Messze még az az idő, amikor autópályán száguldhatunk a magyar határtól Brassóig
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Már azelőtt be is zárhatják az észak-erdélyi autópálya egyik építőtelepét, hogy a tulajdonképpeni munkálatok elkezdődtek volna, miután a Bisztraterebes és Bihar közötti csaknem 30 kilométeres szakasz megépítésére kiírt versenytárgyalásból győztesként kikerült konzorcium mintegy 30 millió euróval több pénzt kér, mint amennyiért korábban vállalta, hogy megépíti a sztrádaszakaszt. A szerződésbontás további legalább kétéves késést eredményezhet.
2021. június 15., 08:442021. június 15., 08:44
2021. június 15., 16:532021. június 15., 16:53
A Bisztraterebes és Bihar közötti 28,55 kilométeres szakasz megépítésére a román állam képviselői a nagyváradi Trameco cég által vezetett román–szlovák konzorciummal tavaly júniusban kötöttek szerződést. A dokumentum aláírásával a cégcsoport vállalta, hogy 326 millió lej + áfa ellenében 6 hónap alatt elkészíti a terveket, és 18 hónap alatt megépíti a sztrádaszakaszt, amely 18 hidat és felüljárót, illetve 40 átereszt is magába foglal.
Tény viszont, hogy a Trameco képviselője, Beniamin Rus váradi vállalkozó már a szerződés aláírásakor – amelyen Ludovic Orban akkori kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter is részt vett – felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy az amerikai Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt.
Az újabb közbeszerzést 2016-ban írták ki.
A győztes konzorcium viszont az építőtelep tavalyi birtokba vétele után azt tapasztalta, hogy a Bechtel által elvégzett munkálatok esetében nem történt állagmegőrzés, nem fedték le az alapozáshoz kiásott, majd lebetonozott gödröket, így azokba beszivárgott a víz, a terület pedig így már nem alkalmas arra, hogy elbírja a tervezett építményeket, megerősítési munkálatokra van szükség – mondta el a Digi 24 hírtelevíziónak a vállalkozás képviselője, Marius Camber.
Az új műszaki terv szerint 30 millió euróval több pénzre lenne szükség a szakasz megépítésére a szerződésbe foglalthoz képest. Ehhez azonban a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) jóváhagyására lenne szükség.
Mint ismeretes, a Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. Azóta szakaszokra bontva írják ki a liciteket, de a munkálatok nem haladnak a várt ütemben, és számos szakaszon merültek fel gondok is, szerződésbontások is történtek.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!