Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter
Fotó: Mediafax
Az alkotmánybíróságtól várnak jogorvoslatot a szakszervezetiek a bérek körül kialakult visszás helyzetben. A munkaügyi miniszter hárít.
2018. február 07., 17:432018. február 07., 17:43
2018. február 07., 17:572018. február 07., 17:57
Ellopta a munkáltató azoknak az alkalmazottaknak a pénzét, akik kevesebbet visznek haza a társadalombiztosítási hozzájárulás terhének a munkavállalóra történő átruházása után – jelentette ki szerdán Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter. „Nekünk nincsenek adataink a magánszféra fizetéseiről. Mindenesetre megismétlem, hogy mindenki értse, a hozzájárulások átruházásának nem szabadna kihatnia a magánszektorban dolgozó alkalmazottak nettó fizetésére, mivel a munkáltatónak ugyanannyi kiadása maradt, mint amennyi tavaly volt.
– fogalmazott a tárcavezető, aki korábban számtalanszor leszögezte, hogy a szociálliberális kormány által foganatosított intézkedés nyomán egyetlen fizetés sem fog csökkenni.
Miközben havi 800 lejjel nő a honatyák havi illetménye, alapos bércsökkenéseket hoz a fiskális forradalom ettől a hónaptól a köz- és a magánszférában egyaránt. Sok alkalmazott kevesebb pénzt visz haza a napokban, mint egy hónappal korábban.
Az állami szektor bércsökkenései kapcsán is megvan a munkaügyi miniszter véleménye: szerinte sok esetben a humánerőforrás-osztályok rosszul számolták ki a fizetéseket, mivel tévesen értelmezték a törvényeket. Példaként a törvényszéki jegyzőket hozta fel, akiknek képviselőivel éppen szerdán egyeztetett, és azt mondja, kiderült, mindössze azért kaptak kevesebb pénzt, mivel nem megfelelően számolták ki havi járandóságukat. Éppen ezért arra kérte azokat az egészségügyi alkalmazottakat, akik szintén fizetéscsökkenésre panaszkodnak, hogy bércéduláikkal menjenek be a minisztériumba, hogy megvizsgálják, miért történhetett ez.
– jelentette ki Vasilescu. A munkaügyi tárca vezetője különben azt mondja, hogy az alkalmazottak több mint 90 százaléka elégedett a fizetésével.
Fotó: Mediafax
„Hozzák a bércédulát, hogy lássuk, kit vertek át, lássuk, mennyiről csökkent a fizetése, mivel nekem az az érzésem, hogy túl sokat siratják azokat, akiknek nagy fizetésük van. Annak érdekében, hogy egyensúlyt teremtsünk a rendszerben, és kialakítsuk az 1 a 12-höz arányt, az egyetlen megoldás a fizetések szabályozása volt. Úgy gondolom, hogy több mint 90 százalék elégedett, 3 százalék számára persze óriási a botrány, s arról ne is beszéljek, hogy egyeseknek, lám, ma gyakorlatban is bebizonyosodott, rosszul számolták ki a fizetését, ami a humánerőforrás-osztály hibája, nem pedig a törvényé” – szögezte le.
„Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter félretájékoztat” – jelentette ki azonban mintegy válaszképpen az elhangzottakra Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés elnöke, jelezve egyúttal, hogy
hiszen a részmunkaidősnek több hozzájárulást kell fizetnie, mint a nyolc órára alkalmazott kollégájának. „A miniszter asszony azt mondja, hogy a fizetések csak a vezető tisztségben levő 3 százalék esetében csökkentek. Hamis. A legbanálisabb példa a szociális munkásoké” – hangsúlyozta Hossu. Bírálta egyúttal a kormány és a szakszervezetek közötti kommunikáció hiányát.
Átszervezés kell a nyugdíjtörvényhez
Jelenleg számításokat végez a munkaügyi minisztérium a nyugdíjtörvény kapcsán – jelentette ki szerdán újságírói kérdésre Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter. Közölte egyúttal, előbb a nyugdíjpénztár átszervezésére van szükség, mivel a annyi alkalmazottal, ahánnyal most működnek, nem tudnak újraszámolni 5 millió nyugdíjt.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!