Jelenleg már ennyibe kerülnek az üzemanyagok az OMV kútjainál
Fotó: Rostás Szabolcs
Ismét drágították a benzint és a gázolajat a romániai kőolajipari társaságok, idén immár hatodjára. Az üzemanyag ára az év eleje óta több mint 30 banival emelkedett.
2025. január 18., 19:452025. január 18., 19:45
2025. január 18., 19:512025. január 18., 19:51
A vezető hazai kőolajipari vállalat, a Petrom literenként 5 banival emelte az üzemanyagok árát ettől a hétvégétől. Az osztrák tulajdonban lévő társaság kútjainál a standard benzin literenkénti ára 7,47, míg a standard gázolajé 7,64 lej körül mozog.
Az OMV és a MOL kútjainál például jelenleg a standard benzin 7,53 lejbe (1,5 euró), míg a gázolaj 7,70 lejbe (1,54 euró) kerül literenként. Ezeknél a társaságoknál január elsején, az idei első drágításkor a benzin még 7,31, míg a gázolaj 7,48 lejbe került.
Fotó: Rostás Szabolcs
A decemberi árszinthez képest a gázolaj 37, a benzin 39 banival drágult. A mostani amúgy a hatodik üzemanyagár-emelkedés ebben az évben Romániában. Egyébként az idei első drágulás oka az, hogy – mint arról beszámoltunk – 2025. január elsejétől több mint 25 százalékkal emelkedett az üzemanyagok jövedéki adója. Az ólommentes benzin esetében a jövedéki adó ezer literenként 2 019 lejről 2 528 lejre, míg a gázolaj esetében 1 850-ről 2 317 lejre nőtt.
Az üzemanyag-drágulás dominóhatást vált ki a kereskedelemben, és megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
1 hozzászólás