Fotó: Pixabay.com
Románia számos pontján „megrohamozták” a valutaváltókat, bankokat az eurót, dollárt vásárolni kívánó ügyfelek, emiatt pedig több helyen kimerítették a készleteket a másfél hete kirobbant ukrajnai háború okozta félelmek miatt.
2022. március 05., 10:482022. március 05., 10:48
2022. március 05., 12:192022. március 05., 12:19
Miközben a Román Nemzeti Bank (BNR) hivatalos árfolyama szerint pénteken 4,9491 lejért lehetett egy eurót vásárolni, a valutaváltóknál már 5,1 lejt is kértek az európai pénznemért.
A Hotnews.ro hírportál által közölt összeállítás szerint az emberek általában azért szeretnék euróban tudni félretett pénzüket, mert fel akarnak készülni arra, ha el kell hagyniuk az országot. Egyesek attól tartanak, hogy orosz hackerek lenullázzák bankszámlájukat, mások pedig az infláció drasztikus növekedésétől félnek, amelyet például jelentős élelmiszer- vagy energiahiány idézhet elő.
Bukaresti valutaváltók képviselői megerősítették a portálnak, hogy jelentősen megnőtt az igény az euró iránt: miközben régebben átlagosan 10 ügyfélből öt vásárolt, öt pedig eladott, most az eladók aránya csupán 1 a 10-hez. Egyes váltóknál valóban nem lehetett eurót vásárolni, mert kifogyott a készlet.
Szakemberek szerint „természetes”, hogy válsághelyzetben megnő a külföldi pénznem iránti kereslet, most pedig jobb helyzetben vagyunk, mint például a pandémia kitörésének idején. Ugyanis a romániai pénzintézetek bármikor készpénzt igényelhetnek külföldi partnereiktől, a szállítmányok pedig repülővel érkeznek, miközben a légi közlekedés zavartalan Európában – nem úgy, mint a járvány kitörésének idején.
Az is várható volt, hogy Románia keleti és északi részén, az ukrán határ közelében jelentősen megnő a készpénz iránti igény a menekültek érkezése miatt. Mivel a romániai bankok jelentős előrelépéseket tettek a digitalizáció terén, kevesebb bankfiókot, automatát működtetnek, emiatt valóban hiány alakulhat ki a hirtelen megnőtt igények miatt. Ezért
Nincs ok az aggodalomra Bogdan Neacșu, a Romániai Bankszövetség (ARB) elnöke szerint sem. Amint a CEC Bank vezérigazgatója az Economica.net hírportálnak elmondta, rövid időn belül megfelelő mennyiségű euró készpénz lesz az országban, ugyanis ezt könnyen az igényekhez igazítják: ugyanúgy, mint egy szupermarketben, ahol ha kiürítenek egy polcot, a raktárból érkezik az utánpótlás.
Miközben a román jegybank 4,949 lej/euró árfolyamot jegyzett pénteken, szombaton 1 euróért már 5,3 lejt kértek kolozsvári váltóirodáknál
Fotó: Krónika
Neacșu szerint a hitelkamatlábak folyamatos növekedése (a ROBOR már 4 százalék felett jár) természetes velejárója az inflációnak, amely a háború kitörése előtt is növekvő tendenciát mutatott. A piac jelenleg „várakozó álláspontra” helyezkedett, ugyanakkor a szakember szerint nem kell félteni a romániai bankrendszert, mert rendelkezik a szükséges tartalékokkal.
Ugyanakkor világviszonylatban az euró sem „vitézkedik”: az 1,1 dolláros lélektani határ alá csúszott, miközben a tavalyi év elején még egy eurót 1,23 dolláron jegyeztek. Az okok természetesen az ukrajnai invázióban keresendők: a háború közelsége, illetve az Oroszországra kivetett szankciók a teljes európai gazdaságra kihatnak, emiatt a befektetők biztonságosabbnak érzik a dollárt az euróhoz képest.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
szóljon hozzá!