Fotó: Agerpres
2009. augusztus 10., 15:392009. augusztus 10., 15:39
Az IMF szerint a következő három negyedévben folytatódik a nemzeti össztermék (GDP) csökkenése, amely az év végéig a márciusban előrejelzett 4,1 százalékos visszaesés kétszerese lehet. Ezt azt jelenti, hogy a jelzett időszakban a romániai gazdasági válság eléri mélypontját, majd ismét növekedésnek indul a nemzetgazdaság, tette hozzá Franks.
A Valutaalap küldöttségének vezetője elmondta, az infláció a vártnál gyorsabb ütemben csökkent: míg a hitelegyezmény feltételeinek márciusi kidolgozása közben 4,5 százalékos inflációval számoltak, jelenleg ez a mutató 4,3 százalékos. A román jegybank 3,5 százalékos (+/-1 százalék) inflációs célt tűzött ki 2009-re. Meredekebb görbét követ a fizetési mérleg is a termelés csökkenése miatt, tette hozzá Jeffrey Franks.
Az IMF küldöttsége egyébként megállapodott a román kormánnyal azokról az intézkedésekről, amelyeket Bukarestnek a következőkben meg kell hoznia. A tavasszal kötött hitelmegállapodás második szakaszáról a Valutaalap vezetősége dönt, ezt követően az IMF Románia rendelkezésére bocsátja a hitel második részletét. Jeffrey Franks elmondta, azt javasolják az IMF vezetőségének, hogy a következő két, szeptemberben, illetve decemberben esedékes hitelrészlet – 1,9 milliárd, illetve 1,5 milliárd euró – felét a bukaresti kormány fordíthassa a költségvetési hiány finanszírozására. Ez azt jelenti, hogy a kormány mintegy 1,7 milliárd eurót fordíthat idén IMF-forrásokból a költségvetési hiány pótlására. A döntés annak alapján született, hogy a deficit becsült szintjét az eredetileg tervezett 4,6 százalékról 7,3 százalékra módosították a tárgyalások során, mondta a küldöttségvezető. 2010-re 6 százalék alatti hiánnyal számoltak.
Ehhez azonban a kormánynak idén a GDP 0,8 százalékával kell csökkentenie a költségvetési kiadásokat. Franks ambiciózusnak nevezte a kormány ez irányú kötelezettségvállalását, hiszen a költségcsökkentő intézkedéseket az év végéig hátralevő négy és fél hónap alatt kell gyümölcsöztetnie.
Jeffrey Franks nem szólt arról az állítólag mintegy 150 ezer közalkalmazottat érintő leépítésről, amelyről a hétvégén kormányzati források beszéltek a médiának, csak annyit mondott, hogy a közszféra bérköltségeit 2010-től évente 0,5 százalékkal csökkentenie kell a kormánynak, amíg az a következő 4-5 évben a GDP 6 százaléka alá csökken a jelenlegi 9 százalékról. Az idei első félévben a közszféra személyzeti költségei elérték a 24,9 milliárd lejt, ami 12 százalékos növekedés 2008 azonos időszakához képest.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.