2009. november 19., 10:242009. november 19., 10:24
Valendorfean arról is tájékoztatott, hogy november 23-ától indul a Regionális Operatív Program 4.3-as kisvállalkozások fejlesztését célzó pályázati kiírása. Mint mondta, eddig nem tapasztaltak lényeges ugrást a pályázatok számában, de ez többek közt amiatt is van, hogy a magánszektor számára csak ezután írnak ki pályázatot. Hogy ténylegesen növekszik-e majd az uniós finanszírozást igénylő kis- és közepes vállalkozások száma, az tehát csak november végén dől majd el.
A tegnap lezajlott tájékoztató jellegű eseményről Valendorfean úgy nyilatkozott, a már harmadik alkalommal megrendezett fórum idei újdonsága, hogy az Északnyugati Regionális Fejlesztési Régióban korábban megvalósított sikeres pályázatokat mutatják be, szemben a korábbi évek hagyományával, amikor mindig csak az épp aktuális pályázati lehetőségeket ismertették.
A fórumot a szintén tegnap nyílt Universitaria, Pro Libris és Business Support vásárokkal egy időben az Expo Transilvania kiállítócsarnokában rendezték. Valendorfean arra is kitért, hogy azért időzítették rendezvényüket a november 18–20. között megrendezett vásárokkal azonos időpontra, mert az uniós pályázatok iránt érdeklődő kis- és közepes vállalkozások kifejezték azon igényüket, hogy részletesebb információkhoz jussanak az uniós pályázás mikéntjéről.
A november 20-áig tartó vásár időtartama alatt az érdeklődő vállalatok, cégek képviselőit több standon látja el valamennyi rendelkezésükre álló információval az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.