Messze még az az idő, amikor autópályán száguldhatunk a magyar határtól Brassóig
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Már azelőtt be is zárhatják az észak-erdélyi autópálya egyik építőtelepét, hogy a tulajdonképpeni munkálatok elkezdődtek volna, miután a Bisztraterebes és Bihar közötti csaknem 30 kilométeres szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból győztesként kikerült konzorcium mintegy 30 millió euróval több pénzt kér, mint amennyiért korábban vállalta, hogy megépíti a sztrádaszakaszt. A szerződésbontás további legalább kétéves késést eredményezhet.
2021. június 15., 08:442021. június 15., 08:44
2021. június 15., 16:532021. június 15., 16:53
A Bisztraterebes és Bihar közötti 28,55 kilométeres szakasz megépítésére a román állam képviselői a nagyváradi Trameco cég által vezetett román–szlovák konzorciummal tavaly júniusban kötöttek szerződést. A dokumentum aláírásával a cégcsoport vállalta, hogy 326 millió lej + áfa ellenében 6 hónap alatt elkészíti a terveket, és 18 hónap alatt megépíti a sztrádaszakaszt, amely 18 hidat és felüljárót, illetve 40 átereszt is magába foglal.
Tény viszont, hogy a Trameco képviselője, Beniamin Rus váradi vállalkozó már a szerződés aláírásakor – amelyen Ludovic Orban akkori kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter is részt vett – felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy az amerikai Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt.
Az újabb közbeszerzést 2016-ban írták ki.
A győztes konzorcium viszont az építőtelep tavalyi birtokba vétele után azt tapasztalta, hogy a Bechtel által elvégzett munkálatok esetében nem történt állagmegőrzés, nem fedték le az alapozáshoz kiásott, majd lebetonozott gödröket, így azokba beszivárgott a víz, a terület pedig így már nem alkalmas arra, hogy elbírja a tervezett építményeket, megerősítési munkálatokra van szükség – mondta el a Digi 24 hírtelevíziónak a vállalkozás képviselője, Marius Camber.
Az új műszaki terv szerint 30 millió euróval több pénzre lenne szükség a szakasz megépítésére a szerződésbe foglalthoz képest. Ehhez azonban a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) jóváhagyására lenne szükség.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Azóta szakaszokra bontva írják ki a liciteket, de a munkálatok nem haladnak a várt ütemben, és számos szakaszon merültek fel gondok is, szerződésbontások is történtek.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!