A közlekedési infrastruktúra építését árgus szemekkel figyelő egyesület nemrég készített felvételeket a Bihar megyei szakasz sok éve torzóban maradt építőtelepéről
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Az országos közútkezelő társaság (CNAIR) úgy döntött, érvényteleníti az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának megtervezésére és megépítésére kiírt versenytárgyalást, miután egyetlen megfelelő ajánlat sem érkezett, holott négy pályázat is volt – értesült a Pro Infrastruktúra Egyesület.
2021. július 22., 12:322021. július 22., 12:32
2021. július 22., 13:272021. július 22., 13:27
„Kiértékelés alatt áll” az észak-erdélyi autópálya (A3) Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszára kiírt versenytárgyalás – így reagált csütörtökön az Országos Közútkezelő Társaság (CNAIR) azokra az értesülésekre, amelyek szerint már döntött volna arról, hogy érvényteleníti a Bihar megyei szakasz megtervezésére és megépítésére kiírt licitet, miután egyetlen megfelelő ajánlat sem érkezett, holott négy pályázat is volt. Közölték: a kiszivárgott csak egy „köztes dokumentum”, amelyet még vizsgálnak.
„Még zajlik az ajánlatok kiértékelése. Mostanáig nem adták ki az eredményről szóló tájékoztatásokat. A CNAIR cáfolja az eljárás érvénytelenítéséről szóló információkat” – szögezte le a közlemény.
Jelezték egyúttal: amikor lezárul a kiértékelési folyamat, és elfogadják a jelentést, az illetékesek értesíteni fogják az ajánlattevőket az eredményről.
ott ugyanis még a 2000-es évek elején az amerikai Bechtel vállalat fogott neki a sztrádaépítésnek, a szerződésbontást, majd újabb licit kiírását követően a spanyol Corsannal megkötött szerződés is hasonló sorsa jutott, egy másik versenytárgyalást pedig, amelyből amúgy a Construcții Sibiu került ki győztesként, szintén érvénytelenítettek.
pályázatot nyújtott be az Erbașu–Vahostav–SK-társulás, a DrumAsfalt–Trameco–OPR Asfalt–Obras Publicas Y Ragadios–Citadina 98–Lemacons-társulás, a Rizzanni de Eccher Spa Italy–Artera Blue-társulás, valamint a török ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi vállalat.
A kiírás a 26,35 kilométeres sztrádaszakasz tervezéséről és megépítéséről szólt, a nyertesnek 6 hónap állt volna a rendelkezésére a tervezési munkálatokra, további 18 hónap pedig a kivitelezésre. A szerződés értékét 503,69 millió lejre (áfa nélkül) becsülték.
Papíron már több mint 4900 kilométer autópálya szeli át Romániát, a valóságban alig több mint 900 kilométer sztráda könnyíti meg a közlekedést, további nagyjából 360 kilométeren zajlanak építési munkálatok, és 300 kilométerre írták ki a versenytárgyalást.
Az Erbașu által vezetett társulás a kiszivárgott információk szerint 543 millió lejt, a Drum Asfalt köré tömörült cégek pedig 563 millió lejt kértek.
Az Economica.net gazdasági portál úgy tudja, hogy minkét társulás fellebbezést nyújtott be az Óvásokat Elbíráló Országos Tanácshoz (CNSC) a liciten elért pontszám miatt.
a Bisztraterebes és Bihar között épülő aszfalcsíknál az akadályozza a munkát, hogy a Trameco a szerződés értékének megemelését kéri.
Már azelőtt be is zárhatják az észak-erdélyi autópálya egyik építőtelepét, hogy a munkálatok elkezdődtek volna, miután a Bisztraterebes és Bihar közötti szakasz megépítésére kiírt licitből győztesként kikerült konzorcium 30 millió euróval többet kér.
Jó hír viszont, hogy a Szilágynagyfalu és Berettyószéplak közötti 14 kilométeres szakaszon a versenytárgyalásból győztesként kikerült török Nurol vállalat megkezdi az építési munkálatokat.
A szállításügyi minisztérum kiadta az engedélyt az észak-erdélyi autópálya Szilágynagyfalu (Nuşfalău) és Berettyószéplak (Suplacu de Barcău) közötti szakaszának megépítésére.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!