt tavaly a Romániában értékesített ingatlanok száma.
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
A novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei évre tervezett 7 százalékos költségvetési hiány finanszírozásához Romániának mintegy 231 milliárd lejes hitelre van szüksége, amit külföldi és hazai pénzpiacokról készül biztosítani a kormány – jelentette ki hétfőn Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Sokakat meglepett a bejelentés, hogy Románia máris szerződést kötött a fekete-tengeri Neptun Deep gázlelőhelyen kitermelésre váró földgáz külföldi értékesítéséről.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arra engedett következtetni hétfőn, hogy a kormány nem tervezi az általános forgalmi adó (áfa) emelését, illetve arra is, hogy „megdorgálta” Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki az áfaemelés lehetőségéről beszélt.
Már idén bevezetheti a kormány a progresszív adózást a jelenlegi egykulcsos rendszer helyett a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozó politikai források szerint.
szóljon hozzá!